Emenike için 3 yıla kadar hapis istendi

Emenike için 3 yıla kadar hapis istendi
Emenike için 3 yıla kadar hapis istendi
Şike davasında mütalaa veren savcı Emenike'nin transferi vaadiyle Karabükspor-Fenerbahçe maçında şike yaptığı gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası almasını talep etti.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Şike davasının görüldüğü 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde mütalaa veren savcı Ufuk Ermertcan, Emenike'nin transferi vaat edilerek 8 Mayıs 2011'de oynanan Karabükspor- Fenerbahçe maçında şike yaptığı gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası almasını talep etti.

Futbolda şike davasının sanığı eski Fenerbahçeli şu an Spartak Moskovalı futbolcu Emmanuel Emenike'nin yargılanmasına devam edildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Emenike katılmazken, avukatı Rezzan Epözdemir duruşmada hazır bulundu. 8 Mayıs 2011'de oynanan Karabük- Fenerbahçe maçında şike yapmak ile suçlanan Emenike'nin yargılandığı duruşmada savcı Ufuk Ermertcan, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Ermertcan, esas hakkındaki görüşünde 8 Mayıs 2011'de Karabükspor-Fenerbahçe karşılaşmasında yürütülen şike faaliyetleri kapsamında Karabüksporlu forvet oyuncusu Emenike'nin menajeri Erdem Konyar ile irtibata geçildiğini belirtti. Şike davası sanıklarından Sami Dinç'in, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu'nun yönlendirmesiyle Erdem Konyar ile şike konusunda anlaşmaya çalıştığını ifade eden Savcı, Emenike'nin 'maçta oynamaması' ya da 'kötü oynaması' şeklinde teklifte bulunduğunu vurguladı. Emenike'nin Fenerbahçe maçından bir hafta önce oynanan Ankaragücü-Karabükspor maçında sakatlanarak oyundan çıktığını hatırlatan Savcı, bunun üzerine Aziz Yıldırım'ın bu sakatlığın Emenike'nin Fenerbahçe maçında oynamamasına sebep olabileceğini düşünerek Şekip Mosturoğlu'nu arayıp rahatsızlığını ifade ettiği kaydedildi. Mosturoğlu'nun ise Sami Dinç'i arayarak konuyla ilgilenmesini istediği anlatılan mütalaada, Sami Dinç'in de Erdem Konyar'ı arayıp, 'O parayı da verecek dedim, paşa paşa abi, bir hafta sonra ne aldıysan ver abi' diyerek şike amacıyla ödenen parayı geri istediğine dikkat çekildi.

"EMENİKE'NİN YER ALMADIĞI KARŞILAŞAMAYI FENERBAHÇE KAZANMIŞTIR"


Erdem Konyar'ın ise Emenike'nin bir önceki maçta sakatlanmasını bahane ederek Fenerbahçe maçında oynamayıp Fenerbahçe'nin lehine hareket edeceğini söylediği belirtilen mütalaada, "Sonuçta Emenike'nin önceki maçtaki sakatlığını öne sürerek 8 Mayıs 2011'deki FB-Karabükspor maçında oynamadığı, lig bitiminde ise Emenike'nin Fenerbahçe'ye transferinin gerçekleştiği, bu suretle Erdem Konyar'ın para karşılığı şike faaliyetine aracılık ettiği, Karabükspor-FB maçının 18 kişilik kadrosunda Emenike'nin yer almadığı, karşılaşmanın Fenerbahçe'nin 1-0 galibiyetiyle sonuçlandığı anlaşılmıştır" ifadeleri yer aldı.


"TRANSFER VAADİ İLE ŞİKE YAPILDI"


Bunlarla ilgili telefon görüşmelerine de yer verilen mütalaada, sanık Emenike'nin sezon sonunda Fenerbahçe'ye transferi vaat edilerek şike anlaşması yapıldığı ve sonuç olarak Emenike'nin maçta şike yapılması eyleminden dolayı cezalandırılması istendi.


3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ


Savcı, Emenike'nin Karabükspor-Fenerbahçe maçında şike yapmak suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Savcı ayrıca Emenike'nin spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasını da istedi. Emenike'nin spor müsabakalarını seyirden yasaklanması da talep edildi. Emenike'nin avukatı Epözdemir de, savcının mütalaasına karşı savunma hazırlamak için süre istedi. Avukata, savunmasını hazırlamak için süre veren mahkeme duruşmayı 21 Şubat 2013'e erteledi.


EMENİKE'NİN DOSYASI AYRILMIŞTI


Şike soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Emenike, ardından Rusya takımına transfer olup Türkiye 'den ayrılmıştı. Hakkında dava açılan Emenike dava boyunca Türkiye'ye gelmemişti. 2 Temmuz'da şike davasını karara bağlayan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, ifadesi alınmadığı için Emenike hakkında bir karar vermemiş, dosyayı ayırmıştı. 28 Ağustos'ta Türkiye'ye gelen Emenike, ifade vermiş ve suçlamaları kabul etmemişti.