Elvan'ın hedefi olimpiyatlar

Dünya Şampiyonası'nda seçme ve finalde kendi en iyi derecelerini yaparak 5 bin metrede beşinci olan Elvan Abeylegesse, hem 'mutlu', hem 'üzgün'.

PARİS - Dünya Şampiyonası'nda seçme ve finalde kendi en iyi derecelerini yaparak 5 bin metrede beşinci olan Elvan Abeylegesse, hem 'mutlu', hem 'üzgün'. Paris'te kendisinden beklenenin üzerinde bir performans gösteren Elvan, görevini yaptığı için mutlu olduğunu belirterek, "Zor bir yarış oldu. Son 200 metreden önce atak yapabilseydim, belki kürsüye de çıkardım. Ama önümde uzun yıllar var. Atina Olimpiyatı'nda burada kaçırdığım madalyayı almak için çalışacağım" dedi.
Elvan'ın son 2 bin metrede daha sert koşmasını istediğini ancak alınan derecenin yine de önemli bir aşama olduğunu belirten milli atletin antrenörü Ertan Hatipoğlu da, "Elvan bu derecesini mutlaka daha da geliştirecek. Ayaklarında 14.35 koşacak enerji var. Szabo, Adere gibi büyük yıldızların devri bitti, şimdi Elvan gibi genç yeteneklerin dönemi başlıyor" diye konuştu. Bu arada 5 binde altına ulaşan 18 yaşındaki Etiyopyalı Tirunesh Dibaba, tarihteki en genç şampiyon oldu. (Spor Servisi)