Erciyesspor: 2 - Beşiktaş: 4

Erciyesspor: 2 - Beşiktaş: 4
Erciyesspor: 2 - Beşiktaş: 4
Ligde 2. haftanın perdesi, muhteşem bir maçla kapandı. İlk hafta Trabzonspor'u 2-0 deviren Beşiktaş, iki kez geriye düştüğü karşılaşmayı kazanmayı başardı.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Radikal.com.tr - Pek çoğumuzun Beşiktaş ’la ilgili bir sorun yaşadığını düşünüyorum. İstanbul ’daki ‘tribün etkisi’nin göz kamaştırıcı bir yanı var. Ama sadece olumlu anlamda değil, olumsuz anlamda da. Tanımlayamıyoruz Beşiktaş’ı. Hele de tribünden izliyorsanız, adeta kriptonit etkisi yaşıyorsunuz ve sahadaki oyun küçük bir ayrıntıya dönüşüyor. Bu ‘placebo’ etkisiyle de ortalık güllük gülistanlık görünüyor. Oysa performatif bir değerlendirme için bu takıma ‘deÇarşılize’ olup bakmak lazım. Görüntü ancak o zaman netleşiyor. Bunun için de en iyi ortam deplasmanlar. Tromsö de bir veriydi, dünkü Erciyes de.

Kayseri'de gol düellosu

Neler gördük peki? Her şeyden önce kolay gol yeme alışkanlığı devam ediyor. Üstelik geçen senekinden farklı olarak, buna özel olarak dikkat edilmesine rağmen durum değişmiyor. Misal, ikinci goldeki dağınıklık bunun ibret vesikası. Başka? Tıpkı geçen sezonki gibi gene kolay pes etmiyor Beşiktaş. N’apıp edip oyunu döndürmeyi başarıyor. Ki bu da iyi bir miras. Ve hepsinden önemlisi, seyredeğer bir takım olmaya devam ediyor Siyah-Beyazlılar. Kriptonitsiz de böyle, kriptonitle de...

Maçın akışında ne vardı? Hızlı başladı karşılaşma. Sanki dünkü Bursaspor- Galatasaray maçındaki makamı bozmamak ister gibiydiler. 2’de Olcay’ın kıvraklığıyla açtık. Ama takımın zayıf karnı gibi duran Almeida arka direkte fazla çapraza düştü. Ki zaten Portekizli maç boyunca ya terse düştü ya da kelimenin gerçek anlamıyla düşüp durdu.

Ev sahibi ise kolay pabuç bırakmayacağını çabuk gösterdi. Zaten 9’daki ilk denemenin ardından golü de buldular. 10’de biraz ucuzca da olsa penaltı kazandılar ve bir Fuat Çapa spesiyalitesi olan Vleminckx ününü bunları kaçırmamakla yapmıştı: 1-0.

KARTAL'DA BİR 'ATARIZ' HAVASI

Gol Siyah-Beyazlıları pek bozmadı aslında. ‘Atarız’ havasıyla devam ettiler. Attılar da... 23’te Fernandes golü tam bir karakter sergisiydi. Kontrol, dönüş ve tam köşeye: 1-1. Ama işler aynı tonda gitmedi. 28’de Serkan’ın şutu geldi önce. Ardından oyundaki temponun tam düşmeye başladığı anda da sahanın yıldızlarından Yasin’in golü ağları buldu. 41’deki golün takdir edilesi bir vuruşla geldiği açık. Yasin’in zekâsı ve hızı etkileyiciydi. Ama asıl sorun Ersan’ın dengesiz pası ve Escude-Sivok ikilisinin koordinasyonsuzluğuydu. Geçen seneden kalan bir an gibi oldu her şey. Sarsak ve kolay yiyen Beşiktaş’ın hortlaması da diyebiliriz: 2-1.

Tolga hastaneye kaldırıldı

İkinci yarıya ilk yarıdan daha endişeli başlayacaktı Beşiktaş, eğer Gökhan’ın 51’deki nefis golü olmasaydı. Bir anda oyun yeniden dengelendi ama eşitler arası ağırlık konuk ekibe kaymıştı: 2-2. Nitekim 65’teki duran top Escude’nin kafasına düştü: 2-3. Artık Beşiktaş için dere görünmüştü. Son bölümü bu bilinçle oynadılar: Üfleyerek ve akıllıca... Nitekim zekâ koordinasyon ustası Oğuzhan’ın nefis pasıyla Almeida maçın skorunu belirledi: 2-4.

Kazandı Beşiktaş. ‘2’de 2’ önemlidir. Geriden gelerek deplasman kazanmak da öyle. Ama yenilen golleri hatırlayınca toz pembe günler için ihtiyat lazım.

Son bir söz de Fuat Çapa’ya. Yeni takımında ‘kendi takımını’ kurmak için bol transfer yapmış Fuat Hoca. Vleminckx, Azofeifa ve Yasin nokta atış olmuş. Oyunu güzelleştiren taktiği de aynı. “Ligi belki kalitesi iyi olan takım kazanır, ama maçı o gün daha çok isteyen takım kazanır” gibi güzel sözleri de devam ediyor. Yani bu ligi izlenir kılan unsurlardan biri olmayı sürdürüyor. Kazansa da kaybetse de...

MAÇIN TÜM DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN

Stat: Büyükşehir Belediyesi Kadir Has
Hakemler: Serkan Çınar, Muhittin Gürses, İsmail Şencan
Kayseri Erciyesspor: Bojan, Cem Can, Fazlı Kocabaş, Mangane, Ekrem Ekşioğlu, Serkan Atak (Dk. 85 Numan Çürüksu), Mandjeck ( Dk. 72 Murat Akın ), Yasin Öztekin, Arauz (Dk. 72 Sinan Kaloğlu), Azofeifa, Vleminckx
Beşiktaş: Tolga Zengin (Dk. 46 Cenk Gönen), Serdar Kurtuluş, Sivok, Escude, Ersan Gülüm, Gökhan Töre (Dk. 81 Oğuzhan Özyakup), Hutchinson, Veli Kavlak, Fernandes, Olcay Şahan ( Dk. 65 Muhammed Demirci), Almeida
Goller: Dk. 11 Vleminckx (penaltıdan), Dk. 41 Yasin Öztekin (Kayseri Erciyesspor), Dk. 23 Fernandes, Dk. 51 Gökhan Töre, Dk. 65 Escude, Dk. 88 Almeida (Beşiktaş)
Kırmızı kart: Dk. 90 Azofeifa (Kayseri Erciyesspor)
Sarı kartlar: Dk. 35 Azofeifa, Dk. 74 Vleminckx, Dk. 90 Mangane (Kayseri Erciyesspor), Dk. 76 Cenk Gönen (Beşiktaş)

Beşiktaş 144 hafta sonra lider