En kârlı Beşiktaş

Kıran kırana geçen maçta 2-1 yenik duruma düşen Fener, 67. dakikada beraberliği yakaladı.


Lig lideri Fenerbahçe, en yakın rakibiyle arasındaki puan farkını sekize çıkarma şansını kaçırdı. Sarı-Lacivertliler Kadıköy'de Sivasspor'la 2-2 berabere kaldı. Sonuç Galatasaray'ı yenerek şampiyonluk potasına giren Beşiktaş'ın umutlarını artırdı.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Maçın 34 ile 37. dakikaları arasında üst üste üç basit ve tehlikeli top kaybı yaptı Fenerbahçe. Ardından da Servet'in skoru 1-2 yapan golü geldi. Bunu yorgunlukla, taktik yetersizlikle ya da yeteneksizlikle falan açıklayamazsınız. Bence Fenerbahçe'nin ayağına, Fenerbahçelinin ise yüreğine çöreklenen sıkıntı bozuyor her şeyi. 'Memnuniyetsizlikler Cumhuriyeti'ni, açık puan farkıyla oturulan liderlik bile teselli etmiyor. Devekuşu kabinesi kökü dışarıda mihrakların peşine düşedururken, yüzüncü yılın ruh hali resmen çatırdıyor. Maç kaç kaç biterse bitsin fark etmiyor.
Protesto nedeniyle maça sessiz başlayan tribünlerdeki uyumsuzluk sahada bire bir karşılığını buluyordu aslında. 9'da Musa Kuş sağdan yüklendi vurdu, ardından da Servet. Sessizlik bitmişti ama sahadakiler hâlâ eylem yavaşlatıyor gibiydi. 12'de Appiah'ın dışarıdan içeriye taşıdığı topla gelen 'yalancı gol' biraz olsun hareketlendirdi lideri. Hemen ardından Kezman ve Alex yapımı bir kısa film çevirdiler ama final sahnesinde Appiah voleyi oturtamadı. Fenerbahçe 'yavaştan' hız kazanıyordu. 16'da bir Tümer ortasıyla atılan Tuncay golü iyi ve zamanında gelmişti. Artık olgunlaşma ve rahatlama zamanı diye bekliyordu tribünler. Ama Sivasspor'un mukabelesi hızlı oldu. 19'da Cem Can pek nadir rastgeldiğimiz paslaşmalı bir frikikle 1-1 yaptı durumu. Bu atipik hamle yeniden depresyonu tetikledi. Oysa 27'deki muhasara verimsiz olmasa, ya da 29'da Alex isabetli vursa toparlayacaklardı. Olmadı, olmuyordu ve olmadıkça da dağınıklık artıyordu.
Dermansız ve takatsiz Fenerbahçe
Gollere rağmen, maçın o ana dek en net gol pozisyonu 34'te Ümit'in kaptırdığı topta Mehmet Yıldız'ı kaçıran Balili'yle geldi, ama Volkan'a gıcık olsun diye her hareketi alkışlanan Serdar açıyı iyi kapattı. Dermansız ve takatsiz gözüken Fenerbahçe orta sahası giderek oyundan düşüyordu. Pas kayıpları işte tam bu anda çökertti takımı. 37'de Servet'in kafası durumu tescil etmek için gol oldu belki de: 1-2. 40'ta Alex'in büyülü topuğu kaleyi tutmadı. Oysa ikinci yarıda, büyü dahil her türlü itkiye muhtaçtı ev sahibi. Perde yeniden açıldığında tribünde sahaya da taşan bir öfke vardı. İşlevsel kılınamazsa elde patlayacak kadar yakıcı bir öfke. Pozisyona benzeyen ilk hamle 57'de Tuncay'la geldi. Ama tribünler bununla yetinecek gibi değildi. 59'da Aurelio-Yozgatlı değişikliğini hiç beğenmediler ve doldukça doluyorlardı. 62'de Kezman'ın, 66'da Tuncay'ın içeri dürtemediği toplar sinire gelen dişçi matkabı gibiydi. Tam Semih'e sefer-görev emri çıkarılmıştı ki, 67'de Yozgatlı o şık golü attı: 2-2.
Oysa 65'te ilk kontra hamlesini yapan Sivas, Musa'yla golü bulsa maç kesin kopardı. Şimdi ise beraberliği korumaya çalışıyordu Yiğidolar. Elektroşokla kendine gelen Fenerbahçe topyekûn saldırıyordu. 70'te, 71'de ve 73'te Alex, ikisi direkte kalan üç şut çekti. Top yuvarlak olmasa en az biri gol olurdu. 74'te 'direklerarasını' bulamayan, 85'te hamle yapamayan, 87'de ise defansı sallayan Sivas'lı Mehmet de aynı şeyden dert yanıyordu. Her kontra gol kokuyor ama Serdar'ınki dahil her kademeye giren Serkan ve maçın önceden örülmüş gibi duran kaderi daha fazlasına izin vermiyordu.

FENERBAHÇE: 2
Serdar. 6
Serkan. 5
Önder. 6
Can. 5
Ümit. 7
Appiah. 5
Aurelio. 5
(M. Yozgatlı. 60) 6
Tümer. 5
(Semih 77). -
Tuncay. 6
Alex. 6
(Kemal 88). -
Kezman. 4

SİVASSPOR: 2
Petkoviç. 6
Cem Can. 6
Murat. 5
Servet. 7
Hayrettin. 6
Musa. 5
(Gökhan 79). -
Fransergio. 4
(Colosimo 68). 5
Gürhan. 6
İlhan. 5
(Serdar 73). 5
Balili. 6
M. Yıldız. 4

GOLLER: Tuncay (15), M. Yozgatlı (67) / Cem Can (19), Servet (37)
SARI KARTLAR: Tuncay, Appiah, M. Yozgatlı / C. Can, Fransergio, Gürhan, Colosimo, Serdar
Stat: Saracoğlu - Hakemler: C. Deda, S. Kaya, M. Sönmez