En çok Fenerbahçe izleniyor ama...

Hemen her hafta olay çıkarıyorlar, üstelik onların yaptığı taşkınlıkları kulüpler ödüyor ve özellikle bu sezon birçok maç onlarsız oynanıyor.

İSTANBUL - Hemen her hafta olay çıkarıyorlar, üstelik onların yaptığı taşkınlıkları kulüpler ödüyor ve özellikle bu sezon birçok maç onlarsız oynanıyor.


Büyütmek için tıklayınız

Ama yine de çok iyi biliyoruz bu sporun tadı tuzu onlar. Taraftarsız oynanan karşılaşmalar idman maçı tadından öteye gidemiyor. Ama bir de madalyonun öteki yüzü var: Özellikle Batı medyasından çok övgü alan ve çoğu kez 'ruhlarını ortaya koyuyorlar' şeklinde tanımlamalarda bulunulan Türk taraftarlar, maçlara sanıldığı kadar ilgi göstermiyor. Rakamlar ise Avrupa'nın 48 ülkesinde yaptığı futbol araştırmalarıyla bilinen bir internet sitesinden. Yapılan araştırmanın Türkiye ayağında Süper Lig'de en çok seyirciyi lig lideri Fenerbahçe'nin topladığı, en az seyircinin ise Çaykur Rizespor'u takip ettiği belirlendi.
Rize'ye seyirci kaldılar
Sitede sunulan verilere göre, Sarı-Lacivertliler bu sezon boyunca ortalama 39 bin 542 taraftar önünde oynamış. Sezon içinde en yüksek seyirci sayısı ise 47 bin 400'e çıkmış. Ligde Fenerbahçe'yi 26 bin 249 ortalama taraftar sayısıyla Beşiktaş izlerken, Siyah-Beyazlılar bir maçta en fazla 33 bin taraftara ulaşabildi. Ligde en iyi üçüncü taraftar ortalamasına sahip takım ise Galatasaray. Sarı-Kırmızılılar, Ali Sami Yen'de ortalama 16 bin 307 futbolseveri ağırlarken, bir maçta en fazla taraftar sayısı ise 20 bin 750'de kaldı. Ligin en az seyirciye oynayan takımı Çaykur Rizespor ise 8 bin 222 ortalama taraftarın desteğini arkasına alırken, bu sezon içinde en fazla 10 bin 200 taraftarını tribünde görebildi.
Bu sezon Turkcell Super Lig'de mücadele eden 18 takımın yer verildiği listede, takımların seyirci sayıları alınarak ortalama belirlenirken, Türkiye ortalamasının Avrupa'nın gerisinde kaldığı dikkatlerden kaçmadı. Türkiye'de bu sezon içinde ortalama 14 bin 49 taraftar takımlarını desteklemek için stattaki yerlerini aldı. Avrupa'nın önde gelen ülkeleriyle kıyaslandığında bu ortalama gerilerde kalırken, Alman Bundesliga ortalama 38 bin 933 futbolseverle Avrupa'nın en çok izlenen ligi oldu. Araştırmanın bir diğer ilginç yanı ise Alman ikinci ligi ortalama seyirci sayısının Turkcell Super Lig'i geçmesiydi. Bundesliga 2 olarak da bilinen Alman İkinci Ligi'nde maçlar ortalama 15 bin 957 izleyici çekerken, 1860 Münih, bir maçta 69 bin taraftarı tribüne çekerek sezon rekoru kırdı.
N. Forest hâlâ ilgi çekiyor
Türk futbolunun üç büyüklerinden ikisi olan Beşiktaş ve Galatasaray, bu sezon ortalama seyirci sayılarıyla eski Fenerbahçe teknik direktörü Cristoph Daum'un çalıştırdığı Köln'ü ancak yakalayabildi. Türkiye'nin en modern stadına sahip Fenerbahçe'yi tek başına geride bırakan Köln temsilcisi 41 bin 792 seyirci ortalamasıyla Beşiktaş ve Galatasaray'ın toplamına yaklaştı. İstatistiklerin ilgi çeken bir diğer yanı ise İngiltere ve Alman Üçüncü lig takımlarından Nottingham Forest ve 1910 Hamburg takımlarının seyirci sayısında Galatasaray'ı geride bırakmasıydı. Nottingham Forest maçlarını ortalama 19 bin 947, 1910 Hamburg ise 17 bin 415 seyirciye oynadı.