Ergin Ataman: Obama bile böyle korunmamıştır

Ergin Ataman: Obama bile böyle korunmamıştır
Ergin Ataman: Obama bile böyle korunmamıştır
Gerginliği haftalar öncesinde başlayan maçta, ev sahibi Kızılyıldız'ı kendi seyircisi önünde mağlup etmeyi başaran Galatasaray'ın Başantrenörü Ergin Ataman, "Devlet başkanlarına uygulanan protokolle karşılandık. Otoyolları kapattılar, yolda her 50 metrede bir polis... Obama bile böyle korunmamıştır" dedi.

RADİKAL – Galatasaray Liv Hospital Cuma akşamı tarihinin en gergin maçlarından birine çıktı. İki ay önce İstanbul’da oynanan Galatasaray - Kızılyıldız maçından önce çıkan kavgada genç Sırp taraftar İvkoviç’in Türk taraftarlar tarafından bıçaklanarak öldürülmesi büyük infial yaratmış, olay neredeyse Türkiye ile Sırbistan arasındaki diplomatik ilişkileri bile germişti... Galatasaray Cuma günü Belgrad’a bu olayın ağır yükü altında gitti. Dünya basketbol camiasının, tüm Sırbistan’ın ve Türkiye’nin gözleri bu maça çevrilmişti. Ve Belgrad’da, oldukça ateşli bir taraftar topluluğu önünde oynanan karşılaşmada zafere uzanan taraf Galatasaray Liv Hospital oldu.

Kuşkusuz, bu tarihi galibiyetin en önemli mimarı, takımı bu stres dolu maça çok iyi hazırlayan koç Ergin Ataman’dı… Hürriyet gazetesinden Tolga Yenigün’e konuşan Ergin Ataman, yoğun güvenlik önlemleri ve psikolojik baskı altında oynanan maçta yaşananları ve elde edilen zaferi anlattı...

Ataman’ın Hürriyet gazetesinden Tolga Yenigün’e verdiği röportaj şöyle:

- Maç öncesi oyuncularınızla İstanbul’da ne konuştunuz?
- Belgrad’da yaşayacağımız atmosfer ve olaylarla alakalı konuşmadık. Rahattık çünkü bütün kurgu benim üzerime odaklanmıştı.

- Belgrad’a indiğinizde ne hissettiniz?
- Bugüne kadar görülmemiş bir tedbirle karşılaştık. Uçağın kapısı açıldığında yaklaşık 50 koruma bizi karşılayıp çembere aldı. Alanda ise bine yakın polis vardı. Oyuncular o an nereye geldiklerini anladı.


‘SALONDA TÜM GÖZLER BENİM ÜZERİMDEYDİ’

- Maça giderken neler oldu? Tepki var mıydı?
- Devlet başkanlarına uygulanan protokolle karşılandık. Otoyolları kapattılar, yolda her 50 metrede bir polis, duraklardaki insanların önünde iki kişilik polis eskortu duruyordu. Obama bile böyle korunmamıştır. Otobüse 100 metre yaklaşan olmadı. Salona girene kadar tepki yoktu.

- Salondaki atmosfer nasıldı?
- Maça 10 dakika kala salona çıktığımda garip bir duyguya sahiptim. Tüm gözler üzerimdeydi. Rahattım ve her zamanki gibi yerime oturdum. Kişisel tepki kısa sürdü. Ivkovic pankartları, onun için bestelenen şarkıyı taraftarlar söylerken 25 bin kişi onun isminin yazılı olduğu bayrağı açtı. İnanılmaz bir atmosfer yarattılar. Ama, Türkiye’den farklı olarak bireysel küfür ve taciz yoktu. Bunda önlemlerin de etkisi vardı. Maçta ise yerimden fazla kalkmadım, önemli anlarda ayaktaydım. Belki bundan takım da mutlu oldu. Pozitiftik.


‘OLUMSUZLUKLARI DİK DURUŞUMUZLA AŞTIK’

- Zafer nasıl geldi? Zor oldu mu?
- Psikoloji ne olursa olsun sahada basketbol oynanıyor. Maç başlayınca o olay biter teknik, taktik kim daha iyi hazırlandıysa maçları onlar kazanır. Baskı bizi konsantrasyon anlamında inanılmaz pozitif etkiledi. Bu senenin en iyi savunmasını yaptık. Ben her zaman böyle atmosferde daha konsantre olabiliyorum. Rakip ezildi. Bizi boğacaklar zannettiler ama bunun tersi olunca panik yaşadılar. Biz kazandık.

- Maç sonrası ise oyuncularınızla ne yaşadınız?
- Hepsinin gözlerinde gurur vardı. “Hocam sana haksızlık yapıldı, biz de kazandık” diyorlardı bir anlamda. Hiçbir spor adamının yaşamadığı şeyi yaşadım. Yaşanan olaylarda en ufak sorumluluğum yoktu.

- Sırplara kızgın mısınız?
- Kızılyıldız Kulübü’nden iyi niyet beklerdim. Tüm olumsuzları dik duruşumuzla geçtik. Ergin Ataman olarak da, Galatasaray olarak da ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum. Türk sporseverlerin bu galibiyetten dolayı gurur duyduğundan eminim.

- Tarihi günde unutamadığınız an neydi?
- Dönüş yolunda sakindik. Otobüsle havalimanı giderken Duygun Başkan da bizimle geldi. Çok kritik bir maçı kazandık. Ama itiraf etmek gerekirse üzerimizde öyle bir baskı vardı ki THY uçağına bindiğim an kendimi Türkiye’de, vatanımda hissettim. Uçakta çok daha rahattım. Mutlu bir şekilde eve döndük.

- Kızılyıldız Başkanı’nın ortamı gerdiğini söylüyorsunuz. Neden?
- Toplumları yönlendiren insanlar bu maçı, bu pozisyona getirdi. Kızılyıldız Başkanı maçın oynanacağı gün hala, “Ben Ergin Ataman’ı affetmeyeceğim” diyor. Zaten bu demeçler yüzünden olay bu noktaya geldi. Yoksa ben İstanbul’daki maçtaki hatalı demecim için tekrar tekrar özür diledim.


BAŞKAN HEP YANIMIZDAYDI

- Duygun Yarsuvat’ın yanınızda olması pozitif etki yaptı mı?
- Her an destek verdi. Çok tecrübeli bu konularda. Nihayetinde ağır ceza hukuk profesörü, son derece sakindi. Hem esprili, hem de tedbirliydi, en ince detaya kadar da olaya hakimdi. Büyükelçimizin de katkısı unutulmaz. Oraya giderken Cumhurbaşkanı ve Başbakan da bize sahip çıktı.


AYNI TEDBİRLERİ BİZ DE ALMALIYIZ
- Kızılyıldız, İstanbul’a gelince ne olacak?
- Ülke olarak aynı tedbirleri almalıyız. Kızılyıldız taraftarı baskı oluşturmak dışında herhangi bir taşkınlık yapmadı. Domuz ayaklarını görmedim. Maç sonu da kazanan biz olmamıza rağmen durumu kabullendiler. Galatasaray taraftarı, Kızılyıldız maçında duruşunu koruyacak, takımına en iyi desteği verecektir.