Emre Belözoğlu'na 2 ay 15 gün hapis

Emre Belözoğlu'na 2 ay 15 gün hapis
Emre Belözoğlu'na 2 ay 15 gün hapis
Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında 15 Nisan 2012'de oynanan maç sırasında bordo-mavili oyuncu Zokora'ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Emre Belözoğlu, 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 17. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılmayan tutuksuz sanık Emre Belözoğlu'nu avukat Cansu Şahin, şikayetçi Trabzonspor Kulübü Derneği ve Didier Zokora'yı temsilen avukat Nusret Yılmaz katıldı.

Emre'nin isyanı: Algı mühendisleri!


"BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE SUÇA KONU SÖZLERİ SÖYLEDİ"

Duruşmada söz alan Fenerbahçeli futbolcunun avukatı Cansu Şahin, Belözoğlu'nun atılı suçu işlemediğini belirterek, beraatını talep etti. Zokora'nın avukatı Nusret Yılmaz ise "İnternetten 'Emre Belözoğlu vukuatları' diye tarandığında karşımıza 130 bin sonuç çıkıyor. Belözoğlu verdiği bir röportajda kendisinde öfke kontrolü yaşadığını ve bu konuda da tedavi gördüğünü kabul etti. Belözoğlu, maçın hemen akabinde telefonla katıldığı bir televizyon programında dava konusu olayı kabul etmiş, ancak ertesi gün yaptığı basın toplantısında bu beyanından dönmüştür. Olayın spor hukuku bakımından disiplin cezası uygulaması sırasında aldırılan ilk bilirkişi raporunda, davaya konu söylediğinin saptandığı belirtilmiştir" dedi.

2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI

Mahkeme hakimi, Emre Belözoğlu'nu, "Spor alanında din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözetilerek hakaret suçunu" işlediği gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Sarı-lacivertli oyuncunun daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmadığı ve yeniden suç işlemeyeceğine kanaat getirdiğini belirten hakim, verdiği cezayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

15 Nisan 2012'de Spor Toto Süper Final Şampiyonluk grubu maçı oynandığı esnada Belözoğlu ile Zokora arasında sözlü tartışma yaşandı. Maç bitiminde Zokora, tartışma sırasında Emre'nin kendisine ırkçı söylem anlamına gelen sözler sarf ettiğini iddia etti. İddianamede Emre Belözoğlu'nun 'ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle' Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunu"nun 14/2. maddesi kapsamında 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istenildi. Söz konusu kanun maddesi, "Spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmünü düzenliyor. Arzu KAYA (DHA)

Emre Belözoğlu'na çılgın teklif