Euro 2008 yolunda kötü sinyal


Kötü oynayan milliler Bükreş'te 2-0 yenildi.


Euro 2008 elemelerinde çıkacağı Malta deplasmanı öncesi Romanya'yla özel bir maç yapan Türkiye, 42 yıldır yenemediği rakibine yine boyun eğdi. Kötü bir futbol sergileyen milliler, ikinci yarıda kalesinde sekiz dakika arayla iki gol gördü. Türkiye-Malta maçı 8 Eylül'de.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

Fatih Terim, Romanya maçının Avrupa Şampiyonası elemelerinde Malta'ya karşı oynayacağımız karşılaşmanın provası olamayacağını söylüyordu. Terim çok açık dillendirmese de kastettiği Romanya'nın bize denk bir takım olarak, hele de kendi sahasında kapanmayacağı, başa baş bir mücadele olacağı ve bu nedenle bize karşı kuvvetle muhtemel 10 kişi savunma yapacak Malta maçı açısından bu karşılaşmanın bir prova niteliği taşımamasıydı.
Bir noktaya kadar haklı olabilir. Ama dün akşamki maçı izleyen Maltalılar eminim ki 8 Eylül'de oynanacak karşılaşmaya ilişkin çok önemli çıkarımlar yaparak ayrıldılar stattan. Çünkü 10 kişiyle kapanan bir takımın yapacağı en mühim atak girişimi uzun toplarla çıkmayı denemektir. Şüphesiz Malta'nın forvet hattında Marica ve Mutu gibi iki üst düzey hücum oyuncusu olmayacak. Lakin bu bizim savunmamızda Gökhan Zan ve İbrahim Toraman gibi aralarına atılan her topta açık verecek iki stoperin (tabii eğer dün akşamki büyük sıkıntıyı görüp değişikliğe gitme kararı almazsa) yer alacağı gerçeği işleri daha zor bir hale getiriyor. Türk futbolunun yeni krizi, savunmanın göbeği. 'Büyükler' burada yabancı istihdam etmeyi tercih ediyorlar. Buralarda bir Servet var, bir de dün akşam sahaya çıkan ve Beşiktaş'ta da bir arada oynayan ikili... Ama Beşiktaş'ın bütün yaz Navarro'nun peşinde koştuğu düşünülürse Ertuğrul Sağlam'ın da bu ikiliden çok emin olamadığı ortaya çıkıyor.
Uzaktan şuta bel bağlandı
Bunun dışında dikkat çeken bir diğer nokta Terim'in oyuncularına her fırsatta uzaktan şut çekmeyi tembih etmiş olmasıydı. Muhtemelen Malta'yı açamayacağını düşünüyor ve uzaktan şutlarla sonuca gitmeyi planlıyor. Ama dün ilk yarı boyunca kaleyi sağlıklı bir şekilde bulan tek şut 5'te Arda'nın iki kişiyi geçerek yaptığı enfes vuruştu. Talihsizlik ki, direkten geri döndü.
Terim kalabalık bir orta sahanın önüne Gökhan Ünal'ı yerleştirmeyi tercih etmişti. Hamit göbeğe gelmiş, Tuncay sağa yaklaşmıştı. Milliler maça kötü başlamadı aslında. Pas kombinasyonları başarılıydı ama zaman ilerledikçe Romanya da ağırlığını hissettirdi.
İkinci yarıda oyun durgunlaştı, Milliler top hâkimiyetini yitirdi. Kalabalık orta sahaya rağmen topu tutmayı başaramadık. Orta sahanın ileri-geri çalışmaması ve savunmanın artık klasikleşen zaafları 62'de golü getirdi. Gecenin en iyilerinden Marica'nın ortasına Dica dokundu ve ev sahibi 1-0 öne geçti.
Bu dakikadan sonra orta sahanın tamamen çöküşüne tanıklık ettik. Başka türlü söylersek Aurelio'yu mumla aradık. Serdar Kurtuluş'un takımında sağ kanatta oynamasının neden Türk futbolu açısından bir kayıp olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Ay-Yıldızlılar her geçen dakika oyundan düşmeye devam ederken 70'te yine Marica-Mutu ikilisinin yardımlaşmasında Mutu farkı ikiye çıkardı. Terim, "Bu maç Malta maçının provası değil" derken başına gelecekleri biliyor muydu acaba? Kim bilir? İyi ki bu maç Malta maçının provası değil. Yoksa hedefini 2008 Avrupa Şampiyonluğu olarak belirlemiş bir takımın hali nice olurdu?

* * * * *
Romanya-Türkiye: 2-0
STAT: Lia Manoliu
HAKEMLER: Markus Merk, Mathias Auklam, Holger Hesnchel (ALM)
ROMANYA: Lobont *** - Rat **, Chivu ***, Goiam ***, Florentin Petre ** (Nicolita 46 **) - Marica *** (Niculescu 82), Marin Petre **, Codrea ** (Munteanu 46 ***), Rasoi ** - Mutu ***, Dica *** (Cristea 79)
TÜRKİYE: Serdar * - Sabri * (Gökdeniz 82), İ. Toraman **, Gökhan Zan * (Halil 72), İ. Üzülmez * (Volkan 67 *) - Mehmet Topuz * (Hüseyin 74 *), Hamit *, Emre ** (Nihat 42 *), Arda ** (Tümer 46 *) - Tuncay **, Gökhan Ünal *
GOLLER: Dica (62), Mutu (71)