Erken havaya girince...

Litvanya önünde uzatmada yaptıkları basit hatalarla maçı kaybettiklerini söyleyen Milli Takım Coach'u Aydın Örs, "Güçlü bir takımla oynadık.

İSTANBUL - Litvanya önünde uzatmada yaptıkları basit hatalarla maçı kaybettiklerini söyleyen Milli Takım Coach'u Aydın Örs, "Güçlü bir takımla oynadık. İlk iki periyot bizim açımızdan zor geçti. Ancak daha sonra oyunu dengeledik ve maçı kazanma noktasına yaklaştık. Sonuca üzülüyorum. Basit hatalar yapmasak kazanabilirdik. Serbest atışlarda 38'de 22 isabet, maçı kaybetmemize neden oldu. İlk yarıda geri koşmakta sorun yaşadık. Oyuncu değişiklikleri ve tam saha presle öne geçmesini bildik. Ama biraz da erken 'kazandık' havasına girince, maç uzatmaya gitti ve kaybettik. Yine de verdikleri mücadeleden dolayı oyuncularımı kutluyor, bizi destekledikleri için de seyircilerimize teşekkür ediyorum" dedi.
Kaptan İbrahim Kutluay da, "Karşılaşmayı kötü savunma ve düşük faul yüzdesi nedeniyle kaybettik. Kazanmak istiyorduk, ama olmadı. Avrupa Şampiyonası'na çok daha iyi hazırlanacağız" diye konuştu.
FIBA skandal yarattı
Avrupa Şampiyonası yarı final elemelerinin son maçları FIBA'nın vurdumduymazlığı nedeniyle büyük bir skandala sahne oldu. Statüye göre, gruplarında ilk iki sırayı alan ülkelerin yanı sıra üçüncü olan beş takımdan en iyi puan ve averaja sahip olan dördü de final için vizeyi alıyor. Bu anlamda en iki kritik iki maç, B Grubu'nda İsrail-Romanya, D Grubu'nda ise Estonya-Macaristan arasındaydı. Ancak FIBA bu maçları aynı gün ve saate almayarak büyük bir rezalete çanak tuttu. Estonya'nın cumartesi akşamı Macaristan'ı 88-75 yenmesinden yaklaşık 24 saat sonra dün sahaya çıkan İsrail'e, finalist olabilmek için Romanya önünde 23 sayı fark gerekiyordu. Mavi-Beyazlılar da bir iddiası kalmayan Romanya önünde 91-63'lük skorla, 28 fark yapmayı başardılar ve Macaristan'ı sayı averajıyla geride bıraktılar.
5-14 Eylül tarihlerinde İsveç'te düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edecek takımlar şöyle sıralanıyor: Ev sahibi İsveç, son şampiyon Yugoslavya, Litvanya, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan, İspanya, İsrail, Almanya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Fransa, Letonya, İtalya, Slovenya ve Rusya. Kuralar önümüzdeki ay çekilecek. (Spor Servisi)