Eusebio'nun hediyelerini Asla unutamam

Eusebio'nun hediyelerini
Asla unutamam
Eusebio'nun hediyelerini
Asla unutamam
Chelsea Teknik Direktörü Mourinho, "Babam Felix ile Eusebio çok iyi dostlardı. O Portekiz'in asla unutmayacağı bir isim. Küçükken her yıl doğum günümde bana forma, ayakkabı ve futbol topları armağan ederdi" dedi.
Haber: KORAY DURKAL / Arşivi

Kara Panter lakaplı efsanevi futbolcu Eusebio’nun vefatı, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Attığı gollerle dünyanın sayılı yıldızları arasındaki yerini alan Portekizli’nin ölümü sonrası futbol dünyası yasa boğulurken, çok sayıda isim Eusebio için veda mesajları gönderdi.
Chelsea menajeri Jose Mourinho, Eusebio’nun kendisi için çok özel bir yere sahip olduğunu söylerken, “Küçükken Eusebio’nun bana doğum günlerimde gönderdiği hediyeleri hiç unutamıyorum. Zaten ilk tanışmamızda bir doğum günündeydi. Eusebio 25 Ocak, ben 26 Ocak doğumluydum. Her yıl doğum günlerimde bana forma, ayakkabı ve top gönderirdi. Yaşamaktan keyif alan bir adamdı. O Benfica’ya ya da herhangi bir kulübe ait olmadı. O bir ülkeye ait ve onun mirası sonsuza dek yaşayacak. Ben böyle adamların öldüğüne asla inanmam” ifadelerini kullandı.

Mourinho’nun babası ve Eusebio

Babası Felix’in efsane futbolcu Eusebio’ya karşı oynadığını da söyleyen Mourinho, “Babam Felix ona karşı oynadı. Milli takımda da birlikte forma giydiler. Her zaman çok iyi dostlardı” şeklinde konuştu. Portekiz’de, eski bir kaleci olan Felix’in, Eusebio’nun penaltısını kurtarmayı başaran üç kaleciden biri olduğuna inanılıyor.
Eusebio’nun ölümünün ardından bir taziye mesajı yayınlayan İngiliz devi Manchester United, “ Benfica Kulübü’nün efsanesi Eusebio’nun vefat ettiği haberini üzüntüyle karşılamış bulunuyoruz. O harika bir oyuncuydu ve kulübümüzün tarihindeki en önemli dostlarından biriydi” ifadelerine yer verdi.

Everton’dan teşekkür

Bir diğer İngiliz kulübü Everton ise, “Huzur içinde yat Eusebio. 1966 Dünya Kupası’nda Goodison Park’ı süsleyen harika bir futbol izledik. Dünya en iyi futbolculardan birini gördü” ifadeleriyle kendi stadlarında destan yazan Eusebio’ya teşekkür etti. Öte yandan Eusebio’nun ölümünün ardından Benficalı taraftarlar da Luz Stadı’na akın ederek efsanenin heykeli önünde yas tuttu.