Erciyes 'Korkmaz', berabere kalır

'Daltonlar'dan üçünün ilk ayağını önde bitirdiği kupa çeyrek finallerinde, Cim Bom, Kayseri'de yedek Erciyes'i geride bırakmayı başaramadı. Genel panoramada 'İngiliz haftası' benzeri bir ocak sonu-şubat başı yaşandı ayaktopu âleminde.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

'Daltonlar'dan üçünün ilk ayağını önde bitirdiği kupa çeyrek finallerinde, Cim Bom, Kayseri'de yedek Erciyes'i geride bırakmayı başaramadı. Genel panoramada 'İngiliz haftası' benzeri bir ocak sonu-şubat başı yaşandı ayaktopu âleminde. Pazartesi dışında, salıdan başlayıp önümüzdeki pazara dek altı günlük bir non-stop gösteri yaşayacağız. Bu fazla mesainin temelinde Fortis-Turkcell ikilisinin kol kola gezmesi yatarken, zaman zaman iki ayrı mekân tünelinin yolcuları birbiriyle peş peşe de güreş tutmadı değildi yani. Fortis Kupası çeyrek finalinde Erciyes'le Galatasaray bilindiği gibi geçen senenin 20 Aralık'ında yine Kayseri'de kapışmış, ev sahibi zorlu imtihanı 4-1'le geçerken alkış toplamıştı. Lorant'ın odasına yerleşen Bülent Korkmaz'la da Bursa'da Timsahları yine dörtleyip çeyreğe yükselmenin keyfini yaşamıştı Orta Anadolu'nun Mavi-Siyahlı Inter'i. Gerets ise 9 puanla turu garantileyip girdiği son Erciyes virajına yedekimsi bir takımla çıkmıştı.
Dünkü rövanşa da 'Büyük kaptan' benzeri bir ideal takımdan sapma tercihinde ligdeki zorlu Bursa deplasmanını işaret etmişti. Ne var ki bu krampon tercihine karşın ilk iki sınavında bir deplasman zaferi, bir de liderden puan koparmayı başaran ligin son sırasındaki ekip, nice dişli bir forma olduğunu dün gece, Aslan'a karşı ortaya koyduğu futbolla kanıtladı. Oysa maç öncesinde 'Sen yedek, ben yedek, şimdi elaleme ne diyek' benzeri bir ortam peydah olmuştu.
'Koş koş, durma donarsın'
Ne var ki 'Üst geçidi olan ilk futbolcu' unvanına 'Yaya üst geçidi sahipli ilk teknik direktör'ü rütbesini de iliştiren Bülent Korkmaz, profesyonelliğine kimsenin toz konduramayacağının altını da üstünü de çizerken, takımı da taş gibi oyununu oynadı. Bu karakış maçlarının bariz nasihatı sayılan 'Koş koş, sakın durma donarsın' yaftası, dün geceki karşılaşmada da zaman zaman kendini gösterdi ama uyarıdan yararlanan daha çok yerel kramponlar oldu. Özellikle İlhan ve Ergün, geriden yaptıkları sürekli bindirmelerle Cim Bom'un sağını, solunu kalbura çevirdi. 'Fildişi Die' atağa dönük orta alanda, Sırp Daloviç de genelde tek başına sürüklediği forvet oyununda konuk savunmayı sürekli zorladı. Cim Bom'da Arda duran topların adamı rolünü kapmaya çalışırken, kornerlerde Orkun'a geri pas ikram etmekten öteye gidemedi. İkinci yarıya Bülent hoca Cenk'i de sahaya sürüp Daloviç'in yanında forveti ikilerken, Erik hoca Necati'nin yerine orta alana Ayhan'ı da ekleyip atakta Ümit'i tek bırakıyordu.
Basit bakışla, ev sahibi öne geçmeyi hedefliyor, misafiriyse dengeyi korumaya bakıyordu. Saat dolarken deneyimsiz Erciyes'te, tıpkı Fenerbahçe maçında olduğunca yorgunluk sonucu aşırı top kayıpları başgösterdi. Yine de 70'de fırsatçı Cenk, Tomas- Mondy anlaşmazlığında gol şansını değerlendiremedi. Sonuçta pazar günkü maçı da kapsayan en iyi slogan olarak 'Kayseri Aslan'la yatıyor, Cim Bom'la kalkıyor' yaftası kent atmosferine üç günlüğüne yapıştı kaldı.
'Irkçı' pankartı polis toplattı

 • Tribünlerde ırkçılık dün de devam etti. Galatasaraylı taraftarların açtığı 'Biz ne Ermeniyiz ne de Fenerliyiz' yazılı pankartı ise polis topladı. Sarı-Kırmızılılar ayrıca üzerinde 'Metin Şentürk bile kupayı görür ama Fener asla, Sen yine rüyanda görürsün, kupa bizim müzemizde' ifadelerinin yer aldığı bir pankart daha açtı.
 • Maçta sadece kötü görüntüler yoktu. Karşılaşma öncesi Galatasaraylı futbolcular eski kaptanları olan Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz'ın yanına giderek başarı-lar diledi. Korkmaz, Sarı-Kırmızılı futbolcularla tek tek öpüşüp tokalaştı. 'Kaptan'a başarı dileyen-ler arasında Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets de vardı. Maçı, Galatasaray yönetiminin iki 'Adnan'ı, Polat ve Sezgin de izledi.
 • Bülent Korkmaz, Bursaspor maçını düşünerek Fadhel, Emre, Cenk, Mehmet Eren ve Özgür'ü dinlendirerek daha önce açıkladığı gibi kadroda yeni transferlere ve yedek futbolculara görev verdi.

  ERCİYESSPOR: 0
  Orkun 6
  Gökhan 5
  Kürşat 5
  İlkem 6
  İlhan 5
  (M. Eren 55) 5
  Ergün 5
  (Cenk 46) 6
  Serge Die 5
  (Emre 80) -
  Ali Turan 4
  Mustafa 6
  Timuçin 5
  Daloviç 5

  GALATASARAY: 0
  Mondragon 6
  Tomas 6
  Song 6
  Sabri 5
  Ferhat 5
  Inamoto 5
  Arda 5
  İliç 4
  (H. Kabze 85) -
  Necati 4
  (Ayhan 46) 5
  Carrusca 5
  (H. Şaş 76) -
  Ümit 5

  SARI KARTLAR: Serge Die / Ayhan, Ferhat
  Stat: Atatürk - Hakemler: B. Demirlek, S. Kaya, M. Gürses