Emenike: Maçtan önce transfer teklifi gelmedi

Emenike: Maçtan önce transfer teklifi gelmedi
Emenike: Maçtan önce transfer teklifi gelmedi
Fenerbahçe'de forma giymeden Spartak Moskova'ya transfer olan Emenike şike davasında ifade verdi: Feherbahçe maçı öncesi sakattım. Hastanedeki doktor oynayamayacağımı söyledi. Kulüp doktorum ise 'iğne ile oynayabilir' dedi. Ben iğne vurularak hiç oynamadım. İğne ile oynayıp kariyerime zarar vermemek için oynamadım

Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL - Futbolda şike davasının sanığı Spartak Moskovalı futbolcu Emmanuel Emenike, hakim karşısına çıktı. Fenerbahçe ile yapacağı Şampiyonlar Ligi Play-Off turu rövanş maçı için Türkiye 'ye gelen Emenike, saat 10.45'te Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na giriş yaptı.


3 SAAT ADLİYEDE BEKLEDİ


Yaklaşık 3 saat adliyede bekleyen Emenike, adliyenin terasındaki kafede yemek yedi. Birçok hayranı ile fotoğraf çektiren Emenike'nin İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşması saat 14.00 sıralarında başladı. Kimlik tespiti yapılan Emenike, aylık gelirinin 100 bin Euro olduğunu ifade etti. İddianamedeki suçlamaların hatırlatıldığı Emenike, tercüman aracılığıyla ifade verdi."MAÇTAN ÖNCE TRANSFER TEKLİFİ GELMEDİ"


Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin, "Karabük – Fenerbahçe öncesi resmi veya gayri resmi bir transfer teklifi geldi mi" sorusuna Emenike, "Hayır böyle bir teklif gelmedi" diye yanıt verdi. Emenike, mahkeme başkanının, "Fenerbahçe'ye transferinden önce bu kulüpten herhangi bir avans, kapora gibi bir para aldın mı" sorusuna da, "Hayır böyle bir para almadım" diye cevap verdi.


"KARİYERİME ZARAR VERMEMEK İÇİN İĞNE İLE OYNAMADIM"


Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin, "Kulüp doktorunun 'maçta oynayabilirdi' yönünde bir beyanı var. Buna rağmen neden oynamadın" sorusuna ise Emenike, şöyle yanıt verdi: "Sakattım. Hastanedeki doktor oynayamayacağımı söyledi. Kulüp doktorum ise 'iğne ile oynayabilir' dedi. Ben iğne vurularak hiç oynamadım. Nijerya Milli Takım Teknik Direktörüme de sordum. O da 'İğne ile oynama, kariyerine zarar verirsin' dedi. Ben de iğne ile oynayıp kariyerime zarar vermemek için oynamadım."


"ANKARAGÜCÜ MAÇINDA SAKATLANDIM"


Menajeri Erdem Konyar ile Sami Dinç arasında maçtan önce yapılan konuşmalar ile ilgili bir bilgisinin olmadığını belirten Emenike, "Ben Ankaragücü maçında sakatlandım. Fenerbahçe maçında da sakatlığım devam ediyordu" dedi. Emenike, menajeri Erdem Konyar'ın herhangi birinden para alıp almadığı konusunda da bilgisinin olmadığını söyledi.

Mahkeme başkanının, "Fenerbahçe maçında oynamadı. Lig sonunda Fenerbahçe'ye transfer oldu. Bu konuda spekülasyonlar ortaya çıktı. Buna ne diyorsun" sorusuna, Nijeryalı futbolcu Emenike, "Bana yurtdışından da birçok kulüpten transfer teklifi vardı zaten. Fenerbahçe'ye transfer olacağımı o zaman bilmiyordum. Karabük-Fenerbahçe maçından sonra da Nijerya'ya gittim zaten. Bu tür dedikoduları duymadım. Maçta oynamamamdan dolayı yapılan spekülasyonlardan haberim yoktu" diye ifade verdi.

 Mahkeme Başkanı’nın “Sanıklardan Sami Dinç ve Erdem Konyar arasında bir görüşmede, Erdem ‘Garanti Bankası’ndan bir hesap açabiliriz’ diyor. Bundan haberin var mı?" sorusuna Emenike, “ING Bank’ta bir hesabım vardı. Bu hesapla ilgili bir problem oldu. Ben de Erdem’den başka bir bankadan hesap açmasını istedim. Ama açılmadı. Çünkü ING Bank’la olan sorun çözüldü" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı, “Emenike’nin transferinden önce FB’li yönetici Şekip Mosturoğlu’nun futbolcunun sakatlığıyla ilgilendiği" şeklinde telefon görüşmelerini hatırlatınca Emenike, bu görüşmelerden haberi olmadığını söyledi.

“ÇIKAN HABERLERDEN DOYALI TÜRKİYE’DE OYNAMAK İSTEMİYORDUM"

Mahkeme Başkanı, “Kendisi çok iyi bir futbolcu. Karabükspor Başkanı ‘Fenerbahçe maçında oynamazsan Trabzon maçında da oynamazsın’ şeklinde sözler söyledi mi?"diye sorunca Emenike, “Hayır" dedi. Yaşıyla ilgili gazetelerde çıkan haberlerden dolayı Türkiye’de oynamak istemediğini söyleyen Emenike, “Şekip Mosturoğlu’nun ifadesinde neden Mart ayında FB’ye transferim hususunda ön protokol imzalandığına dair bir şey söylediğini bilmiyorum" diye konuştu.

AVUKAT İLE TERCÜMAN ARASINDA GERGİNLİK

Duruşmada, Emenike’nin avukatı Rezan Epözdemir, tercümanın söylenenleri düzgün çeviremediğini söyledi. Bunun üzerine de tercüman “Çok biliyorsanız kendinize başka bir tercüman bulun" diye tepki gösterdi. Avukat ve tercüman arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

“BİR GÜN TÜRKİYE’YE TEKRAR GELECEĞİM"

10 dakika ara verilen duruşmanın ardından Mahkeme Başkanı, Emenike'ye “Söyleyecek bir şeyin var mı?" diye sordu. Emenike de, “Söyleyecek bir şey yok. Zaten Türkiye’yi özledim, insanları özledim. Bir gün tekrar gelip burada futbol oynayacağım" dedi.

‘FENERBAHÇE’DE OYNAR MISIN?’ SORUSU

Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı, “Hangi takımda oynarsın?" diye sordu. Emenike bu soruya, “Şu anda bilmiyorum" cevabını verdi. Başkanın, “Fenerbahçe’de oynar mısın?" sorusuna ise Emenike'nin cevabı “Bilmiyorum" şeklinde oldu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci’nin, “Yarın maçınız var ha ona göre" şeklindeki esprisi salonda gülüşmelere neden oldu.

“HAYATIM BOYUNCA MAÇ SATMADIM"

Şike yapmadığını ve suçsuz olduğunu ifade eden Emenike, “Menajerimin benden habersiz, benim adımı kullanarak anlaşma yaptığına inanmıyorum. Kendisine güveniyorum" dedi. Mahkeme Başkanı Ekinci’nin, “Maç satma ile ilgili teklif gelse tepkin ne olur?" sorusuna Emenike şöyle yanıt verdi: Ben hayatım boyunca böyle bir şey yapmadım. Böyle bir şey yapsam sevenlerimi üzer, hayal kırıklığına uğratırdım

"ÖZGÜR OLMAK İSTİYORUM"

Emenike, “Mahkemeden bir talebin var mı?" sorusuna da , “Özgür olmak istiyorum" diye cevap verdi. Emenike’nin ifadesi tamamlandı. Emenike’nin ardından avukatı Rezzan Epözdemir söz aldı. Avukatın sözlerinin ardından duruşma savcısı mütalaa için dosyanın kendisine verilmesini istedi. Mahkeme ara karar için ara verdi.

DAVA 27 EYLÜL'E ERTELENDİ 


Yaklaşık 15 dakika ara veren mahkeme, kararlarını açıkladı. Emenike’nin duruşmalara katılma zorunluluğu kaldırıldı. Dosyanın mütalaa verilmesi için savcılık makamına gönderilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 27 Eylül 2012 tarihine erteledi. 27 Eylül’de görülecek davada, duruşma savcısı Emenike ile ilgili görüşlerini açıklayacak. Ara kararların açıklanmasının ardından Emenike, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, üye hakimler, duruşma savcısı ve katip ile tokalaştı. Davanın ardından Mahkeme Başkanı Emenike’yi odasına davet etti. Emenike ve avukatı bir süre Mahkeme Başkanının odasında sohbet etti. (dha)