'Er meydanı'nda skandal

Edirne Sarayiçi'nde bu yıl yapılan 642. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde doping içeren madde kullanan sporcuların Mustafa Başdemir ile Cihan Topçu oldukları belirlendi.
Haber: AYŞE YEŞİN / Arşivi

ANKARA - Edirne Sarayiçi'nde bu yıl yapılan 642. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde doping içeren madde kullanan sporcuların Mustafa Başdemir ile Cihan Topçu oldukları belirlendi. Türkiye Doping Kontrol Merkezi laboratuvarlarında yapılan idrar tahlilleri sonucunda, Mustafa Başdemir'in 'efedrin', H.Cihan Topçu'nun da 'efedrin, testosteron, epitestosteron' isimli dopingli maddeleri kullandıkları ortaya çıktığı resmen açıklandı.
İzmit Bölgesi güreşçilerinden Mustafa Başdemir 'Başaltı' olarak tabir edilen sıklette üçüncü olurken, Edirne Bölgesi'nden H. Cihan Topçu ise 'Küçük orta-1' olarak isimlendirilen sıklette ikinciliği elde etmişti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, her iki güreşçi hakkında da gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği kaydedildi.
Ve söz savunmanın
İzmit Büyükşehir Belediyesi sporcusu olan Mustafa Başdemir, güreşler sırasında sadece baş ağrısı için 'gripin' kullandığını, kendisinin doping içeren madde kullandığına ilişkin açıklamadan haberi olmadığını ve buna inanmak istemediğini belirterek, "Daha önce birinciliklerim, derecelerim oldu. Şimdiye kadar doping kullanmadım. Edirne'ye gittiğimizde havasından rahatsızlandım, başağrısı için sadece gripin ve doping içermeyen vitamin ilaçlarından kullandım. Köy ortamında çalışıyorum, doğal kaynaklardan besinimi alıyorum" açıklamasında bulundu.
Benzeri bir açıklama yapan Babaeski Yamak Pastaneleri ve Büyük Mandıra Güreş Ağası Mustafa Yamak'ın güreşçisi Cihan Topçu ise müsabakalar boyunca sadece enerji içecekleri aldığını söyledi. Topçu, yaptığı açıklamada, doping iddialarını kesinlikle kabul etmediğini belirterek, kendini şu şekilde savundu: "Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu 4. sınıf öğrencisiyim. Ben sporun eğitimini görüyorum. Güreşi 15 yıldır spor olarak yapıyorum. Okuldan mezun olduktan sonra beden eğitimi öğretmeni olacağım. Ben doping kullanırsam öğrencilerime bunu nasıl anlatabilirim. Güreş müsabakaları boyunca sadece enerji içecekleri aldım. Bunun haricinde başka hiçbir katkı maddesi kullanmadım. Küçük orta küçük boyda 168 pehlivan içinden ikinci olarak başarı elde ettim. Şimdi alnımın akıyla aldığım bu başarıya gölge düşürmeye çalışıyorlar. Çıkan bu iddialara kesinlikle katılmıyorum. Her zaman yapılacak doping kontrolüne hazırım. Bu konuda itiraz hakkımı kullanarak, haklarımı kanuni yoldan arayacağım. Bu konuda ısrarcıyım.