Emre Belözoğlu'ndan ırkçılık savunması: Afrika'ya yardım ettim

Emre Belözoğlu'ndan ırkçılık savunması: Afrika'ya yardım ettim
Emre Belözoğlu'ndan ırkçılık savunması: Afrika'ya yardım ettim
Fenerbahçeli Emre Belözoğlu hakkında Trabzonsporlu Didier Zokora'ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle açılan davanın görülmesine devam edildi.

İSTANBUL - Anadolu 17.Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Emre Belözoğlu, avukatı Cansu Şahin tarafından temsil edildi. Duruşmada müşteki Trabzonspor Kulübü Derneği ve Didier Zokora adına avukat Nusret Yılmaz hazır bulundu.
Duruşmada, kimlik tespiti yapılan Belözoğlu evli ve bir çocuk sahibi olduğunu ve aylık gelirinin 20 bin lira olduğunu ifade etti. Savunmasını yapan Emre Belözoğlu, 15 Nisan 2012 tarihinde Trabzonspor ile Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda maçları olduğunu belirterek, maç sırasında futbolcular arasında çeşitli tartışmalar yaşandığını söyledi.

"IRKÇI SÖYLEMDE BULUNMADIM" 
Maç sırasında bir pozisyonda Trabzonporlu futbolcu Halil Altıntop'a faul yaptığını ifade eden Belözoğlu, "Halil'den özür dilemek için yanına gittiğimde pozisyonda olmamasına rağmen Zokora da müdahil oldu. Ben Halil'in üzerine doğru eğilmişken Zokora başımı bacaklarının arasına doğru almaya çalıştı ben de onu ittirdim. Aramızda karşılıklı laflar söylendi. Zokora bana Türkçe karşılığı O.Ç. anlamına gelen İspanyolca bir hitapta bulundu. Ben de kendisine Türkçe karşılığı 'dangalak dingil' benzeri bir anlama gelen 'fucking prick' dedim" şeklinde konuştu. İngiltere'de futbol oynadığı dönemde futbolcuların bu kelimeleri sürekli kullandığını belirten Belözoğlu, "Zokora'ya negro ve nigger anlamında kelimeler kullanmadım. Zaten, Zokora ile devre arasında maçtan sonra da konuştuk tokalaştık. Bu nedenle kendisine ırkçı bir söylemde bulunmadım" diye konuştu. 

"TRABZONSPOR İLE FENERBAHÇE ARASINDAKİ HUSUMETE KURBAN SEÇİLDİM" 
Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında bir husumet bulunduğunu söyleyen Belözoğlu, "Ben de bu husumete kurban seçildiğimi düşünüyorum. Zira futbolcular arasında zaman zaman bu olaylar gerçekleşmektedir. Bu olayda kurban seçilerek özellikle gündem yaratılmaya çalışıldığını düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

"AFRİKA ÜLKELERİNE YARDIMLARDA BULUNDUM" 
Belözoğlu, ırkçılığın çok ağır bir itham olduğunu belirterek, "Bazı kişiler bana yakıştırsa da ben kedime yakıştıramadığım bir davranıştır. Kalbimde hiçbir zaman ırkçılık yaşatmadım. Kaldı ki, söylemem çok doğru olmamakla beraber çeşitli tarihlerde Afrika ülkelerine yardımlarda bulundum. Irkçı duygular taşısam bu tür yardımlarda bulunmazdım" dedi. 

"BEYANLARI DOĞRU DEĞİL" İDDİASI 
Zokora'nın avukatı Nusret Yılmaz da, "Biz de ırkçılığı hiçbir sporcuya yakıştıramadığımız için şikayette bulunduk" ifadelerini kullandı. Yılmaz, ayrıca geçen duruşmaya sağlık sorunları gerekçesiyle rapor alarak katılmayan Belözoğlu'nun, aynı gün Fenerbahçe'nin antrenmanına katıldığını ve bunu da Fenerbahçe'nin resmi internet sitesinde yayınladıklarını bu nedenle Belözoğlu'nun beyanlarının doğru olmadığını öne sürdü. Belözoğlu'nun avukatı Cansu Şahin ise, gerekli delilleri sunmak için süre talebinde bulundu. Taraf avukatlarına delillerini sunması için süre veren mahkeme duruşmayı erteledi.

2 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR 
15 Nisan 2012'de Spor Toto Süper Final Şampiyonluk grubu maçı oynandığı esnada Belözoğlu ile Zokora arasında sözlü tartışma yaşandı. Maç bitiminde Zokora, tartışma sırasında Emre'nin kendisine "ırkçı" söylem anlamına gelen sözler sarf ettiğini iddia etti. İddianamede Emre Belözoğlu'nun 'ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle', "Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunu"nun 14/2. maddesi kapsamında altı aydan iki yıla kadar hapsi istendi. (Cem TURSUN/DHA)