Erdenay'dan Hido'ya destek

Erdenay'dan Hido'ya destek
Erdenay'dan Hido'ya destek
A Milli Basketbol Takımı Menajeri Harun Erdenay, NBA'de doping yaptığı gerekçesiyle ceza alan Hidayet Türkoğlu'nun durumu ile ilgili konuştu.

İSTANBUL (AA) - Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, 2013 Avrupa Şampiyonası öncesi Slovenya'da katılacakları özel turnuvaya 16 kişilik kadroyla gideceklerini belirterek, "Bu turnuva, şampiyona için iyi hazırlık olacak" dedi.

Turnuvada ev sahibi Slovenya'nın yanı sıra Sırbistan ve Letonya ile karşı karşıya geleceklerine dikkati çeken Erdenay, şunları söyledi:
"Sırbistan ve Slovenya zaten şampiyonanın favorileri. Turnuvada oyuncuların durumunu görme fırsatımız olacak. Sistemimizi de oturtmaya çalışacağız. Kazanarak da şampiyona öncesi moral bulmak istiyoruz. Slovenya zaten basketbol ülkesi. Litvanya gibi Avrupa'daki birkaç ülkeden biri. Hem hazırlık turnuvası, hem şampiyona heyecan verici olacak."

"HİDAYET'İN İKİ KERE CEZALANDIRILMAMASI GEREKİYOR"

İtalya'nın Bormio kasabasında iyi çalışma dönemi geçirdiklerini vurgulayan Harun Erdenay, "Oyuncular istekli çalıştı. İstanbul'da da kısa süreli bir çalışma yaptık. İlkan Karaman'ın Akdeniz Oyunları'ndan gelen bir sakatlığı vardı. Sanırım bir süre sahalardan ayrı kalacak. Ersan İlyasova takıma katıldı. Ömer Aşık da 5 Ağustos Pazartesi günü takıma katılacak. Sonra tam kadro çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

NBA'de geçen sezon doping yaptığı gerekçesiyle ceza alan Hidayet Türkoğlu'nun durumuna değinen yönetim kurulu üyesi Erdenay, "Hidayet avukatları aracılığıyla savunmasını FIBA'ya verdi. Çifte ceza durumu öne sürülüyor. Sonuçta cezasını çeken bir oyuncu. İki kere cezalandırılmaması gerekiyor. İnşallah kaptanımız ceza almadan devam edecektir" ifadelerini kullandı.

GENÇ OYUNCULARA ÖNERİLER

Harun Erdenay, Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya alan milli takım ile gurur duyduklarını ifade etti.

A Milli Takım'ın geleceğinin bu oyuncularla kurulacağını anlatan Erdenay, "Rakiplerin hepsini devirerek şampiyonluğu aldılar. Gelecekte büyük yetenekler çıkacak. İnşallah takımlarındaki performanslarını devam ettirip daha üst hedeflere doğru ilerlerler" diye konuştu.

Genç oyuncuların kulüplerinde fazla süre alamaması ile ilgili yönetim kurulu olarak ne düşündüğü yönündeki soruyu ise Erdenay, şu şekilde yanıtladı:
"Ben buna basketbolcu olarak yanıt vereyim. Bence basketbolcuların oynayacakları takımlarda olmaları gerekiyor. Fenerbahçe Ülker, Anadolu Efes önemli kadrolar kuruyorlar. Genç oyuncunun süre alması azalıyor. Biraz daha süre alacakları takımda oynayarak dönerlerse yıldız oyuncu haline geleceklerdir. Ben sporcu olsam, 18-19 yaşında basketbolcu olsam süre alamayacağımı fark ettiğimde kulüp yöneticileriyle, beni bir iki sene kiralık olarak yollamalarını ve döndüğümde daha hizmet vereceğim yönünde konuşurdum."