En değerlisi Tim Duncan

NBA kariyerinde final serisinde ikinci kez en değerli oyuncu (MVP) ödülünü alan San Antonio Spurslı Tim Duncan, başka rekorlara da imza attı.

SAN ANTONIO - NBA kariyerinde final serisinde ikinci kez en değerli oyuncu (MVP) ödülünü alan San Antonio Spurslı Tim Duncan, başka rekorlara da imza attı. Final serisinde gösterdiği performansla Spurs'u son beş yılda ikinci şampiyonluğuna taşıyan Duncan, son maçta New Jersey Nets karşısında 21 sayı, 20 ribaund, 10 asistle 'triple double' yaparken, 8 blokta kalınca 'quadruple-double' gerçekleştirmeyi az farkla kaçırdı.
Final serisinde bir maçta 8 blok yapan ilk oyuncu olan Tim Duncan, aynı zamanda lig tarihinde bir sezonda hem normal, hem play-off serisinde MVP ödülünü alan 9. oyuncu oldu. Final serisinde maç başına 24.2 sayı, 17 ribaund, 5.3 asistlik bir ortalamayla en başarılı oyunculardan biri olan Tim Duncan, toplam 32 blokla da ayrı bir rekora daha imza attı. Daha önce final serisinde en fazla blok yapan oyuncu 30 ile 1994 yılında New York Knicks'den Patrick Ewing olmuştu. 1984-1985 sezonundan bu yana organize edilen final serisinde MVP ödülünü en fazla altı kezle Chicago Bulls'dan Michael Jordan kazandı.İki görüş
Kaan Kural (Yorumcu): Bence hak eden taraf şampiyon oldu. Sezonu zaten birinci bitirmişlerdi. Yılın coach'una, en değerli oyuncusuna sahiptiler ve Lakers gibi bir efsaneyi, hanedanı yıkmışlardı. David Robinson gibi gerçekten hem saha içinde, hem de dışında örnek birinin şampiyon olarak veda etmesi çok güzel. Bir tek sorunları var: Her takıma, her stile uyan oyun anlayışları, kendine has bir karakter barındırmıyor. Şampiyon takımlar karakterlidir; rakiplere uymaz, rakipleri kendilerine uydururlar. Spurs eğer başarılarını devam ettirmek istiyorsa, bu alanda daha olgunlaşması lâzım.
Mete Aktaş (Yorumcu): San Antonio'nun New Jersey'e göre daha derin ve daha yetenekli oyunculardan kurulu bir kadroya sahip olması, seri başlamadan hepimizin Spurs'ü favori görmemize neden oluyordu ki, tahminlerimizde haklı çıktık. Final öncesinde Nets'in Spurs'e göre tek avantajının, Jason Kidd gibi oyun IQ'su üst düzey bir oyuncuya sahip olduğu konuşuluyordu ancak seri ilerledikçe, Spurs kısaları Tony Parker ve Speedy Claxton süratleri ve yerinde attıkları isabetli şutlarla bu açığı kapattılar. Nets'in seri boyunca canını en çok yakan Spurs'ün alan savunmasına karşı dışarıdan sayı üretebilecek bir babayiğiti çıkartamaması oldu.
Spurs ise ana silahı Tim Duncan'ın tıkandığı anlarda farklı hücum silahlarını kullanarak Nets'i çözdü. Özetle hem daha iyi bir takım olduğu için ve hem de David Robinson gibi gerçek bir süper yıldız gider ayak ikinci bir şampiyonluk yüzüğünü parmağına takmayı başardığı için, San Antonio Spurs'ün bu şampiyonluğu fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.
(Spor Servisi)