'En küçük bir şüphem yoktu'

Beşiktaş, lig tarihindeki 10. şampiyonluğunun keyfini sürerken başkan Serdar Bilgili, sezonun değerlendirmesine soyundu.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş, lig tarihindeki 10. şampiyonluğunun keyfini sürerken başkan Serdar Bilgili, sezonun değerlendirmesine soyundu. Genç başkan üç büyüklerin her zaman varolduklarını, Beşiktaş'ın Galatasaray ve Fenerbahçe'yle birlikte en büyük seyirci kitlesine sahip kulüpler olduğunu söyledi. "Böyle bir tabloda ben Beşiktaş'ın ligi altıncı ya da yedinci bitirmesinden çok rahatsızlık duyuyorum." diyen Bilgili kulüp yönetmenin zorluklarında da bahsetti. "Kulübünü idare etmek, bir şirketi idare etmekten çok farklı. Çünkü her hareketiniz, her davranışınız, her söylediğiniz laf haber oluyor, köşe yazarları tarafından yorumlanııyor. Sonra da tartışmalar başlıyor. Mesela Gençlerbirliği maçında gittik taraftarı selamladık, 'Vay siz nasıl tur atlarsınız' diye eleştiriler başladı. Hem de çoğunluğu Beşiktaşlı kalemler tarafından. Bu bakımdan dikkatli hareket etmeniz lazım. Düşüncelerinize, söylediklerinize, tavırlarınıza özel dikkat gerekiyor. Böylece her gün sıkıntılı geçiyor. Ama artık keyif çıkarma zamanı."
Başkan Bilgili şampiyonluğa ilişkin sezon içindeki ruh durumunu da şöyle açıkladı: "Sezon boyu hep liderlik ve öyle götürdük. Yani şampiyonluk konusunda en ufak şüphem yoktu. Diyarbakırspor en sıkıntılı bir maçımızdı, çok kötü oynadık. Burada aldığımız yenilgiyle de namağlup unvanımızı yitirdik."
Bilgili'nin teknik direktör Mircea Lucescu konusundaki görüşleri ise şöyle: "O bizim büyük şansımızdır, kısmetimizdir. Lucescu çok hoş bir insan, çok değerli bir hoca. Beşiktaş'ın yapısına, karakterine, atik anlayışımıza, mutevazılığımıza muntamazan uyuyor; sanki bizim bir parçamız gibi. Galatasaray'ın ona yaptığını bir hata olarak değerlendireceğim. Çünkü takımını şampiyon yapmış, Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale taşımış ve bütün bunları son derece ekonomik bir biçimde halletmiş bir hocanın sözleşmesinin iptal edildiğini daha önce duymadım. Futbolda bu tür şeyler ancak başarısızlık sonucunda olur. Ben sayın Başkan Canaydın'dan rica ettim, kendisiyle görüşmede 'Biz Lucescu'yla sözleşlerimizi iptal ettik" dedi.
Lucescu'nun ofansif anlayışı
Beşiktaş'ın Oscar Cordoba Arjantin'in Ole gazetesine verdiği röportajda Türkiyedeki şampiyonluk kutlamalarını Arjantin ve Kolombiya'dakilere benzetti. Kolombiyalı file bekçisinin görüşleri şöyle: "Bu, hayatımdaki sekizinci şampiyonluk ama en ilginci. Türk futboluna başta adaptasyonum zor oldu. Türkiye'deki anlayışta çok fazla taktik var. Bu bana ters geldi. Ligin başlangıcında Lucescu'nun verdiği taktik çok fazla ofansif futbol içeriyordu. Bu yüzden çok gol yiyordum. O yüzden ligin başında hatalar yaptık ve istenen futbolu ortaya koyamadık. Hoca bunu görüp hemen taktiği değiştirdi ve son haftalarda göze hoş gelmeyen ama fazla gol de yemeyen bir futbol oynadık. Neyse ki hocanın bu değişimi bize şampiyonluğu getirdi ve bende güven yarattı."
Cordoba geleceğini ilişkin de "Büyük ihtimalle ayrılıyorum. Anladığım kadarıyla Beşiktaş Boca Juniors'un istediği bonservis ücretini
ödemeyecek. Boca bana bu parayı ödeyecek Avrupa'da çok takımın olduğunu söyledi. Muhtemelen bu hafta son maçıma çıkıyorum. İsterdim ki Beşiktaş bonservisimi alsın ancak galiba futbol hayatıma İspanya'da devam edeceğim" dedi.