Elvan: Zorlayan olmadı

Polonya'da gerçekleştirilen 23 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası'nda zirveye çıkan milli atlet Elvan Abeylegesse Doğan Medya Center'i ziyaret etti. 23 Yaşaltında Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandıran isim olan Elvan Abeylegesse'nin bundan sonraki ilk durağı Zürih...
Haber: SEDAT HARDAL / Arşivi

İSTANBUL - Polonya'da gerçekleştirilen 23 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası'nda zirveye çıkan milli atlet Elvan Abeylegesse Doğan Medya Center'i ziyaret etti. 23 Yaşaltında Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandıran isim olan Elvan Abeylegesse'nin bundan sonraki ilk durağı Zürih... Başarılı milli sporcu 15 Ağustos tarihinde İsviçre'de bin 500 metre Avrupa Şampiyonu Süreyya Ayhan'ın da mücadele edeceği Golden Lig'in dördüncü ayağında sınav verecek.
'Ayhan ile kıyaslamayın'
Avrupa Şampiyonası'nda 5 bin metreyi 15.16.79 ile koşmasının sebebini rakiplerinin kötü olmasına bağlayan 21 yaşındaki genç atlet, "En yakın rakibimle aramda, zaman ve kalite olarak dünyalar kadar fark vardı. Yarışmadan beni zorlayan biri olsabilseydi derecem çok daha iyi olurdu" dedi. Her fırsatta Türkiye'nin gerçek vatanı olduğunu dile getiren Etiyopya asıllı genç sporcu sözlerine şöyle devam etti: "Türkçe kurslara gittim, ÖSS sınavına girdim. Henüz sonucuna bakmadım ama çok iyi bir puan bekliyorum. Bundan sonra yeni Abeylegesseler de pistlerde boy gösterecek. 18 yaşındaki erkek kardeşim maraton koşuyor ve ileride adını atletizm dünyasında duyuracağına inanıyorum." Son dönemlerde Süreyya Ayhan ile karşılaştırılmaları konusuna da değinen Elvan Abeylegesse şunları söyledi: "Süreyya'nın ve benim branşlarım farklı. O da, ben de kendi branşlarımızda en iyiler arasındayız. Her zaman söylemişimdir, Süreyya dünyanın en iyi atletlerinden bir tanesi ancak ikimizin karşılaştırılmamamız gerekir. Bunu herkes bilmeli. Bundan sonra katılacağım Golden Ligler'de ve Dünya Şampiyonası'nda da elimden gelenin en iyisini yapacağım. Ayrıca koyu bir Galatasaray ve Fatih Terim hayranıyım."
Elvan Abeylegesse'nin antrenörü Ertan Hatipoğlu ise "Türkiye'de ne kadar başarılı olursan ol, amatör sporcu olarak kalıyorsun" diyerek, "Bu yüzden onu elit atletlerin çağrıldığı Golden Lig Yarışları'nda göreceğiz" ifadesini kullandı. Dünya Şampiyonasıyla ilgili de görüş belirten Ertan Hatipoğlu, "Zorlu bir yarış olacak ama ilk dördün içinde yer alır kanaatindeyim. Ayrıca Elvan seneye 10 bin merte, olimpiyatlardan sonra ise maraton koşmaya başlayacak" görüşlerini dile getirdi.