Euro 2012'nin ev sahibi açıklanıyor

Avrupa Futbol Şampiyonası'na 2012 yılında ev sahipliği yapacak ülke veya ülkeler bugün belli olacak. Galler'in başkenti Cardiff'te yapılacak UEFA Yönetim Kurulu toplantısında, Euro 2012'yi düzenlemek için aday olan Hırvatistan-Macaristan...

CARDIFF - Avrupa Futbol Şampiyonası'na 2012 yılında ev sahipliği yapacak ülke veya ülkeler bugün belli olacak. Galler'in başkenti Cardiff'te yapılacak UEFA Yönetim Kurulu toplantısında, Euro 2012'yi düzenlemek için aday olan Hırvatistan-Macaristan, Polonya-Ukrayna ortaklıklarının yanı sıra İtalya'dan biri seçilecek.
UEFA Yönetim Kurulu'nun toplantısında üç adayın da birer sunum yapacağı belirtilirken, toplantının hemen ardından şanslı ülke açıklanacak. Karar aşamasında ülkelerin ulaşım, stat ve tesis yapılanmaları, yasal uygunluk ve güvenlik gibi konuların ön planda tutulacağı bildirildi.
Gizli oylamada ilk tur seçimleri sonunda toplam oyların yarısından fazlasına ulaşan ülke, Euro 2012'yi düzenleme hakkını elde edecek. Eğer her hangi bir aday toplam oyların yarısını geçemezse, ikinci oylamaya geçilecek ve ilk oylamada en yüksek oy oranına ulaşan iki aday burada yarışacak. İkinci oylamada en yüksek oy toplayan ülke seçimi kazanmış olacak.
2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenlemek için Türkiye, Yunanistan'la birlikte aday olmuş, ancak ön elemelerde elenmişti. Euro 2008 ise gelecek sene Avusturya ve İsviçre topraklarında düzenlenecek. (Spor Servisi)