Eski hakemler Dereli'yi beğenmedi

Galatasaray-Beşiktaş maçında Selçuk Dereli'nin verdiği kararlar eleştiri konusu oldu. Özellikle ilk golden önce verdiği korner kararı tartışmalıydı. Bu pozisyonda yardımcı hakeme uyan Dereli, penaltı kararından dolayı da eleştirildi.

İSTANBUL - Galatasaray-Beşiktaş maçında Selçuk Dereli'nin verdiği kararlar eleştiri konusu oldu. Özellikle ilk golden önce verdiği korner kararı tartışmalıydı. Bu pozisyonda yardımcı hakeme uyan Dereli, penaltı kararından dolayı da eleştirildi. Hakem eskileri Erman Toroğlu, Ahmet Çakar ve Metin Tokat da, Dereli'nin kararları beğenmediler, hatta Çakar her zamanki 'düzeyli' üslubuyla 'Seni bu derbiye verenler kına yaksınlar' yorumunda bulundu. Hakem eskilerinin Selçuk Dereli'ye ilişkin görüşleri şöyle:
Erman Toroğlu
Penaltı pozisyonu çok enteresan. Beşiktaşlı (İbrahim Toraman) yere yatıyor. İlk hamleyi yaparken sol diziyle Arda'ya müdahale ediyor. Beşiktaşlı oyuncu eğer topa çıkabilse, Arda'nın ikinci hareketi yapma şansı kaybolurdu. Giren ikinci oyuncu (Serdar Kurtuluş) kontrolsüz. İbrahim Toraman, topa değiyor. Ama Arda'nın ikinci şansı kalmıyor. Arda belki devam edecek. Penaltı mı, eh işte! Yüzde 100 penaltı diyemezsin. Tartışılır. Versilse de olur, verilmese de... İlk gol öncesi hakemin yardımcısının uyarısıyla verdiği kornerde ise Selçuk Dereli kararsız kaldı. Yardımcı da korner verdi. O zaman ver yardımcıya düdüğü, o yönetsin.
Ahmet Çakar
Yıllardır söylerim, "Selçuk Dereli hakem değil" diye. MHK'nın
prensidir ve hep önemli maçlarda görev alır. Şimdi ona maç verenler kına yaksınlar. Dün gece Beşiktaş iki çok net bariz hakem hatasıyla maçı kaybetti. Diğer bir deyimle Beşiktaş'ın yediği iki golde de büyük hakem hataları var. İlk golde top auta çıktı, karar 'korner' oldu. Kornerden de gol geldi. Gelelim G.Saray'ın kazandığı penaltıya. Toraman arkadan hamlesini yapıp topa dokunuyor. Serdar da yandan kayarak geliyor. Arda uzanmış ayaklarının üzerine kendini bırakıyor ve karar penaltı oluyor.
Dün gece adeta traji-komik bir hikâye gibi. Seyirci yok, baskı yok, sahada gerilim yok. Ama Selçuk Dereli var. Her zamanki gibi hatalı kararları ve maçın sonucunu etkileyecek düdükleriyle var.
Metin Tokat
Galatasaray'ın attığı ilk gol öncesi oluşan köşe vuruşunda hakem - yardımcı hakem anlaşmazlığı oldu. Selçuk aut, yardımcısı köşe vuruşu dedi. Diatta - Arda mücadelesinde top Arda'nın ayağından auta çıkmıştı. Selçuk kendi diyagonalinde o pozisyonda yardımcı hakeminin kararına itibar etmemeliydi, zira kendisi pozisyona daha hâkimdi. Maçın en çok tartışılan kararına gelince... Ceza alanı içinde İbrahim Toraman - Arda mücadelesine verdiği penaltı kararı yanlıştı. Zira İbrahim Toraman arkadan kayarak topa müdahale etmişti, Arda'ya herhangi bir teması yoktu. Arda, Serdar Kurtuluş'a takılarak düştü. Pozisyonu iyi süzemedi. Sonuçta Selçuk Dereli, fiziki durumunun iyi olmamasından dolayı pozisyonlara uzak kaldı. Verdiği yanlış penaltı kararı ile müsabaka skorunun değişmesine neden oldu. Kartlarında standartı sağlayamadı. Ve böylece sessiz maç tartışmalı bitti. (Spor Servisi)