Ergin Ataman: O açıklama olayı öğrenmeden önce yapıldı

Ergin Ataman: O açıklama olayı öğrenmeden önce yapıldı
Ergin Ataman: O açıklama olayı öğrenmeden önce yapıldı
Özellikle Sırp basınında tepki çeken "terörist" ifadelerini hakkında kendisini savunan deneyimli çalıştırıcı, basın toplantısı sırasında söz konusu Sırp taraftarın ölümünden haberi olmadığını söyledi.

RADİKAL - Ergin Ataman genç bir taraftarın öldürülmesinin ardından Kızılyıldız takımına ve taraftarlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Ergin Ataman'ın açıklamaları şu şekilde: "Kızılyıldız kulübü ve taraftarlarına en derinden başsağlığı diliyorum. Kayıplarından dolayı oldukça üzgünüm. Böylesine bir trajedinin ne normal hayatta ne de sporda yeri vardır. Dün oynanan maçın ardından yapılan basın toplantısı esnasında hayatını kaybeden kişi hakkında bir bilgim yoktu. Bütün açıklamalarım olayı öğrenmeden önceydi."

Salonun önündeki Sırplara tekbirli saldırı



BALKAN BASININDAN TEPKİ YAĞDI


Sırbistan'daki B92 haber sitesi, "Kızılyıldız taraftarı İstanbul'da öldürüldü" başlığıyla yayımladığı haberde, Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasındaki basketbol maçını izlemek üzere İstanbul'a giden 400 kadar Kızılyıldız taraftarının, maçın oynandığı Abdi İpekçi Spor Salonu önünde Galatasaray taraftarlarının saldırısına uğradığı iddia edildi.

Novosti gazetesi de takımlarını desteklemek için İstanbul'a gelen Kızılyıldız taraftarlarına bilet satılmadığını öne sürdü. Salona girmekte ısrarcı olan Sırp taraftarlar ile polis arasında arbede yaşandığına dikkat çekilen haberde, iki takım taraftarları arasında çıkan kavgada, bir kişinin bıçaklanarak hayatını kaybettiği ifade edildi.

Galatasaray'dan açıklama: Cinayetin taraftarlarımızla ilgisi yok


Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti merkezli Glas Srpske gazetesi ise "Galatasaraylı taraftarların Sırp taraftarlara meşale ve taşlarla saldırdığını" iddia ederken, haberde, Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman'ın Kızılyıldız taraftarları için kullandığı "terörist" ifadesine de yer verildi. Hırvat Jutarnji gazetesi de "İstanbul'da trajedi" başlıklı haberinde, olayların, İstanbul'daki "muhteşem" maçı gölgede bıraktığına dikkat çekildi.

Haberde, Sırbistan'ın İstanbul Konsolosu Zoran Markoviç'in, "Türk doktorlar, bıçaklanan taraftarı kurtarmak için aslanlar gibi mücadele etti, ancak tüm müdahalelere rağmen taraftar kurtarılamadı" ifadelerine de yer verildi.

Galatasaray maçı öncesi çıkan kavgada Sırp taraftar öldürüldü



UTANÇ VERİCİ


Bu arada, Kızılyıldız Basketbol Kulübü Başkanı Neboyşa Çoviç de Sırbistan medyasına yaptığı açıklamada, İstanbul'daki organizasyonu "utanç verici" olarak nitelendirdi. İstanbul'da yaşananların "korkunç" olduğunu ifade eden Çoviç, "maçların insanların öldürülmesi için oynanmadığını" belirterek, hayatını kaybeden taraftarın ailesine başsağlığı diledi.

Organizasyonu ve emniyet güçlerini eleştiren Çoviç, şu iddialarda bulundu: "Polisin Kızılyıldız taraftarlarına göz yaşartıcı gazla müdahale etmesi ve bu duman bulutu içerisinde bir Türk holiganın taraftarımızı bıçaklaması inanılır şey değil. Taraftarlar, kulübün organizasyonunda İstanbul'a gitmedi ancak taraftarlarımızın İstanbul'a gittiklerini duyduğumuzda İstanbul'daki konsolosumuzla irtibat kurup olay çıkmaması adına gerekli önlemlerin alınmasını istedik. Kulübümüz ayrıca Galatasaray ve Avrupa Ligi yetkilileriyle de irtibat kurdu."

Ataman'ın Sırp taraftarlar için kullandığı "terörist" ifadesinin kabul edilmez olduğunu savunan Çoviç, "Antrenör aynı zamanda bir öğretmendir ve bir öğretmen böylesine bir açıklama yapmış olmaktan dolayı utanmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Sırbistan Başbakanı'ndan Ergin Ataman sitemi



ATAMAN NE DEMİŞTİ?


Ergin Ataman'ın tepki çeken sözleri şöyleydi: "Ben salona gelirken 300 tane zıpır, çünkü ellerinde bilet olmadan burayı Patagonya Cumhuriyeti zannettiler. Buna emniyetimiz de nasıl müsaade etti anlayamadım. Yedikule sahilden toplu bir şekilde 300 kişi toplu halde yolu kapatarak geliyorlar ben de bizim taraftarlar zannettim. Bir baktım üzerlerinde Galatasaray renkleri yok solandaki genel menajeri aradım ne oluyor diye. O’da zannetmiyorum herhalde bizim taraftar geliyor dedi. Galatasaray taraftarına karşılık yaptıkları çok büyük terbiyesizlik. Benim önümde oldu taraftara saldırdılar, polise saldırdılar meşalelerle. Bu konuda gerekli cezaları almasını bekliyoruz Kızılyıldız takımının. Bu kabul edilemez. Ellerinde bilet olur gelirler olabilir ama bilet olmadan maça gelmelerine izin verilmediği halde 300 kişilik bir grup İstanbul’da toplu halde yürüyüp gelip de burada Galatasaray taraftarına ve polise nasıl saldırır ? Taraftarımıza geçmiş olsun diyorum ama daha sonra gördüm ki bizim taraftarımız net bir şekilde püskürttü onları"

'TERÖRİST' SÖZÜNE YANIT
Ataman, Sırbistan'ın İstanbul Büyükelçisi'nin kendisinin maç sonunda yaptığı açıklamaları değerlendirerek söylediği, "Galatasaray antrenörü teröristtir" sözünün ise 'esef verici' olduğu açıklaması yaptı. Bugün TV'de yayınlanan Ceza Sahası adlı programa telefonla bağlanan Ataman, "Aslında bu olay çok yazıldı. En önemli olay bir gencin hayatını kaybetmesidir. Bundan hepimiz gece geç saatlerde haber aldık. Çok da üzüldük. Spor müsabakası için gelen bir kişinin hayatını sebepsizce kaybetmesi çok trajedik bir olay. Benim bütün bunlardan haberim olmadan maçtan sonra konuştum. Sporda fanatizmin ne boyutlara geldiğine parmak basmak için bu açıklamayı yaptım. Bileti olmayan, izni olmayan, güvenlik olmadan polis koridoru olmadan 300-400 kişinin toplu halde gelip Abdi İpekçi'ye baskın yapması, orada aileler var, ben de arabanın içerisindeydim orada bir taaruzda bulunmaları dehşet verici bir görüntüydü. Ben buna parmak bastım. Bir ölüm ya da yaralanma olayını bilmeden bunları söyledim.

Otoparka zorla girebildim. Arabaların üzerinden molotoflar atılıyordu. Salona girerken iki polisimizin yaralı olduğunu gördüm. Başlarına taş gelmişti ve hakikatten moralim bozuldu. Biz basketbolda Avrupa maçlarında böyle bir şeyle karşılaşmadık. Araştırma yaptım ve 300 kişilik bir grubun bilet talebinde bulunduğunu ve emniyetin buna izin vermediğini öğrendim. Kimse bunların böyle geleceğini bilmiyordu. Olay çok farklı boyutlara getirilmeye çalışılıyor. Olay beni aştı ve politik bir hale getirilmeye çalışılıyor. Hatta kulübü de aştı. Bakanlığımız, hükümetimiz gerekli şeyleri yapıyor. Benim için hakikatten bir başkonsolosun çıkıp, 'Ataman teröristtir' demesi esef verici bir olay. 

"BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ..."
 

Bu konuda herkes sağduyulu olmalı. Özellikle Kızılyıldız Kulübü'nün açıklaması çok talihsiz. Bir Kızılyıldız taraftarının Galatasaray holiganlarınca öldürüldüğünü söylemişler. Bu açıklama çok talihsizce. Burası Türkiye Cumhuriyeti, her şey ortaya çıkar. Keşke bu açıklama için biraz daha bekleselerdi. Son aldığım bilgiye göre Galatasaray taraftarının bu ölümle alakasının olmaması. Ortada bir vefat var ve hepimiz bundan çok üzgünüz. Benim bu olaylara hangi amaçla çekildiğimi bilmiyorum. Bundan sonra neler olur bilemiyorum. Sırp yetkililerinin bu açıklamalarını geri alacaklarını düşünüyorum."