En gözde takım biziz!

En gözde takım biziz!
En gözde takım biziz!
Braga maçı sonrası "Gözünüze kestirdiğiniz takım var mı" sorusuna Fatih Terim: "Var ama herkesin bizi gözüne kestirdiği de ortada."
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

BRAGA - Galatasaray ’ın Türk spor tarihine son katkısı olarak Braga’yı yenip Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura yükselmesi, teknik direktör Fatih Terim’in kariyerinde bir ilk oldu. Haliyle en çok ilgi gören isim de oydu. Mücadele boyunca stresli dakikalar yaşayan deneyimli teknik adamın maç sonu ruh halini görmek için aynı stresi basın tribününde yaşayan Hasan (Cemal) Abi’yle beraber basın toplantısının yolunu tuttuk.
Merdivenlerden inerken Terim Ailesi ile karşılaşıyoruz. Hasan Abi ile kucaklaşan Fulya Terim, “Öldük öldük dirildik” derken, Terim’in kızlarının heyecanı da açıkça belli oluyordu. Hızlı adımlarla uzaklaşıyorlar.
Uzun bir bekleyişin ardından Fatih Terim, basın toplantısına iştirak etti ama Türkiye ’den gelen basın mensuplarının önemli bir kısmı, otobüs bekleyemediği için olay yerini onu görmeden terk etmek zorunda kaldılar!..

Korkmadım, Terim’e sordum!
Stresini atıp rahatlamış görünen Terim, yardımcılarına teşekkür edip soruları yanıtlıyor. Kendisine rakamlara bakıldığında bu sezon Şampiyonlar Ligi ortalamasının altında bir performans gösterdiklerini belirtip, “Sahaya çıkan oyuncular Manchester United’a fazla mı güvendi” sorusunu yöneltiyorum. Cevabı, “Bu en büyük korkumuzdu ve de öyle oldu. Ne yaptıysak bu düşünceyi kafalarından silemedik. Sürekli Cluj maçına baktık. Baktık ki orada üstünlükleri sürüyor saldırdık.”
Ardından Spor Toto Süper Lig’in kalitesinin sıkıntısını Şampiyonlar Ligi’nde yaşayıp yaşamadıklarını soruyorum. Tespitime katıldığını belirtiyor: “Futbolcularıma hep Türkiye’deki performanslarının burası için yeterli olmadığını söylüyorum. Burası farklı bir arena.”
Bir basın mensubunun “Gözünüze kestirdiğiniz bir rakip var mı?” sorusuna verdiği yanıtla ise takımının performansını da ‘ti’ye alıyor: “Benim gözüme kestirdiğim takım var ama herkesin bizi gözüne kestirdiği de ortada.” Stattan otele dönerken meydanlarda hâlâ tek tük Galatasaray formalı taraftarların tezahüratlarına şahit oluyorum, bu kez Bragalılar da tebrik ederek destekliyorlar. Başrollerde Benfica
Ve son olarak Portekiz basını. Galatasaray’ın zaferi ilk sayfalarda pek görülmüyor. Çünkü bütün Portekiz önceki gece Barcelona önünde galibiyet arayan Benfica’nın maçına kilitlenmişti. Barça önünda deyim yerindeyse ‘dünyaları kaçıran’ Benfica’nın gol yollarındaki beceriksizliğine dikkat çekilirken, Braga açısından konu teknik direktör Peseiro’ya yapılan istifa çağrıları. Maçla ilgili haberlerdeki en önemli unsur ise 6 golle gol krallığında zirvede olan Burak Yılmaz...

‘Sessiz çığlık’ ateşledi

6 golle Şampiyonlar Ligi’nde en çok gol atan Türk oyuncu unvanı alan Burak Yılmaz, Braga maçının devre arasında Fatih Terim’in sessizliğinin kendilerini harekete geçirdiğini söyledi.
UEFA’nın internet sitesine konuşan Yılmaz, “Terim sessizse bizim için tehlike çanları çalıyor demektir. Sessizliğini bozmuyorsa, söyleyecek bir şeyi olmadığını anlarız. Bir bakışından ne demek istediğini anlarız. O noktadan sonra da durumu değiştirmek için elimizden geleni yaparız” dedi. Eboue de, “Hocamız beni devre arasında çok şaşırttı, zira bağırmayı çok sever. Oysa bu defa soyunma odasında çok sessizdi. Sessizliğinden anlam çıkardık ve 2. yarıda elimizden geleni yaptık” dedi. Melo ise “Cluj’un Old Trafford’da galip geleceğini duyunca moralimizin nasıl bozulduğunu siz tahmin edin” dedi.

Portekiz ve Rumen basını ne dedi?

Galatasaray’ın Devler Ligi’nde gruptan çıkması Portekiz ve Rumen medyasında yankı buldu. İşte bazı başlıklar: O Jogo: Mağlubiyeti hak etmedik. Mais Futebol: Ne büyük kayıp. Braga hatayı Cluj’a 2 defa kaybederek yaptı. A Bola: Galatasaray, ikinci yarıda iyi bir oyun ortaya koyup, işini şansa bırakma. Sporturilor (RUmen): Güzel üzüntü. Cluj, Old Trafford’da Romanya futbol tarihinin en büyük galibiyetlerinden birini almasına rağmen dramatik bir şekilde elendi.