Er meydanlarında geçen hafta

Er meydanlarında geçen hafta
Er meydanlarında geçen hafta
Er meydanlarında geçen hafta sonu yapılan turnuvalarda öne çıkan isimler Ali Rıza Kaya ve Ünal Karaman'dı.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

13-14-15 Eylül tarihlerinde yurdun çeşitli bölgelerinde yağlı güreş turnuvaları yapıldı. Güreşlerin genel panoraması şöyle:

Balaban kürsüyü kaptırmadı

Karamürsel Belediyesi tarafından düzenlenen Altın Kemer Yağlı Güreşleri 13 Eylül Cuma günü gerçekleştirildi. Türkiye 'deki nadir gece turnuvalarından olan Altın Kemer Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık Antalyalı İsmail Balaban'ın oldu. 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ikinci olarak büyük çıkış yapan genç sporcu, Karamürsel'deki performansıyla bu başarısının rastlantı olmadığını kanıtladı. Finalde Balaban'a yenilen Antalyalı Hasan Cengiz ikincilikte kaldı. Karamürselli Güngör Ekin ve Samsunlu Fatih Atlı'yla üçüncü oldular. Geç saatlere kadar süren güreşleri kadınlı-erkekli kalabalık bir seyirci topluluğu takip etti.

Karaman, formunu Gölcük'te sürdürdü

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen güreşlere toplam 254 sporcu katıldı. 13 kategoride düzenlenen müsabakalarda başpehlivanlık kategorisinde birinciliği, finalde Samsunlu tecrübeli pehlivan Bayram Ertan'ı yenen Çorumlu Ünal Karaman elde etti. Babasının rahatsızlığı nedeniyle bu yıl Kırkpınar'a katılamayan Karaman, bu birincilikle bu sezonki piyasa güreşlerindeki üstün form grafiğini sürdürdü. Ankaralı Şükrü Kazan ve Karamürselli Kaan Kaya ise üçüncülüğü paylaştı. Altboylardaysa birincilikler Kocaelili pehlivanlara gitti. Başaltında Yusuf Tatlı, büyük ortada Ekrem Akın, küçük orta büyük boyda Rıfat Poyraz birincilik kürsüsüne çıkarken Sakarya Akyazılı Oğuzhan Tekmen küçük orta küçük boyun birincisi oldu.

Kocaeli'de zafer Ali Rıza Kaya'nın

Körfez, Derince ve İzmit Taşköprülüler Derneği'nin, Kocaeli İshakçılar Köyü'ndü düzenlediği yağlı güreşlerde başpehlivanlığı, Derince Belediyesi adına güreşen Amasyalı Ali Rıza Kaya kazandı. Kaya finalde, Ankara Büyükşehir Belediyespor'dan Sakaryalı Mahmut Kavakçı'yı mağlup etti. Üçüncülük kürsüsündeyse Karamürsel Levent Erdoğan Spor Kulübü'nden Kaan Kaya ve Ankara PTT Spor'dan Balıkesirli Hasan Zeybek yer aldı. Ağalığı, 182 bin TL karşılığı Emre Özkan kazandı.
Başpehlivanlık kategorisinde Ali Rıza Kaya, Mustafa Başdemir, Ümit Balta, Mahmut Kavakçı, Kaan Kaya, Fatih Bakır, Sezgin Yüksel, Aydın Polatçı, Ziya Ünlü, Hüseyin Şahinal, Mehmet Yılmaz, Faruk Akkoyun, Ömer Arslantaş, Bayram Ertan, Fatih Atlı ve Hasan Zeybek mücadele etti.

Ali Rıza Kaya'dan 'duble'

Ali Rıza Kaya, bir gün önce de Bursa'da birinci oldu. Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen 'Bursa Siyah İncir Festivali', Ovaakça Mesire Alanı'nda gerçekleştirildi. Festival kapsamında yapılan yağlı güreşlerde başpehlivanlığı Amasyalı Ali Rıza Kaya elde etti.

Bursalıların kazananı İmdat Ertan

Bursa'nın Harmancık Belediyesi tarafından bu yıl 66.'sı gerçekleştirilen yağlı güreşlerde başpehlivanlık için iki Bursalı sporcu karşı karşıya geldi. Normalde başaltı kategorisinde olmalarına karşın Harmancık'ta başa soyunan isimlerden İmdat Ertan, Metin Kılıç'ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. İki tecrübeli pehlivan performanslarıyla seyircilerden büyük alkış aldılar.

Kemer'in başpehlivanı Orhan Okulu

Antalya’nın Kemer Belediyesi'nin bu yıl 10.'sunu düzenleriği Altın Nar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Mehmet Yeşil Yeşil'i yenen Orhan Okulu kazandı. Baş kategorisinde henüz ikinci yılını yaşamasına karşın şimdiden birçok şampiyonluk kazanan ve adını en iyiler arasına yazdıran Okulu, 37 başpehlivan arasında birincilik kürsüsüne çıktı. Yarı finalde Orhan Okulu'ya yenilen Samsunlu Şaban Yılmaz'la Mehmet Yeşil Yeşil'e kaybeden Antalyalı Salih Dorum üçüncülüğü paylaştı. Başaltı kategorisinde Kemerli güreşçi İsmail Erkal birinci oldu.

Asarcık'ta madalyalar Bakan Kılıç'tan

Samsun'un Asarcık ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen yağlı güreşler büyük bir coşkuyla gerçekleşti. 200'e yakın pehlivanın kispet giydiği güreşleri, aslen Samsunlu olan Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç da takip etti. Birinci olan Ünal Karaman, ikinci olan Şükrü Kazan ve üçüncü olan Kenan Şimşek'e madalyalarını Bakan Kılıç verdi.