Erteleme maçlarına Arda Turan örneği!

Erteleme maçlarına Arda Turan örneği!
Erteleme maçlarına Arda Turan örneği!
Türkiye'de Futbol Müsabaka Talimatı'nnn 18. maddesi gereği yeni transferler, erteleme maçlarında forma giyemiyor. İspanyol'da ise durum farklı. Barcelona'nın, lisanslarını 5 Ocak'ta çıkarttığı Arda Turan ve Aleix Vidal'i Sporting Gijon karşısında oynatabilmesi dikkati çekti.

Beşiktaş ile Mersin İdmanyurdu arasında oynanan erteleme maçında ortaya çıkan 'talimat krizi' ile ilgili İspanya'da tam tersi yönde bir gelişme yaşandı.

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; Futbol Müsabaka Talimatı'nın 18. maddesi gereği; erteleme maçlarında yeni transfer olan teknik direktörler sahaya çıkarken, yeni futbolcular forma giyemiyor. Bu nedenle Mersin İdmanyurdu ile 17 Ocak'taki ertelemeden 2 gün sonra anlaşan teknik direktör Ümit Özat, 17 Şubat'taki maçta görev yaptı. Ancak Beşiktaş, kaleci Boyko, Marcelo ve Alexis'i talimata aykırı olduğu için oynatamadı. TFF , bunu "FIFA talimatı" diye savundu. İspanyol federasyonu ise doğru ve adil uygulamayla federasyona örnek oldu.

Figueras'tan Arda Turan'a övgü

BARCELONA 2'SİNİ DE OYNATTI

13 Aralık'taki Sporting Gijon maçı ertelenen Barcelona, 17 Şubat'ta yapılan müsabakada 5 Ocak'ta lisanslarını çıkarttığı Arda Turan ile Vidal'i oynattı. İki oyuncu FIFA'dan gelen transfer yasağı nedeniyle ancak 2016 ocak ayında ancak lsans alabilmişti. Yani TFF'nin talimatı İspanya'da uygulansa Arda ve Vidal forma giyemeyecekti.

ŞENOL GÜNEŞ'İ DİNLE TFF

Talimattaki çelişki için Şenol Güneş açıklamada bulunmuş ve TFF'yi görev çağırmıştı. Duruma tepki gösteren Güneş, "Futbolu yönetenlerin biraz daha kafa yorması lazım. Kuralları koyanlar, 'futbol daha nasıl güzelleşir' düşüncesiyle hareket etmeli. Hoca çıkabiliyorsa erteleme maçında oyuncu da çıkmalı" açıklaması yapmıştı.

HOCA DEDİ, GÜN DEĞİŞTİ

Şenol Güneş, "TFF'nin kupa maçını nereye koyacağını bilmiyorum. Çarşambaya koyarlarsa bize uygun değil, perşembeye koyarlarsa Konya'ya uygun değil" dedi. TFF de dün takvimde değişikliğe gitti. Konyaspor-Beşiktaş maçı 3 Mart günü oynanacak. Bu nedenle Konyaspor'un ligdeki Trabzonspor maçı 5 Mart'tan 6 Mart'a alındı.

Barcelona 3-1 Sporting Gijon