'En Avrupalı' olması için üç puan lazım

Fenerbahçe, PSV karşısında aldığı 2-0'lık galibiyetle bir üst turun kapısını iyice aralamanın sevincini yaşarken, yeni bir unvana ulaşmanın da çabası içinde.

İSTANBUL - Fenerbahçe, PSV karşısında aldığı 2-0'lık galibiyetle bir üst turun kapısını iyice aralamanın sevincini yaşarken, yeni bir unvana ulaşmanın da çabası içinde. Şampiyonlar Ligi G Grubu'nda mücadele eden Sarı-Lacivertliler'in kalan iki maçında alacağı başarılı sonuçlar Kanarya'ya, gruptan çıkmanın yanı sıra grup maçlarında en çok puan toplayan Türk takımı olma unvanını da getirecek. Grupta dördüncü maçlar sonunda 8 puanı bulunan Sarı-Lacivertliler, kalan iki maçından sadece birini kazanması durumunda 11 puana ulaşarak, 10 puanla, Türk takımları arasında Şampiyonlar Ligi tarihinde grup maçlarında en çok puan toplayan takım olan Galatasaray'ın bu unvanını elinden alacak.
'Devler Ligi'nde 1. turdaki grupta en çok puanı toplayan Türk takımı olan Galatasaray, 2001-2002 sezonunda mücadele ettiği D Grubu'nu 10 puanla ikinci sırada tamamlayarak, bir üst turdaki gruba yükselmişti. Sarı-Kırmızılılar, bir üst turda B Grubu'nu ise 5 puanla son sırada tamamlamıştı. 2000-2001 sezonunda da ilk turdaki gruptan bir üst turdaki gruba kalma başarısı gösteren Sarı-Kırmızılı ekip, B Grubu'ndaki mücadelesini de 10 puanla ikinci sırada tamamlayıp çeyrek finale yükselmişti.
'Celta'dan bu yana yenilmedik'
Öte yandan Asbaşkan Mahmut Uslu, takımlarının bu sezon Avrupa kupalarında çok daha iyi yerlere gelebileceğini ifade ederek, "Fenerbahçe dev adımlarla ilerlemeye devam ediyor" dedi. PSV Eindhoven karşısında alınan 2-0'lık galibiyetle ilgili FBTV'de açıklamalar yapan Uslu'nun ifadeleri kulübün internet sitesinde yayımlandı. Başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kurulunun göreve geldiğinden itibaren, altyapı ve tesisleri güçlendirip, takımı Avrupa'da şampiyon yapmayı hedeflediğini kaydeden Uslu, bu hedefleri yavaş yavaş gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Bunun için gerekli maddi imkânların yanı sıra ruh da var. Buna en iyi örnek Kazım'ın bir yakınının cenazesine bu maç nedeniyle gitmemesi. Bu da profesyonelliği ve takım ruhunu gösteriyor. Oyuncularımızın çoğu yıllardır bizimle. Takım ruhu ve yapısı başarılar kazanmaya çok uygun. Taraftarlarımız da 12. adam kimliğini benimsedi. Takımımız bu yıl da çok iyi yerlere gelebilir. Fenerbahçe dev adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Celta Vigo maçından bu yana Avrupa'da yenilgimiz yok. Bu da son derece önemli. Fenerbahçe'ye dünyanın bakış açısı son iki yılda çok değişti.
UEFA geleneklerine göre maç öncesinde verilen yemeklerde takımların temsilcilerini gözlemleyerek, Fenerbahçe ile günden güne daha çok nasıl ilgilendiklerini görüyoruz. UEFA, Fenerbahçe'yi konuşuyor. Bunlar tesadüf değil."
'Beşiktaş umarım toparlar'
Beşiktaş'ın, Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool karşısında aldığı 8-0'lık yenilginin üzücü bir sonuç olduğunu ifade eden Uslu, "Umarım toparlarlar" dedi. Farklı mağlubiyetin Beşiktaş ve Türkiye için iyi olmadığını kaydeden Uslu, "Ama bu bir lig. Sadece 3 puan kaybettiler. Beşiktaş 100 yıllık kulüplerden birisi. Üzücü bir sonuç. Umarım toparlarlar. Biz oyunumuzla gurur duyuyoruz. Bizim ebedi ve ezeli dostumuz bunu kaza olarak almalı" diye konuştu.
Bu arada Şampiyonlar Ligi'nde başarılı bir grafik çizen Fenerbahçe, maddi olarak da önemli bir kazanç sağlıyor. 'Devler Ligi'nde grup maçlarını oynamaya hak kazandığı için 5.4 milyon avro alan sarı-lacivertli ekip, grup maçlarında aldığı ikişer galibiyet ve beraberlikle de 1.8 milyon avro daha elde etti. Grupta kalan son 2 maçında elde edeceği sonuçlara göre kazancını artırabilecek sarı-lacivertliler, gruptan çıkma başarısını gösterdiği takdirde beşinci kez yer aldığı 'Devler Ligi'nde bugüne kadarki en yüksek kazancına ulaşacak. Gruptan çıkan takımlar 2.2 milyon avro ekstra para ödülü kazanıyor.