Ersun Yanal noktayı koydu

Ersun Yanal noktayı koydu
Ersun Yanal noktayı koydu
Teknik direktör Ersun Yanal, Nijeryalı golcüyle ilgili görüşünü soranlara Sow örneğini veriyor.

Galatasaray maçından sonra Emenike’yi kastederek, “Takım oyunu oynamayan futbolcum, gidip tenis oynayabilir” diyen Fenerbahçe Teknik Direktörü, “Hiç kimseyle sorun yaşamıyoruz. Gündemimizde sadece şampiyonluk var” dedi.

Krasic'ten ilginç itiraflar


Fenerbahçe'de Galatasaray derbisi sonrası teknik direktör Ersun Yanal’ın, “Takım oyunu oynamayan oyuncum gidip tenis oynayabilir” sözleri hafta boyunca tartışılmıştı. Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Ercenlar, bu sözlerin arkasında yatan nedenleri araştırdı. Bir çok kişiyle konuştu ve Samandıra’nın gündemini kaleme aldı...

1- KRİZ DAHA BAŞLAMADAN BİTİRİLDİ

Sarı-lacivertli takımda Emenike sorunu var mı? Yanıtı hemen verelim, yok... Emenike, Galatasaray maçı biter bitmez ülkesinin milli takımına katılmak için Türkiye ’den ayrıldı. Şu an ne Emenike, Galatasaray maçını düşünüyor, ne de Ersun Yanal... Kendisine bu konuyu soranlara “Böyle bir gündemimiz yok, biz sadece şampiyonluğa odaklandık” diyen Yanal, Moussa Sow örneğini hatırlatıyor. Sow’u oynatmadığı zaman durumun çok daha önemli boyutta olduğunu belirten Yanal bu krizin başlamadan bitirildiğini, Emenike ile ilgili olumsuz bir durum olmadığını söylüyor.

2- TÜRK ANTRENÖRLERE GÜVEN YOK

Peki Yanal’ın en büyük sıkıntısı ne? Neden antrenmanların çoğu kapalı? Bunun nedeni de basit Ersun Yanal her yaptığı hareketin polemik konusu haline getirildiğini düşünüyor. Örneğin antrenmanda Gökhan Gönül’e ya da Sow’a uyarı amaçlı bağırdığı zaman bunun yanlış yerlere çekilmesini istemiyor. Ki antrenmanlarda buna benzer durumlar yaşanıyor ve idman sonrası bu durum konuşulmuyor bile... Yanal, bunu bir yabancı antrenör yaptığı zaman “Ne kadar disiplinli hoca” denildiğini, Türk antrenör yaptığı zaman ise polemik konusu yapıldığını vurguluyor.

F.Bahçe'de küfüre ödenen rakam


3- SÖZLEŞME AKLINDA BİLE DEĞİL

Yanal'ın sözleşmesinin 1 yıllık olması da konuşulan konulardan bir tanesi... Fenerbahçe teknik direktörünün gündeminde böyle bir konu da yok. Yanal zaten Eylül ayında Hürriyet’e verdiği röportajda bu konuya değinmiş ve şu sözleri sarf etmişti: “Bence her kontrat özünde başarı vaadiyle yapılır, öyle olması gerekir. Bir yıl biter, yönetim başarı ya da başarı umudu görüyorsa devam eder, görmüyorsa etmez. Ne diye bir de tazminat ödesinler.”

4- ASLA POLİTİK DAVRANMIYOR
Ersun Yanal şu an Fenerbahçe’de herkes tarafından kabul edilmiş durumda... Ekip arkadaşları Yanal’ı şöyle tarif ediyor: “Asla politik davranmıyor. Düşüncelerini hemen karşısındakine söyleyen dürüst bir insan. İdmanda bir oyuncu yanlış yaptığı zaman hemen uyarır. Başka antrenörler durumu idare eder, bazen herkesin içinde politik davranır. Ama Yanal o anda düşüncelerini belirtir. Tek düşüncesi var ‘İyi çalışmak ve şampiyon olabilmek’. Bunu da futbolcularına benimsetti. Artık tüm takım çalışmadan kadroya rahatça giremeyeceğini biliyor.

5- DENGE BÖYLE SAĞLANIYOR

Kadrosunda 15’e yakın oyuncu milli takımlara giden bir antrenör kimseyi üzmeden dengeyi nasıl sağlar? Yanal için bu durum en zorlandığı konu... Şu ana kadar kadrosundaki 24 oyuncunun tamamına şans verdi. Ama zaman zaman bazı futbolcuların oynamayınca mutsuz olmasını doğal karşılıyor. Emenike’nin yaşadığı mutsuzluğa bakışı ise şöyle: 13 milyon Euro bonservis almış bir oyuncudan çok çalışmasını ve takıma maksimum katkı vermesini beklemek doğal...

Yobo dayı yolcu!