Emniyet'ten Beşiktaş'a özel güvenlik suçlaması

Emniyet'ten Beşiktaş'a özel güvenlik suçlaması
Emniyet'ten Beşiktaş'a özel güvenlik suçlaması
Emniyet yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki olaylı derbi maçı öncesi yapılan güvenlik toplantısında, 1530 özel güvenliğin görevlendirilmesi kararı alındı. Ancak Beşiktaş 970 kişi görevlendirdi

 İSTANBUL - Atatürk Olimpiyat Stadı’nda dün oynanan Beşiktaş ile Galatasaray maçında çıkan olaylar ile ilgili soruşturma sürdürülüyor. Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü ile Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği olayları çözmek için birlikte çalışmalara başladı. Dün maç öncesi ve olayların başlamasıyla gözaltına alınan 69 kişi ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Kim doğru söylüyor?

Gözaltına alınan 69 kişi için, 1 yıl boyunca spor müsabakalarını seyirden men cezası uygulandı. Gözaltına alınan 14’ü çocuk 69 kişiden, 37’sinin maç öncesi kapılara yüklenerek maça kaçak girmeye çalıştığı, 13’nün olayların başlamasıyla sahaya girdiği, geriye kalanları ise, elinde meşale olan, esrarla yakalanan, alkollü olan ve polise mukavemet edenlerin oluşturduğu öğrenildi. Maç öncesi kaçak girmeye çalışan grubun turnikeleri kırdığı ve turnikelere ait kabloları kestiği de belirlendi.

Ve TFF'den açıklama geldi

Gasp Büro Amirliği ekipleri, statta bulunan 20 ayrı güvenlik kamera görüntüsü, yayıncı kuruluşun görüntüleri ve polis kamerası görüntülerini incelemeyi sürdürüyor. İnceleme sırasında tribün liderleri de teşhis için çağrılacak. Tribün liderlerinin yardımıyla, sahaya giren kişilerin kimlikleri tespit edilecek. Kimliği tespit edilen taraftarların da hemen gözaltına alınacağı belirtildi. Emniyet yetkilileri, dün maç öncesi yapılan güvenlik toplantısında maçta güvenliği sağlaması için 1530 özel güvenlik görevlisinin görevlendirilmesi kararı alındığını, ancak Beşiktaş takımın 980 kişiyi görevlendirdiği belirtti. (dha/Mehmet AKTARAN- Habip ATAM)

Olaylı derbide cevap bekleyen sorular

Savcılıktan Radikal'e açıklama: Spor savcısı görevlendirilmedi

'Türkiye'de derbilerde temiz futbol görmek zorlaştı'