Enke'den erken veda

İstanbulspor maçında yediği üç golden sonra eleştiri oklarına hedef olan Alman kaleci Enke, Fenerbahçe ile yollarını ayırdı. Enke ve yönetimin sözleşmeyi karşılıklı feshettiği belirtildi.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe'nin Alman kalecisi Robert Enke, İstanbulspor'a yenildiği karşılaşmada, yediği gollerden sonra Sarı-Lacivertli taraftarlarca alaya alındığını öne sürerek, kulüple ilgisini kesti ve ülkesine döndü. Sarı-Lacivertli ekibin dün sabah gerçekleştirdiği idmana çıkan ve ardından da eşyalarını toplayıp arkadaşlarıyla vedalaşan Enke'nin, teknik direktör Christoph Daum ile görüşerek "Türkiye'ye geldiğimden beri bana olan güvensizliği hissetmiştim. İstanbulspor maçında ise bardak taştı. Yediğimiz her golden sonra taraftarın benimle alay etmesi hiç de hoş olmayan bir davranıştı. Böyle bir ortamda, başarılı olmam mümkün değil. Kulübün de çıkarlarını gözönüne aldığımızda, en iyisi benim gitmem" dediği belirtildi. Öğleden sonra ise Sarı-Lacivertli yöneticilerle görüşen Alman kalecinin takımda kalmak istemediğini belirtmesi üzerine, sözleşmenin karşılıklı olarak feshedildiği öğrenildi. Alman kalecinin bu kararı karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen yöneticiler, önce Enke'yi ikna etmek istedikleri, ardında, "Madem sen böyle düşünüyorsun, takımın senden verim alması mümkün gözükmüyor. Biz de Fenerbahçe olarak senin düşüncene saygı gösteriyoruz" dedikleri ifade edildi.
Kale Recep'e emanet
Teknik direktör Christoph Daum, bu gelişme üzerine Trabzonspor maçında kalede Recep'e görev verecek. Daum, Recep'le yakından ilgilenirken, genç kaleciyle yaptığı görüşmede, "Trabzonspor maçında ilk onbirde oynayacakmış gibi hazır olmanı istiyorum" dedi. Recep'in idman sırasında hırslı ve istekli olduğu gözlendi. Sarı-Lacivertlilerde, sakatlığı süren Ali Güneş ve burnu kırılan Volkan idmana çıktı. İki futbolcunun Trabzon-spor maçında oynamasının zor olduğu açıklandı. Fenerbahçe bugün öğle saatlerinde Trabzon'a gidecek.
Daum terapi yaptı
Öte yandan Sarı-Lacivertliler, Trabzonspor maçı hazırlıklarını ara vermeden sürdürürken, Daum, oyuncularıyla sık sık toplantılar yaparak bu maça motive etmeye çalışıyor. Alman hoca, toplantıda, "İstanbulspor maçı geride kaldı. Sadece Trabzonspor maçını düşünün. Kenetlenin ve birlikte hareket edin. Kimse İstanbulspor yenilgisi için suçlu aramasın. Avni Aker'in zor bir deplasman olduğunu ben dahil hepimiz biliyoruz. Ayrıca rakibimizi deplasmanda 7 sezondur yenemiyoruz. Bu, bizim üzerimizde stres yaratabilir. Teslim olmayacağız Herşey sizin performansınıza bağlı. Sinirlerinizi hakim olursanız, mücadeleyi kazanırız. Ortaya yüreğinizi koyun ve elinizden geleni yapın" ifadesini kullandı.
Daum bu görüşme sonrası oyuncularına 2 saat 15 dakikalık bir idman yaptırdı. Antrenmanda futbolcuların hayli hırslı oldukları dikkati çekerken, özellikle forvetler attıkları şık gollerle hazır oldukları sinyallerini verdi.