Eşcinsel hakeme destek

Eşcinsel hakeme destek
Eşcinsel hakeme destek
Eşcinsel olduğu için çürük raporu alarak askere gitmeyen Halil İbrahim Dinçdağ'ın yönettiği dostluk maçı 8-8 berabere bitti.

Eşcinsel olduğu için çürük raporu alarak askere gitmeyen ve bu sebepten dolayı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından hakemlik mesleğinden alındığını iddia ederek, TFF'ye dava açan Halil İbrahim Dinçdağ için bugün İstanbul LGBT Dayanışma Derneği ile Fenerbahçe Sol Açık taraftar grubu maç yaptı. Beyoğlu Piyalepaşa Halı Sahası'nda 16.30'da başlayan ve Halil İbrahim Dinçdağ'ın yönettiği dostluk maçı 8-8 berabere bitti.

Maç sonrası açıklama yapan Dinçdağ, "Öncelikle taraftar gruplarının büyük bir desteği var. Bu da taraftar grupları ile İstanbul LGBT'nin ortaklaşa düzenlediği bir organizasyon. İstanbul 20'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 16 Ekim Salı günü görülecek duruşma öncesi yapılan bir organizasyon. Aslında bu ben, Dinçdağ'ın davası değil. Bu Türkiye'de ötekileştirilenlerin, haksızlığa uğrayanların, din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımcılığına uğrayanların davasıdır. Bu da çok ses getireceğine inandığım bir organizasyon" diye konuştu.

DAVA İKİ YILDIR SÜRÜYOR

İki yıldır devam eden ve 10 bin TL maddi, 100 bin TL manevi tazminat davasına salı günü devam edileceğini söyleyen Halil İbrahim Dinçdağ, "Artık dosyamız bilirkişiye gidecek. Bilirkişinin hesaplamasından sonra da karar verilecek" dedi. TFF'na geri dönüş için bir çok kez yazı yazdığını ancak bir cevap alamadığını dile getiren Dinçdağ, "İstanbul Valiliği İnsan Hakları Komisyonu'na yazdığımız bir dilekçem vardı. Geçtiğimiz gün komisyon beni dinledi. Şimdi Türkiye Futbol Federasyonu'nu dinleyecek. Ay sonunda büyük ihtimalle raporunu açıklayacak. Biz de rapora göre hakemliğe dönüş için tekrardan müracaatta bulunacağız. Olumsuz sonuç aldığımız halde CAS, FIFA ve UEFA'ya müracaat edeceğim" diye konuştu. Fenerbahçe Sol Açık taraftar grubundan yapılan açıklamada "Biz Sayın Dinçdağ'ın yanında olmak için geldik. Bu dayanışmaya katkı sağlamak için buradayız. Burada olmak bizi mutlu ediyor. Destek için burada olmak bize gurur veriyor" denildi.