Elvan ilk maratonunu İstanbul'da koşacak

Elvan ilk maratonunu İstanbul'da koşacak
Elvan ilk maratonunu İstanbul'da koşacak
Kariyerinde ilk kez maraton koşacak Milli atlet Elvan Abeylegesse, bu deneyimini 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda yaşayacak.

Atletizm Dünyası’nda yer alan habere göre, 10 bin metrenin eski dünya ve olimpiyat ikincisi Elvan Abeylegesse, ilk maraton deneyimini 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda yaşayacak. 

Bir süredir bu yarış için hazırlanan 31 yaşındaki Abeylegesse, bu sezondan sonra yol yarışlarına ağırlık vereceğini duyurmuştu. Elvan, ocak ayında gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Resül Hayme Yarı Maratonu'nda 13'üncü olurken, nisan ayında Nice'te koştuğu 21.1 km'lik yarışta ise 1:10:32 ile ilk sırayı elde etti. Bu yıl pistte sadece lig yarışmaları ve Akdeniz Oyunları'na giren Elvan, hazırlığını ilk maratonunu koşacağı İstanbul Maratonu’na planladı. Kariyerinde 67:07'lik müthiş bir yarı maraton derecesi olan Elvan, İstanbul'da 2:30'un altında bir derece hedefliyor. Elvan, yarışta 101 göğüs numarasıyla sahne alacak.

Yarışta 2009 İstanbul Maratonu galibi Etiyopyalı Bizunesh Mohamed, geçen yılın Berlin Maratonu üçüncüsü Ukraynalı Olena Shurhno, yine geçen sezon Avrasya'yı ikincilikle bitiren Amane Gobena da yer alacak.

KADINLAR 5 ATLET YER ALIYOR

Elit kadınlar grubunda Türkiye 'den beş atlet daha yer alıyor. 2012'nin Avrasya üçüncüsü Sultan Haydar, kariyerindeki altıncı maratonu koşacak. Bu sezon Roma'da üçüncü olan Haydar, aynı zamanda 2:25:09 ile Türkiye rekorunu da elinde tutuyor.

39 yaşındaki deneyimli atlet Bahar Doğan, Ümmü Kiraz, Nilay Esen ve Lütfiye Kaya da IAAF’ın bu yıl altın kategoriye aldığı İstanbul Maratonu’nda koşacak diğer isimler.