Ersan daha çok sorumluluk istiyor

Serkan Erdoğan, Kaya Peker, Kerem Tunçeri ve Ender Arslan'la birlikte İspanya Ligi'nde adını duyuran Türk basketbolu, bir yıldızını daha İberya'ya göndermenin heyecanı içinde.

İSTANBUL - Serkan Erdoğan, Kaya Peker, Kerem Tunçeri ve Ender Arslan'la birlikte İspanya Ligi'nde adını duyuran Türk basketbolu, bir yıldızını daha İberya'ya göndermenin heyecanı içinde. Geçen sezon NBA'de Milwaukee Bucks'ta forma giyen yıldız oyuncu Ersan İlyasova, İspanyol basketbolunun en güçlü takımlarından Barcelona ile bugün bir yılı opsiyonlu iki yıllık sözleşme imzalayacak. Genç oyuncu bu sabah önce sağlık kontrolünden geçecek, ardından da akşam saatlerinde resmi sözleşmeye imza atacak.
En çok merak edilen konu, geçen sezon takımında şans bulabilmesine karşın Ersan'ın niye NBA'i bırakıp Avrupa'ya dönmesi... İspanya'ya gitmeden önce açıklamalarda bulunan genç oyuncu, bu konuya açıklık getirerek, özellikle genç bir kadro oluşturmasının ve kendisine önemli sorumluluklar verilecek olmasının Barcelona'yı tercihindeki en önemli etkenler olduğunu söyledi.
Milwaukee Bucks'ta geçen sezon 61 maçta forma giydiğini anımsatan İlyasova, "Oldukça da iyi oynadım. Takımdaki sakatlıklar sonrası elime geçen şansı iyi kullandığımı düşünüyorum. Fakat sonra takımımla anlaşamadık. Teklif alma hakkım da bulunmadığı için Avrupa'yı düşündüm. Barcelona'da tecrübemi artırıp yeniden NBA'ye dönmek istiyorum" dedi. Katalan ekibinin önemli bir yapılanma içinde olduğunu anlatan Ersan, "Çok üst seviyede bir takım. Zaten bu nedenle tercih ettim. Şimdi genç bir kadro kuruluyor. Bana da önemli sorumluluklar verilecek. Eurolig, İspanya Ligi ve İspanya Kral Kupası'nı kazanarak tüm kupaları elde etmek istiyoruz" diye konuştu.
Ersan, İspanya'da TAU forması giyerek burada oynayan ilk Türk oyuncusu olan, gösterdiği performansla da övgü alan Serkan Erdoğan'ın kendileri için önemli bir kapı açtığını söyledi.
Ersan'ı Tony Kukoç'a benzettiler
İspanyol basını da, Ersan'a büyük ilgi gösteriyor. Marca gazetesi, şimdiden Ersan için 'Barcelona'nın yeni yıldızı' derken, "NBA'de kendini gösterip, Bucks'ın önemli bir oyuncusu haline gelmişken Avrupa'ya geri dönmeye karar veren 2.06 metre boyundaki İlyasova, çok değerli ve yetenekli bir oyuncu" değerlendirmesinde bulundu. 20 yaşındaki basketbolcuyu gerek oyun stili, gerekse kollarını kullanış şekliyle Tony Kukoç'a benzeten gazete, yine de son dönemlerde Ersan için 'Dirk Nowiztki'nin halefi' denildiğini kaydetti. İspanyol basını ayrıca, Ersan'ın Türk mü yoksa Özbek mi olduğu ve yaşının küçültülüp küçültülmediğiyle ilgili tartışmalara da geniş şekilde yer verdi. (Spor Servisi, aa)