En hızlı küreselleşen lig NBA

NBA, dünyanın en hızlı küreselleşen ve büyüyen ligi olmak yolunda hızla ilerliyor.

NEW YORK - NBA, dünyanın en hızlı küreselleşen ve büyüyen ligi olmak yolunda hızla ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Çinli dev Yao Ming'in draft adı verilen oyuncu seçmelerinde birinci sırada seçilmesinden ve Houston Rockets formasını giymeye başlamasından sonra, Asya'da da milyonlarca gencin ilgisini çeken NBA'in şu sıralar oynanmakta olan final maçları tam 205 ülkede televizyonlardan yayınlanıyor. Finalde karşı karşıya gelen San Antonio Spurs ile New Jersey Nets'in kadrolarında toplam beş yabancı oyuncu bulunuyor: San Antonio'da Duncan (Virgin Adaları), Parker (Fransa), Ginobili (Arjantin), Bateer (Çin), New Jersey'de Mutombo (Kongo). Bu durum, NBA tarihinde beş yabancı oyuncunun sahaya çıktığı ilk final serisi olarak adlandırılıyor.
NBA yönetimi, dünyanın dört bir yanında uykusuz geceler geçirmeyi göze alarak maçları canlı izleyen basketbolseverlerin sayısının
1 milyara yaklaşmasından sonra, gelecek yıl Çin, Meksika, Porto Riko, İspanya ve Fransa'da hazırlık maçları oynanacağını açıkladı. Bu maçlar içinde en ilginci, San Antonio ile Memphis'i Paris ve Barcelona'da karşı karşıya getirecek karşılaşmalar olacak. İki takım 8 Ekim'de Paris'te oynadıktan sonra 10 Ekim'de de Barcelona'da buluşacak. San Antonio'nun Fransız oyun kurucusu Tony Parker, NBA'e Paris Saint Germain'den transfer olmuş, Memphis'in Katalan yıldızı Pau Gasol ise Barcelona kulübünün altyapısından yetişmişti. (Spor Servisi)