Erdoğan: Gelin beraber tarih yazalım

Erdoğan: Gelin beraber tarih yazalım
Erdoğan: Gelin beraber tarih yazalım
Arjantin Başkent Buenos Aires'te bugün yapılacak oylama, 2020 Olimpiyatları'nın düzenleneceği kenti belirleyecek. İstanbul, Madrid ve Tokyo'nun aday olduğu yarışta ilk sunumu Türkiye yaptı

Buenos Aires'te gerçekleştirilen Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 125. genel kurulunda aday kentlerden ilk olarak İstanbul'un sunumu yapıldı. Sunuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Üst Yöneticisi (CEO) Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ve milli sporcular Gizem Girişmen ile Çağla Büyükakçay katıldı.

İstanbul'un büyük sınavı başladıİlk olarak söz alan İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, "Tarihin eski dönemlerinden bu yana, İstanbul'da her gün iki kıta üzerinde güneş doğmuştur. Bugün Asya ve Avrupa üzerine güneşin ışığının yansıdığını söyleyebiliriz. Bugün bir hikayeyi paylaşacağız. Binlerce yıl insanları ve kıtaları birleştiren, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinin hikayesinden bahsedeceğiz. Son 20 yıl içinde beşinci kez aday oluyoruz. Çok ders çıkardık, çok kıymetli dostlar edindik. Hem rakiplerimiz oldu dostlarımız, hem de başka dostlar edindik. Bu yolculuğu diğer şehirlerle paylaşmak bizim için onur oldu. Sayın Jacques Rogge, bu olimpiyat hareketine büyük bir iz bıraktı. Kendisine kalbimin derinliklerinden teşekkür ediyorum. 2020 Olimpiyatları için hem kesinlik, hem de mükemmeliyet sunacağız. Bu, yeni bir Türkiye için adaylık. Tarih bize şunu öğretmiştir ki, olimpiyat hareketi sporun üstüne geçtiği zaman, dünyayı birleştirdiği zaman büyük bir önem kazanır" diye konuştu.

Olimpiyat sınavında Gezi protestosu: Önce 5 kişinin hesabını verinBAŞBAKAN ERDOĞAN: SPORA SONSUZ BİR AŞKLA BAĞLANDIM


2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak kentin belli olacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 125. genel kurulunda, İstanbul'un sunumuna katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , olimpiyatları gerçekleştirmek için her türlü imkan ve arzuya sahip olunduğunu belirterek, "Türkiye, olimpiyat ruhu ve hedefinin arkasındadır" dedi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"16 saatlik rekor bir uçuşla buraya gelirken sizlere hangi dillerle selamlamayı düşündüm. Dünyanın bütün insanlarını selamlayacak ortak dili 'kalp dili'dir. Selam barış demektir. Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Dostluğun ve kardeşliğin kenti İstanbul'dan çok güçlü bir selam iletmek istiyoruz. Hoşgörü şehri İstanbul'dan samimi bir selam göndermek istiyoruz. Çocukluk yıllarımdan beri lisanslı bir futbolcu olarak spor aşkını hep içimde yaşattım. Çocukluk yıllarımdan başlayıp, 16 yıl boyunca sporu tüm benliğimde yaşadım. İstanbul ve spora sonsuz bir aşkla bağlandım. Eşim ve çocuklarım beni affetsin, spora ve İstanbul'a bir aşkla bağlandım. İstanbul aşkı beni belediye başkanlığına kadar taşıdı. 1996'da belediye başkanı olarak bu komitenin karşısında sunum yapmıştım. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak karşınızdayım. Olimpiyatlar için tüm arzumuzu sizlere göstermek için karşınızdayım. Olimpiyatları gerçekleştirmek için her türlü imkan ve arzuya sahibiz. Türkiye, olimpiyat ruhu ve hedefinin arkasındadır. Gelin beraber köprüler kuralım, gelin hep birlikte tarih yazalım."

Tarihi güne Radikal bakış

 

ERDOĞAN İNANIYOR


Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sunumunun ardından komitenin bulunduğu salondan ayrılırken, gazetecilerin değerlendirmesini sorması üzerine millete destekleri dolayısıyla teşekkür etti. Tüm ekibin iyi bir hazırlık yaptığına, bugün güzel bir sunum gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, önce finale kalma, finalde de olimpiyatları İstanbul'a getirme konusundaki inancını yineledi.
IOC üyelerinden nasıl bir enerji aldığı yönündeki soruyu Erdoğan, "Zaten İstanbul'da kendileriyle tanıştığımızda o enerjiyi karşılıklı almıştık. Bugün de gerek arkadaşlarımızın sunumlarındaki coşku, heyecan... Hazırlanan VTR'ler gerçekten başarılıydı. İnanıyorum ki olumlu bir neticeyle İstanbulumuza, Türkiye'ye döneceğiz" diye yanıtladı.

 

KILIÇ: ALAMASAK DA BU BÜTÇE SPORA GİDECEK


2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak kentin belli olacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 125. genel kurulundaki İstanbul'un sunumunda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin yıllık 500 milyon Dolar tutarında spor planı bulunduğunu açıklayarak, İstanbul 2020 programı gerçeği dönüşse de dönüşmese de olimpiyat ve paralimpik ruhunu Türkiye'de yeniden inşa etmek için bu bütçeyi spora ayırmaya devam edeceklerini söyledi.

Kılıç, İstanbul'un ilk olimpiyat adaylığı sırasında 19 yaşında olduğunu belirterek, "Bugün 41 yaşındayım. Türkiye'nin Gençlik ve Spor Bakanı olarak huzurunuzdayım ve bu zaman zarfından Türkiye'nin nasıl olgunlaştığını gördüm. Akdeniz Oyunları, bizim açımızdan adeta altyapımızı test etmemiz için imkandı. TOKİ bizim altyapı kurumumuz, 7 yıllık bir inşaat programını sadece 18 ay içerisinde tamamlayarak Akdeniz Oyunları'na yetiştirdi. Türkiye, sporu herkes için erişilebilir kılmaya devam ediyor. 776 yeni spor merkezi hale hazırda inşa ediyoruz. 2014 yılı sonu geldiği zaman 568 tanesini tamamlamış olacağız. Taahütlerimizi yerine getiriyoruz ve sizin içinde taahütlerimizi yerine getireceğiz. Yıllık 500 milyon ABD Doları tutarında ulusal spor planımız var. İstanbul 2020 programı gerçeği dönüşse de gerçekleşmese de biz olimpiyat ve paralimpik ruhunu Türkiye'de yeniden inşa etmek için bu bütçeyi spora ayırmaya devam edeceğiz. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Çünkü eksiksiz bir desteği sağladığı bu yolculuk sırasında. Aynı zamanda Prof Dr. Erdener'le birlikte çalışıyoruz" diye konuştu.
Dopinge karşı sıfır toleranslarının olduğunu da vurgulayan Kılıç, "Bizim politikamız gayet net, gerçekten dopinge karşı sıfır toleransımız var. Türkiye dopingle mücadele inisiyatiflerini daha da güçlendirme ve bu alandaki yatırımlarını daha da artırmaya devam edecek. Aynı zamanda yasaklanmış olan maddelerin ithalat, ihracat ve satışını engellemek için gerekli olan yasayı da geçirecek. Aynı zamanda doping kullanımış olan bütün sporcularda Ceza Kanunu kapsamında soruşturmaya tabi tutacaklar" dedi. (dha)