'Et varsa kebap, yoksa menemen yaparım'

'Et varsa kebap, yoksa menemen yaparım'
'Et varsa kebap, yoksa menemen yaparım'
Gençlerbirliği'nin yeni teknik direktörü Mustafa Kaplan, transfer sıkıntısına ilişkin, "Ben elimde ne varsa, kulüp kimleri almışsa, onlarla çalışırım. Kadro buysa bu" dedi.

ANKARA - Mustafa Kaplan, Gençlerbirliği taraftarlarına kulübün ismine yakışan bir takım vadettiğini, adı gibi genç bir takım kuracağını belirterek, "Zor bir dönemde gelmedim, daha doğrusu benim için futbolda böyle riskler olmaz. Bundan iki sene önce Ankaragücü'nü düşünün. 13. haftada aldığımda 3 puanı vardı takımın. O koşullarda, para yok, malzeme yok, yemek desen menemen var, o gencecik çocuklarla bütün bu olumsuzluklarla 29 puan aldık" diye konuştu.

Gelecek planı yapan, kariyeri için çalışan bir başka teknik adamın, o durumdaki bir Ankaragücü'nde görev alma riskini almayacağını savunan Kaplan, sözlerine şöyle devam etti:
"Geçen sezon da 3. Lig'de mücadele eden Hacettepe'de çalıştım. Futbol camiasına bakın. Süper Lig çalıştıran bir daha PTT 1. Lig'de takım çalıştırmaz, PTT 1 Lig'de görev yapan 2. Lig'de takım çalıştırmaz. Benim böyle korkularım, komplekslerim yok. Ben çalışırım, risk alırım, kendime güvenirim. Futbolun her aşamasında bulundum. Oynadım, yardımcı hocalık yaptım, genel menajerlik yaptım, işsiz kaldım, futbolcu izledim. Bütün çabalarıma, bütün emeğime, çalışmama rağmen birileri yukarıdan geldi, önüme geçti ama bakın ben en sonunda istediğim yerdeyim."

"BANA KRAL DERLER"

Mustafa Kaplan, Ankara futbol camiasında kendisinde 'kral' dendiğini belirterek, "Ancak ben babadan oğula kral olmadım" ifadelerini kullandı.

Gençlerbirliği'ni çalıştırmayı kendisinden fazla isteyen kimsenin olmadığını iddia eden Kaplan, "Ben bu koltuğa oturmak için dişimle, tırnağımla çalıştım. Şu anda buna katılmayanlar olabilir ama Gençlerbirliği için en doğru isim benim. Çünkü geçen sene Hacettepespor'da çalıştım bütün Gençlerbirliği altyapısını yakından izledim. Önümüzdeki 5-6 sene boyunca Gençlerbirliği formasını giyecek çocukları biliyorum. Genç futbolcuyla nasıl çalışılır, genç futbolcu nasıl kazanılır, bugün 18 Süper Lig takımının teknik adamları içinde bunu en iyi bilen benim" diye konuştu.

"BUNLAR YANILSAMA"

Mustafa Kaplan, Spor Toto Süper Lig deneyiminin az olmasına dair, "Bunlar yanılsama. Ben 'Süper Lig ayrı bir dünya , şurası başka gezegen, efendim 3. Lig Satürn' gibi şeylere inanmıyorum" dedi.

Futbolun dünyasının, dilinin, hedefinin aynı olduğunu belirten, "Ben bu dili ve hedefi biliyorum. Süper Lig'de Gençlerbirliği'nde çalıştıktan sonra, gittim Ankaragücü'nde çalıştım, geçen sezon 3. Lig'de Hacettepe ile şampiyonluk yaşadım. Şimdi Süper Lig takımı çalıştıracağım, eğer burası başka bir dünya dersem, uzaylı olurum. Göreceksiniz 3. Lig oynamış kaç futbolcu Süper Lig'de forma giyecek" ifadelerini kullandı.

"OH NE RAHAT DÜNYA"

Kaplan, Mehmet Özdilek ve Kemal Özdeş ile transfer konularında yaşanan sıkıntı nedeniyle yolların ayrılmasına ilişkin de "Teknik adamlarla kulüp yönetimleri arasında transfer problemi sadece Gençlerbirliği'nde olmadı. İstanbul takımlarında da oluyor, Avrupa'da da. Benim transferle işim olmaz" yanıtını verdi.

"O da olsun, bu da olsun, onu da alalım, almazsak giderim" gibi tavırlar alacak yapıya sahip olmadığını dile getiren Mustafa Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ben elimde ne varsa, kulüp kimleri almışsa, alabilmişse onlarla çalışırım. Ben de biliyorum, 3 isim söylemeyi, 'maliyeti ne olursa olsun alalım' demeyi. Üçünü koyayım sahaya, sonra da seyrine bakayım, oh ne rahat dünya. Ben zor koşullarda büyüdüm, hiçbir zaman hazıra konmadım, kadro buysa bu, dolapta et varsa kebap, yoksa menemen yaparım ama ne yaparsam yapayım hem göz doyar hem de karın. Ben şimdi geleceğe bakıyorum kadroyu daha da nasıl gençleştiririm diye düşünüyorum. Futbolda hakkı çok yenmiş bir adamım, şimdi adaleti dağatacak yerdeyim, Robin Hood ne yaptıysa onu yapacağım, zenginden alıp fakire vereceğim, formayı kim hak etmişse yaşına bakmadan ona vereceğim." (AA)