Eskişehirsporlu taraftarlara 6222 cezası

Eskişehirsporlu taraftarlara 6222 cezası
Eskişehirsporlu taraftarlara 6222 cezası
36 taraftar, Eskişehirspor maçının olduğu saatte ve maçtan bir saat sonra kolluk birimine giderek imza atmak zorunda.

AA - Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a aykırı davranışta bulundukları gerekçesiyle haklarında seyir yasağı bulunan 36 taraftarın, Eskişehirspor'un maçının olduğu saatte ve karşılaşma başladıktan bir saat sonra en yakın kolluk birimine giderek imza atmak zorunda kaldığını bildirdi.

Adliye Lokali'nde spor muhabirleriyle bir araya gelen Çetingül, sporda şiddetin önlenmesi noktasında medyanın rolünün çok önemli olduğunu belirtti. 14 Nisan 2011'de yürürlüğe giren 6222 sayılı kanun kapsamında bugüne kadar Eskişehir'de 97 taraftara, spor müsabakalarını seyirden men cezası uygulandığını açıklayan Çetingül, 36 kişinin seyir yasağının devam ettiğini kaydetti.

Çetingül, stada yasak maddeyle gelen, müsabaka sırasında küfreden, taşkınlık yapan taraftarların, kendilerini sıkıntıya soktuğu gibi kulüplerine de zarar verdiğini vurgulayarak, "Söz konusu kişiler, Eskişehirspor'un maçının olduğu saatte ve karşılaşma başladıktan bir saat sonra en yakın kolluk birimine giderek imza atmak zorundadır" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Hasan Karagöz ise Türkiye 'nin "spor savcısı" olarak atanan ilk savcılarından birisi olduğunu, 6222 sayılı yasa kapsamındaki suçların soruşturmasında özel olarak yetkilendirildiğini anlattı.

"Spor, şiddetle değil, hoşgörü ve centilmenlikle anılmalı" diyen Karagöz, 6222 sayılı yasanın kendisine ne yükümlülükler getirdiğini bilmeyen taraftarların, spor medyasını çok güzel takip edebildiğini aktardı. Karagöz, çakı bıçağıyla maç izlemeye gelmeyeceğini bilmeyen birçok taraftarın, seyir yasağı, adli para cezası ve davayla karşı karşıya kalabildiğini, bu hususta sporseverlerin basın aracılığıyla bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Karagöz, 15 bin kişinin başına tek tek polis ve özel güvenlik görevlisi koymanın mümkün olmadığını kaydederek, şöyle konuştu:
"Artık, insanların biraz da kendini kontrol etmesi lazım. Toplu şekilde, bir kişi hedef alınarak küfrediliyor, bu benim içimi acıtıyor. O insanların biraz, kendini o kişinin yerine koyması lazım. Sizin hatalı olarak değerlendirdiğiniz bir davranışı olabilir ama bu, ona küfretme hakkını vermemeli. Gerçek bir taraftar, böyle bir şey yapmamalı. Spor izlemekten keyif alan kişiler, yasaklı olduklarında bunun çok sıkıntılı bir durum olduğunu biliyorlar. Gönül rahatlığıyla eşinize, çocuğunuza 'maça birlikte gidelim' diyebiliyorsanız, 6222 sayılı yasa amacına ulaşmış demektir. Aslında Eskişehir'de buna çok uzak değiliz. Görüyorum, zaman zaman stada bayanlar da geliyor. Biraz daha duyarlı olabilirsek, hakaret içeren tezahüratı yapan her taraftar, bir gün kendisinin de maça eşiyle kızıyla kız kardeşiyle gelebileceğini, başkasının bu şekilde sarf ettiği çirkin sözleri ailesinin de duyabileceğini düşünüp biraz daha dikkatli davranırsa, o zaman sporda daha keyifli bir sonuç almış oluruz."

Karagöz, imza atmaya gitmeyen seyir yasaklı kişilere 500 lira adli para cezası uygulandığını, bu parayı 10 gün içerisinde ödemedikleri takdirde ise haklarında dava açıldığını sözlerine ekledi.

Toplantıya, cumhuriyet savcıları Celalettin Karanfil, Mehmet Emin Ertem, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Sinan Boz, yeni kurulan Spor Güvenliği Şubesi'nin müdürü Ersin Erdem de katıldı.