Emekli 'Torpedo'ya doping suçlaması

Yüzme dünyası Fransa'nın L'Equipe gazetesinin ortaya attığı doping iddiasıyla çalkalanıyor. Daha önce Amerikalı bisikletçi Lance Armstrong'a yönelik iddialarıyla çok konuşulan L'Equipe'in hedefinde bu kez Avustralyalı olimpiyat şampiyonu yüzücü Ian Thorpe var.

MELBOURNE - Yüzme dünyası Fransa'nın L'Equipe gazetesinin ortaya attığı doping iddiasıyla çalkalanıyor. Daha önce Amerikalı bisikletçi Lance Armstrong'a yönelik iddialarıyla çok konuşulan L'Equipe'in hedefinde bu kez Avustralyalı olimpiyat şampiyonu yüzücü Ian Thorpe var. Fransız spor gazetesi önceki gün, yüzmeye veda ettiğini 2006 yılının kasım ayında açıklayan Thorpe'un bir doping kontrolünün pozitif çıktığını iddia etti. Bu gelişme üzerine başta Avustralya olmak üzere tüm yüzme camiası ayağa kalktı.
L'Equipe'in iddiasına göre Thorpe'tan 2006 yılında katıldığı bir yarış sonrası alınan numunede belirlenen sınırların ötesinde testosteron ve lutein hormonu tespit edildi. Avustralya Anti-Doping Ajansı'nın bu sonuca karşın söz konusu davayı kapattığı da gazetenin iddiaları arasında yer aldı. Haberde bu gelişme üzerine Uluslararası Yüzme Federasyonu'nun (FINA) konuyu Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) taşımaya karar verdiği de belirtildi.
FINA: Aralıkta tahkime gittik
Dün bir basın toplantısı düzenleyen FINA yetkilileri Ian Thorpe'un ismini anmadan yaptıkları açıklamada Avustralya'dan bir davanın CAS'ta olduğunu doğruladılar. FINA Yönetim Kurulu Başkanı Cornel Marculescu yaptığı açıklamada Avustralya Anti-Doping Ajansı'nın aldığı bir karar nedeniyle tahkime gitme kararı aldıklarını fakat 2006 yılının aralık ayında CAS'a başvurmalarına rağmen söz konusu haberin neden bugün gündeme getirildiğini anlayamadıklarını dile getirdi.
24 yaşında yüzmeye veda eden Thorpe bu çarpıcı iddialar konusunda sessiz kalırken Avustralya Yüzme Federasyonu ve Avustralyalı politikacılar ülkesinde bir milli kahraman gibi görülen eski olimpiyat şampiyonuna sahip çıktı. Federasyonun yönetim kurulu başkanı Glenn Tasker desteğini "Yüzde 1000 Thorpe'un arkasındayım" diyerek dile getirirken sözlerini şöyle sürdürdü: "Ian'ı tanıyanlar bilir ki, sonuçlar ne olursa olsun bunun açıklanabilir bir nedeni vardır. Ama ben Ian'ın performans artırıcı ilaçlar konusunda ne kadar hassas olduğunu bizzat biliyorum. O, inanılmaz derecede güçlü prensiplere ve dürüstlüğe sahip genç bir adam. Ben Ian'ı çok uzun süreden beri tanıyorum." Tasker ayrıca henüz Thorpe hakkında kanıtlanmış hiçbir sonuç bulunmadığını, FINA'nın CAS'a gitmesinin Thorpe'un doping yaptığını göstermediğini de sözlerine ekledi.
Başbakan bile destek verdi
24 yaşında sona eren kısa yüzme kariyerinde 5 olimpiyat derecesi, 11 dünya şampiyonluğu ve 23 dünya rekorunun sahibi olarak bir efsaneye dönüşen Thorpe'a Avustralya Başbakanı John Howard da sahip çıktı. Howard, Thorpe'a olan inancını şu sözlerle dile getirdi: "Somut kanıtlarla aksi ispatlanana dek Ian Thorpe büyük bir Avustralyalı şampiyon olarak kalacaktır."
Üst üste iki olimpiyat oyununda beşer adalya alan, bir dünya şampiyonasına altı altın sığdırarak dün bu rekoru Phelps tarafından tekrarlanana dek bu alanda rakipsiz olan Thorpe'a yüzme dünyasının önemli isimleri de destek verdi. Melbourne'da devam eden dünya şampiyonasının başarılı ekibi Avustralya'nın kaptanı Gene Hackett, İsveç baş antrenörü Gennadi Touretski gibi isimler Thorpe'a olan güvenlerinin tam olduğunu belirten açıklamalar yaptı. Bu tartışmaların ortasında suskunluğunu koruyan Ian Thorpe'un bugün bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. (Spor Servisi)