Ezeli rekabet şimdi potada

Galatasaray-Fenerbahçe ezeli rekabeti, basketbolda play-off çeyrek final serisi ile yeniden canlanıyor.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray-Fenerbahçe ezeli rekabeti, basketbolda play-off çeyrek final serisi ile yeniden canlanıyor. Ligde normal sezonu üçüncü sırada tamamlayan Galatasaray ile altıncılığı alan Fenerbahçe, bugün başlayacak seride birbirlerine üstünlük sağlayarak yarı final kapısını aralamaya çalışacaklar. Tüm maçları Abdi İpekçi Salonu'nda oynanacak seride Galatasaray'ın 1-0'lık avantajı var çünkü Sarı-Kırmızılılar, normal sezonda oynadıkları iki maçta da ezeli rakiplerini yenmişlerdi. 18.30'da başlayacak maçı TRT2 naklen yayınlayacak.
İki coach da umutlu
Fenerbahçe'ye karşı kendilerini yüzde 60 daha şanslı gördüklerini ifade eden Galatasaray coach'u Erman Kunter, play-off'ta, ligden daha farklı bir strateji izleyeceklerini söyledi. Kunter, oyunun gidişatına göre değişik taktik varyasyonlara girebileceklerini belirterek, "Zorlandığımız maçların kırılma noktalarında hep basit hatalar yaptık. Fenerbahçe karşısında buna dikkat ettiğimiz taktirde hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.
Galatasaray önünde kendileri için anahtarın savunma olduğuna dikkati çeken Fenerbahçe coach'u Murat Özgül ise maçla ilgili düşüncelerini şöyle özetledi: "Sezon içindeki ikinci maçta Arda ile Muratcan bize büyük sıkıntı olmuştu. Bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor. Savunma olarak yapmış olduğumuz çalışmalar var. Bizim için turu geçmenin anahtarı savunmada saklı. 1-0 geride olmamızı önemsemiyorum. Bu dünyanın sonu değil. Şansları eşit görüyorum."
Murat Özgül, salon sporlarında nezaketin ön plana çıkması gerektiğini de kaydederek, "Maçlara genç insanlar, aileler geliyor. Eğlenmek, iyi vakit geçirmek, kaybetseler bile iyi mücadele izlemek istiyorlar. Sahaya atılan tehlikeli maddeler, tribünde yaşanan olaylar bu insanları basketboldan uzaklaştırıyor. Bunların olmamasını arzu ediyoruz. Tribünler bizimle aynı frekansa gelmeli, salon sporu izlediklerini unutmamalı" diye konuştu.
Maçlar öncesi iki kulübün teknik ve idari sorumlularını biraraya getirerek gerginliği düşürmeyi amaçlayan Basketbol Federasyonu, İstanbul Emniyeti ile de işbirliğine giderek, karşılaşmaların olaysız tamamlanması için önlemlerin yoğunlaşmasını sağladı. İki takımın sezon içinde Ümraniye Haldun Alagaş ve Ataköy Ahmet Cömert spor salonlarında oynadığı maçlarda tatsız olaylar yaşanmıştı. Basketbol ailesinin bugün başlayacak seride en büyük kaygısı, tribün şiddetinin sahadaki oyunu gölgelemesi..
Aşık: Futbolda üzdük
Fenerbahçe Kulübü Basketbol Şubesi Sorumlusu Murat Aşık da, bu sezon futbol takımının taraftarlarını fazlasıyla üzdüğünü ifade ederek, "Fenerbahçe taraftarı futbol maçlarında en son 6-0'lık Galatasaray maçında sevindi. O günden beri üzülen taraftarlarımızı, basketbol takımımız güldürecek. Oyuncularıma çok inanıyorum. Galatasaray'ı eleyeceğimizden hiç bir şüphem yok" diye konuştu.