Enke'nin Rüştü korkusu

Fenerbahçe Kulübü, yeni transferi kaleci Robert Enke ile resmi sözleşme imzaladı.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü, yeni transferi kaleci Robert Enke ile resmi sözleşme imzaladı. İspanya'nın Barcelona takımından bir yıllığına transfer edilen Alman file bekçisi, kulüp binasında düzenlenen törenle sezon sonuna dek kendisini Sarı-Lacivertli renklere bağlayan sözleşmeyi imzladı. İmza törenine, kulüp transfer komitesi üyeleri Hakan Bilal Kutlualp ile İlhan Ekşioğlu da katıldı. Alman file bekçisi, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, Barcelona'ya transfer olan kaleci Rüştü'nün ardından alacağı görevin zorluğunu dile getirerek, üzerinde büyük bir baskı oluşacağını söyledi.
Enke, "Fenerbahçe'ye uzun yıllar başarıyla hizmet etmiş, takımı başarıdan başarıya koşturmuş Rüştü gibi dünyanın sayılı futbolcuları arasında gösterilen büyük bir kaleciden sonra bu görevi devralmak, her kaleci için büyük baskı oluşturur. Benim için de öyle. Ben bunu daha önce Benfica'ya gittiğimde de yaşamıştım. Bana anlatıldığına ve araştırmalarıma göre Rüştü, Fenerbahçe taraftarlarının sevgilisi, kulübün de simgesi olmuş bir kaleci. Onun yerini doldurmak elbette çok güç. Ama, Rüştü kadar olmasa da, Fenerbahçe kalesini en iyi şekilde korumaya çalışacağıma inanıyorum. Taraftardan, Rüştü'ye olan sevgilerinin bir kısmını da bana vermelerini istiyorum" diye konuştu.
'Önemli olan takımın başarısı'
İspanya'da, Barcelona'dan ayrılmadan önce Rüştü ile karşılaştığını kaydeden Alman kaleci, dil sorunu nedeniyle sohbet etme fırsatını bulamadığını bildirdi. Kendisinden önce takımın elde edeceği başarının daha önemli olduğunu vurgulayan Enke, "Fenerbahçe formasını taşıyacağım için gurur duyuyorum. Umarım burada başarılı bir sezon geçiririm. Ama kendimden önce takımın başarısı önemli" şeklinde konuştu. 26 yaşında ve 1.86 metre boyundaki Enke, Barcelona'dan önce Benfica ve Borussia Mönchengladbach takımlarında da kaleyi korumuştu.
Sarı-Lacivertli kulübün transfer komitesi üyesi Hakan Bilal Kutlualp, transfer görüşmelerinde bulunmak üzere Brezilya'ya gideceğini söyledi. Kutlualp, transfer görüşmeleri yapacağı futbolcuların adları konusunda, "Kesin bir sonuca varmadan açıklama yapmak istemiyorum. Çünkü bu yalnış olur" açıklamasında bulundu. Sarı-Lacivertli yöneticisinin, Brezilya'nın Santos takımında forma giyen Alex ve Sao Paolo takımında oynayan Fabiano ile görüşeceği öğrenildi.