Er meydanlarında geçen hafta

Er meydanlarında geçen hafta
Er meydanlarında geçen hafta
Geçen hafta sonu çayırlarda birçok yağlı güreş organizasyonu vardı. Samsunlu Şaban Yılmaz geçen haftanın öne çıkan ismiydi.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Korkuteli'nde Hasan Cengiz birinciliği kaptırmadı
25. Geleneksel Korkuteli Altın Kiraz Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı, ev sahibi ilçeden Hasan Cengiz oldu. Güreşlere Türkiye ’nin çeşitli bölgelerinden 27’si başpehlivan olmak üzere toplam 497 sporcu katıldı. Finalde, bu yılki Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ikincisi İsmail Balaban’la karşılaşan Hasan Cengiz, rakibini yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Turnuvanın favori isimleri Mehmet Yeşil Yeşil ve Recep Kara ise üçüncülükle yetindi. Güreşlerin hanımağası Hatice Yapardudu, açık arttırmayı 110 bin TL ile kazandı ve unvanını korudu.

Lalapaşa'da başpehlivan Güngör Ekin
Edirne'de, 17. Lalapaşa Yağlı Güreşleri'nin finalinde Ahmet Yavuz'u yenen Güngör Ekin, başpehlivan oldu. Başpehlivanlık güreşlerine, Güngör Ekin, Arif Akın, Hüseyin İyican, Yüksel Kalay, Hasan Zeybek, Mükerrem Kıyı, Ahmet Yavuz, Sezgin Yüksel, Nail Kurt ve Fatih Bakır mücadele ederken, finalde Edirneli Ahmet Yavuz'u yenen Karamürsel Levent Erdoğan Yağlı Güreş Kulübü pehlivanı Güngör Ekin, başpehlivanlığı elde etti. Hüseyin İyican ve Fatih Bakır üçüncülüğü paylaştı. Güreş ağalığını, 30 bin lira bedelle Demirkıran kazandı.

Ankara çayırları Şaban Yılmaz'dan sorulur!
Hafta sonu başkent Ankara'da iki turnuva vardı. İlk olarak cumartesi günü Pursaklar'da pehlivanlar çayıra çıktı. Bu yıl ilki düzenlenen Pursaklar Belediyesi Yağlı Güreşleri'nde birinciliği Ankara Büyükşehir Belediyespor'dan Şaban Yılmaz elde etti. Yılmaz finalde, takım arkadaşı Savaş Yıldırım'ı mağlup etti. Üçüncülük de, Ankara BB sporcusu, aslen Çorumlu Murat Gençtürk'ün oldu.

Pazar günüyse gözler Altındağ'daydı... Altındağ Belediyesi tarafından bu yıl 23.'sü düzenlenen Karapürçek Yağlı Güreşleri'nde zafer Şaban Yılmaz'ın oldu. Aslen Samsunlu olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi adına güreşen ünlü pehlivan finalde, kendisi gibi aslen Samsunlu olan Ankara BB sporcusu Hüseyin Şahinal'la karşılaştı. Yaklaşık 45 dakika süren final müsabakasında zafer Şaban Yılmaz'ın oldu. Üçüncülük kürsüsüneyse Murat Gençtürk ve Savaş Yıldırım çıktı.
Ağalık açık artırmasındaysa, üç yıldır bu görevi sürdüren Seyit Koca, görevi Ahmet İpek'e devretti.

Yılmaz Tekkeköy'de de birinci

Hafta sonu yapılan organizasyonlardan önce perşembe günü Şaban Yılmaz, memleketi Samsun'un Tekkeköy ilçesinde de çayıra çıktı. Tecrübeli pehlivan burada finalde bir diğer Samsunlu pehlivan Şükrü Kazan'ı mağlup etti. Bir diğer Samsunlu sporcu Fatih Atlı ile Tokatlı Onur Balcı üçüncülük kürsüsünde yer aldı.

Domaniç'in en büyüğü Ümit Balta

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nden daha eski bir geçmişe sahip olan ve bu yıl 654.'sü düzenlenen Kütahya Domaniç Yağlı Güreşleri'nde zafer Ümit Balta'nın oldu. Domaniç'te daha önce de birincilikleri bulunan Sakaryalı Balta finalde Balıkesirli Kadir Ergin'i mağlup etti. Ramazan Yarar ve Fevzi Çakır ise üçüncülüğü paylaştı. Başaltındaysa zafer, finalde İsmail Varol'u yenen Antalyalı Davut Cansev'in oldu.

Şile'de Orhan Okulu en üst kürsüde

İstanbul 'da Şile Belediyesi'nce bu yıl yedincisi düzenlenen ve geleneksel olarak cuma günleri yapılan yapılan güreşlerde iki genç başpehlivan, Orhan Okulu ve İsmail Balaban, birincilik için mücadele etti. Geçen sezon başaltı finalinde kozlarını paylaşan iki Antalyalı sporcudan Okulu, rakibine rövanşı vermedi ve Şile'nin en büyüğü oldu. Turnuvada üçüncülüğü İzmitli tecrübeli pehlivan Ömer Aslantaş ve Amasyalı Ali Rıza Kaya paylaştı. Başaltındaysa birinci, Şile Belediyesi'nin pehlivanı Mecit Yıldırım oldu.

Çatalca'da Recep Kara rüzgarı

Şile'den bir gün sonra, İstanbul'un Çatalca ilçesinde düzenlenen yağlı güreşlerde sürpriz olmadı ve beklendiği gibi Recep Kara birincilik kürsüsüne çıktı. Şile'de erken elenerek sevenlerini üzen Kara, Çatalca er meydanında sürprize izin vermedi. Tecrübeli sporcu finalde, meydanların yükselişteki ismi Antalyalı Orhan Okulu'yu mağlup etti. Çatalca'da üçüncülük bir diğer favori isim, Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil ve Ordulu Mükerrem Kıyı arasında paylaşıldı.

Kapanış da Recep Kara'dan

Haftanın son yağlı güreş organizasyonu 2 Eylül Pazartesi günü Manisa'nın Kula ilçesindeydi. Bu yıl 19.'su düzenlenen Kula Belediyesi Yağlı Güreşleri'ne 19'u başpehlivan olmak üzere yaklaşık 150 sporcu katıldı. Pazartesi düzenlenen nadir turnuvalardan olan Kula Güreşleri'nin finalinde Recep Kara, Manisalı Yüksel Kalay'ı yenerek altın madalyanın sahibi oldu. 652. Kırkpınar Güreşleri baş ikincisi İsmail Balaban'la eski milli güreşçi Serhat Balcı da üçüncü oldu.Başaltında, Kula Belediyesi sporcusu Onur Şenel birinciliği kaptırmadı ve ev sahibi seyircileri mutlu etti.

Heyecan Elmalı'da devam edecek

Gelecek hafta sonu Türkiye genelinde yalnızca 1 turnuva var, o da Türkiye'nin en eski yağlı güreş organizasyonu... Tarihi Kırkpınar'ın bile öncesine dayanan 661. Elmalı Yağlı Güreşleri, 6-7-8 Eylül tarihlerinde Antalya'nın Elmalı ilçesinde gerçekleştirilecek. Bu yıl Federasyon bir ilke imza atarak, başaltı hariç, Elmalı'da kategorisinde birinci olan pehlivanları bir üst boya alacak.

Şile'de başpehlivan Orhan Okulu