Erken hasat ve meyvemsi tat

Ziraat erbabına göre zeytin, şayet yağış, fırtına, soğuk, don söz konusuysa veya meyvemsi bir tat elde etmek isteniyorsa, erken hasat edilirmiş.
Haber: TANIL BORA / Arşivi

Ziraat erbabına göre zeytin, şayet yağış, fırtına, soğuk, don söz konusuysa veya meyvemsi bir tat elde etmek isteniyorsa, erken hasat edilirmiş. Belki havanın soğuğundan, belki o meyvemsi tada düşkünlükten, bu haftanın dokuz maçının altısında, erken gol hasadı kaldırıldı. Sivas 4, Rize 6, Gençlerbirliği 7, Kayseri 10, Trabzon 11, Beşiktaş 18. dakikada öne geçtiler. Üstelik semereli gollerdi bunların hepsi, aceleci takımların hepsi de kazandılar maçlarını. Sivas 11, Rize 17, Kayseri 19. dakikada ikilemişlerdi bile zaten. Hatta Kayseri, 19'da üçlemişti. Ligin en erkenci takımı: Bu hafta ilk 15 dakikadaki altıncı golünü atan Gençlerbirliği. Sivas ve Trabzon'da bu haftaki baskınlarıyla ilk çeyrek saatte beşer gole ulaştılar. İlk çeyrek saatte en dalgın olanlar ise: Bu periyotta yedi gol yiyen Erciyes, kalesinde altı gol gören Galatasaray ve beşer gol yiyen Trabzon'la Denizli. Fenerbahçe ile Bursaspor, bu hafta ilk kez ilk 15 dakika içinde gol yediler! Bursa, 20 hafta boyunca ilk yarım saatteki ikinci golünü yedi. Haftanın sezon normallerine uymayan temel özelliği: Hiç beraberlik yok.
Rize, büyüklerin belalısı
Fenerbahçe, ikinci devrenin başından beri her an maruz kalması beklenen yenilgiye, Rize'de uğradı. Saçma bir penaltı ve savunmanın karnıyarığa döndüğü bir gaflet golünün altından kalkamadılar. Tuncay hariç, kilit personelin form eğrisi düşüyor. Çaykur Rizespor, bu sezon ligin dört rütbelisinden en fazla puan kopartan takım: 9. Geçen sezon da 7 puan yapmışlardı. Mavi-Yeşilliler, iç saha klasmanında dördüncü sıradalar. Fenerbahçe'nin de Çaykur Rizespor'un da maçlarında bu sezon daha önce hiç penaltı olmamıştı! Rize ilk penaltı golünü attı. Hiç penaltı kazanamayan, Fenerbahçe ile Sivasspor kaldı.
Beşiktaş ve Galatasaray, yuvalarındaki maçları rahat kazanarak şampiyonluk umuduyla zıp zıp zıplamaya başladılar. Galatasaray, haftanın en üst düzey karşılaşmasında, Manisaspor'la ilk yarım saatte sıkı bir Amerikan futbolu maçı oynadı. Karşılıklı birer omuz sakatlığı, ayağına top gelen kimsenin sağa sola bakacak fırsat bulamadığı bu kolektif çarpışmanın şiddetine göre mütevazı bir ortopedik hasılat sayılabilir. İkinci yarıda, bütün ailesini peyderpey yanına aldıran göçmen işçiler misali 'ileri koşan' Tarzanlar, Deivid ve Marcia Nobre'ye nasip ettikleri üçlemenin üzerine, ihtiraslı
Ümit Karan'a bir dörtleme fırsatı sundular. Futbolumuzun en trajik figürlerinden Fevzi Tuncay'ın, iyice yalnızlığına terk edildiği ceza alanında son düdüğü beklerkenki depresif yüz ifadesi, üzücüydü. Galatasaray'ın Manisa'daki kiralığı Oğuz Sabankay'ın cevherinin on beş dakikalık bir klibini gördük.
Beşiktaş'in iki pembe yanak transferinden, sezon başında bir yıldız adayı olarak görülen Burak itibardan düşerken, Serdar Kurtuluş sessiz sedasız kadronun demirbaşı haline geldi. Koray da son haftalardaki kuvveti ve dikkatiyle, parlak bir dönem geçiriyor. Latinler'in hayatını kolaylaştıran bir pleb ekonomisini işletmeye başladı Beşiktaş.
Galatasaray, ihraç ürünleriyle de gururluydu bu hafta. Kayserispor'daki kiralık Özgürcan Özcan da iki sayı attı. Kayserispor'da, ismi ve fiyatı büyüyenlere ilaveten, yeni gençler sahne alıyor. Sadece Özgürcan, Uğur gibi emanet delikanlılar değil; vilayetin kendi çocuğu, sol kanadı harmanlayan Kemal Okyay, mesela. Haftanın iki sarı-kırmızı 4-0'ından biri de onların. Evinde bu silleyi yiyen Ankaragücü, Ceyhun Eriş'i ve güvenini kaybetmenin sarsıntısını atlatabilecek mi?
Ruhsatlı santrfor yokluğu
İkinci devredeki üç maçını da kazanan Sivasspor, tıpkı geçen sezonun ilk çeyreğindeki gibi, Kayserispor'la beraber başaltı mevkiine kuruldu. Bu iri kıyım adamlar takımının averajı hâlâ ekside. Gençlerbirliği, ilk yarım saatinde güzel kombinasyonlar seyrettirdiği maçın ikinci yarısını, 1-0'ı koruyarak geçirdi. Ruhsatlı bir santrforun yokluğu, çok çektiriyor onlara!
Savunmasını yeni stoperlerinden düzen Trabzonspor, Antepspor'a tatlı pozisyonlar verirken, Ceyhun'un ustalığının ve taze heyecanının mürüvvetini gördü. Hareket halindeyken, ceza yayının sağından uzak doksana mıhladığı şut, müthişti. Antalyaspor, iki haftadır duran toplardan ürettiği 1-0'larla, kırmızı çizginin üzerine tırmandı.
Kayseri ve Ankara arasındaki 'Davis Kupası'nın galibi, 2-0 Kayseri. Erciyesspor da sahasında konuk ettiği Ankaraspor'u mağlup etti. Tatangalardan arındırılmış sahasında kaybeden Sakaryaspor'u puanca yakaladılar; dipte tek başına değiller artık. Lâkin toplam olarak düşme hattı, dört puan aşağıda kaldı.