Elvan'a doping kontrolü işkencesi

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 10 bin metrede gümüş madalya kazanan Elvan Abeylegesse, final yarışı sonrasında adeta işkence çekti.

OSAKA - Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 10 bin metrede gümüş madalya kazanan Elvan Abeylegesse, final yarışı sonrasında adeta işkence çekti. İkincilikle bitirdiği yarıştan hemen sonra IAAF yetkilileri tarafından doping kontrolüne alınan milli atletten, uzun süren bir çalışmayla test için yaklaşık iki tüp kan alındı. Günün son yarışı olması nedeniyle oldukça geç saatlere kalan uygulama sonrasında, Abeylegesse ve antrenörü Anatoli Bytchkov, stattan kaldıkları otele dönecek araç bulamadılar. Federasyon yetkililerinin organizasyon ile yaptıkları görüşmeler sonunda güçlükle araç bulundu ve Abeylegesse, yarışın birincisi Etiyopyalı atlet Tirunesh Dibaba ile birlikte aynı araçla gece yarısını saatler geçe otele vardı.
Otele geldikten sonra yemek için talepte bulunan Elvan ve antrenörü, burada da kötü bir sürprizle karşılaştı. Otel personeli, yemek saatinin geçtiğini ve milli atlete ve antrenörüne verecek yemeklerinin bulunmadığını söylediler. Doping testi için kan veren ve saatlerce aç kalan milli atlete, federasyon yetkilileri ekmek, reçel ve yağ bularak, Abeylegesse'nin açlığını gidermeye çalıştılar.
Yorgunluktan konuşamadı
Zor bir gecenin ardından gün boyu adeta ayakta uyuyan Elvan, yorgun olduğu gerekçesiyle kendisine gelen röportaj tekliflerinin tamamını geri çevirdi.
Öte yandan Elvan, önceki gün yarış sonrası açamadığı Türk bayrağını, dünkü madalya töreninin ardından, boynunda gümüş madalyasıyla tribünlerde dalgalandırdı. Madalyası IAAF'ın İspanyol delegesi tarafından boynuna asılan milli atlet, kürsü töreninden sonra tribünlere antrenörü Anatoli Bytchkov ile beraber poz verdi. Yarış günü Türk bayrağı ile tribünleri selamlayamadığı için üzüntü duyduğunu ifade eden Abeylegesse, "Çok mutluyum. Şimdi hedefim perşembe günü koşulacak olan 5 bin metre" dedi.