Erdoğan: UEFA'nın kararını Brüksel zirvesine taşıyacağız

Başbakan Erdoğan, UEFA'nın 'tarafsız saha' kararını, 12 Aralık'ta Brüksel'de yapılacak AB zirvesine taşıyacaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, UEFA'nın Galatasaray ve Beşiktaş futbol takımları aleyhine aldığı kararı, 12 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleştirilecek olan Avrupa Birliği zirvesine taşıyacaklarını söyledi.
Erdoğan, UEFA'nın kararına ilişkin İstanbul Valiliği'nde yapılan toplantıdan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 'Sporun geçmişinde, uluslararası terör olaylarının gerçekleştiği diğer ülkelerde bu tür yasaklamaların gelmediğinin görüldüğünü' vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bunu günlerdir basınımız yazıyor. Gerek olimpiyatlarda, gerek İrlanda'da, gerek İspanya'da, İtalya'da bunların hepsini gördük. Ama hiçbirinde bu tür bir yaptırım uygulanmadı. Tabii bunun Türkiye'ye karşı yapılmış olması, gerçekten uluslararası teröre bir primdir. Bu prime de katlanmak tabii ki kolay değil. Bizler de bir dayanışma içinde elimizden geleni yapacağız, yapıyoruz ve sonuna kadar da bunun takipçisi olacağız."
Daha sonra soruları yanıtlayan Erdoğan, "Hükümet somut olarak ne adım atmayı planlıyor" sorusu üzerine, şu an Türkiye'nin muhatap olduğu iki ülkenin bulunduğunu belirterek, İtalya ve Britanya başbakanları, Dışişleri Bakanları ve Ankara Büyükelçileri ile görüşmeler yaptıklarını söyledi. Erdoğan, "Şimdi de önümüzde Avrupa Birliği'nin 12 Aralık'ta Brüksel zirvesi var. Bu zirvenin gündemine bunu taşıyacağız. Orada da bu konuyu görüşeceğiz. Ve o güne kadar da bütün belgeleri, bilgileri ve delilleriyle birlikte oranın gündeminde bunu tartışma niyetindeyiz" dedi.
Juventus Kulübü'nün böyle bir karar aldırmak için girişimde bulunduğu sırada, kendisinin UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'le bir teması olup olmadığı sorusuna da Erdoğan, 'olayın meydana geldiği andan itibaren tüm yetkililerin kendisini haberdar ettiği' yanıtını verdi.
Erdoğan, İtalya Başbakanı Berlusconi ile 2 kez görüştüklerini, ayrıca Berlusconi ve kendisinin de UEFA Genel Sekreteri ile görüşmelerine rağmen böyle bir kararın çıktığını bildirdi. Bugünkü toplantıda 'maçlara çıkmama' kararının gündeme gelip gelmediği yolundaki soruya ise Erdoğan, "Hayır" diye yanıtladı. Erdoğan, "Kamuoyunda maçlara çıkmama gibi görüşler dile getirildi. Neden bu yönde bir karar alınmadı? Sizin gönlünüzden geçen karar ne olurdu" sorusunu ise şu karşılığı verdi:
"Bu da bir düşüncedir. Ancak olayları duygusallıktan öte, geleceğe dönük, geniş kapsamlı olarak düşünmek zorundayız. Spor, bugün olup bugün biten değil, gelecek nesillere kadar taşınacak bir olay. Biz birilerinin hesaplarını aynı hesapla değil de, bunları barışçı bir yaklaşımla, hukuka dayalı olarak sürdürme gayreti içindeyiz. Bu gayretle yolumuza devam edelim. Öfkeyle kalkıp zararla oturmayalım' diye düşünüyoruz."
"UEFA'da başarılı olan iki takımımız daha var. Bunların Türkiye'de oynayacakları maçlar ne olacak" sorusunu ise Erdoğan, "Şu anda bu konuyla ilgili henüz gelen bir şey yok. Ama ona göre de federasyonumuzun, gerekse o kulüplerimizin de tedbirleri, hazırlıkları vardır. Şu anda gündemde sadece Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerimiz var. Bunun dışında herhangi bir gelişme yok" diye yanıtladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın basın açıklamasına, toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili ile Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da katıldı.