F.Bahçe, G.Saraylı hakem seçecek mi?

F.Bahçe, G.Saraylı hakem seçecek mi?
F.Bahçe, G.Saraylı hakem seçecek mi?
Fenerbahçe ve Beşiktaş, CAS yargılamasında üç kişilik heyet için bir Türk hakem seçebilecekler. Bu isimler Kısmet Erkiner ile Türker Aslan.

Fenerbahçe ve Beşiktaş ’ın UEFA ile mutabık kalarak acil yargılamayı kabul etmesinden sonra gözler CAS’a çevrildi. CAS’taki yargılama kurallarına göre kulüpler yargılamayı yapacak üç hakemden birini kendileri seçebiliyor. Bu kişinin kendi ülkesinden olmasında bir mahsur yok. Oysa ki UEFA Disiplin Komitesi ve UEFA Tahkim Kurulu’nda kulüplerle aynı ülkeden üyeler varsa yargılamalara katılamıyorlar. CAS’ta iki Türk hakem yer alıyor. Bu isimler Kısmet Erkiner ve Türker Aslan.

Kiğılı'dan flaş CAS açıklaması


ERKİNER: BEN HİÇ HEVESKÂR OLMADIM

Hürriyet'in haberine göre; UEFA Tahkim Kurulu’nun verdiği 1 yıllık Avrupa kupalarından men cezasının kaldırılması için 20-23 Ağustos tarihinde CAS karşısına çıkacak Beşiktaş ile 21-23 Ağustos’ta 2 yıllık cezasının kaldırılması talebiyle aynı mahkeme önüne çıkacak olan Fenerbahçe Kulübü yönetimi isterlerse Kısmet Erkiner veya Türker Aslan isimlerinden birini isteyebilecek. İki isim de Galatasaraylı kimlikleriyle tanınıyor. Özellikle gelinen noktadan Galatasaraylı isimleri sorumlu tutan Fenerbahçe’nin böyle bir seçim yapıp yapmayacağı merak konusu. Buna karşın özellikle 3 Temmuz sürecinin ilk dönemlerinde Erkiner, Fenerbahçe lehinde yaptığı açıklamalarla dikkat çekmişti.

Konuya ilişkin hem Kısmet Erkiner hem de Türker Aslan ile görüştük. İki isme kulüplerin kendilerini tercih etmesi halinde tavırlarının ne olacağını sorduk. Erkiner, şimdiden konuşmanın erken olduğunu belirterek, “Eğer kulüpler beni tercih ederse nasıl bir tavır takınacağımı o zaman konuşuruz. Önce olay vuku bulsun. Varsayım üzerine konuşmak doğru olmaz. Ben hiçbir zaman heveskâr davranmadım. 12 yıldır bu görevi yürütüyorum. Talepler her zaman karşı taraftan gelmiştir” dedi.

Galatasaray'dan CAS yorumu


CAS’IN BAĞIMSIZLIĞINA HALEL GELMEZ

Türker Aslan da Erkiner gibi böyle bir seçim olması halinde konuşmanın anlamlı olacağının altını çizdi. Diğer yandan Aslan, kulüplerin kendi ülkelerinden isimleri seçmeleri halinde bunun asla CAS’ın bağımsızlığına gölge düşürmediğini vurguladı. Aslan, “Kulüplerin seçtiği isimlerle mahkeme bitene kadar temasa geçmeleri mümkün değildir” dedi. Aslan, kişi veya ulüplerin bir hakemi seçerken özgeçmişine baktığını belirterek, “İlla herkes kendi ülkesinden olan hakemlerden birini mutlaka seçecek diye genel bir kural yok. Özgeçmiş önemlidir. Misal dava bir doping davasıysa doping konularında uzman bir hakemi tercih ederler” dedi. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin kendilerini seçmesi halinde Galatasaraylı kimliklerinin bir tartışmaya neden olup olmayacağı sorumuza ise “Bu tartışmalara girmeyi istemiyorum” dedi.

CAS HEYETİ NASIL OLUŞTURULUYOR?

CAS’ta davalara üç kişiden oluşan bir hakem heyeti bakar. Taraflardan (kulüp ve UEFA) her biri mevcut CAS hakem listesinden bir ismi tercih hakkına sahiptir. Üçüncü üye ise CAS’ın Temyiz Tahkim Dairesi başkanı tarafından belirlenir.

FB VE BJK HEYETLERİ ZAMAN BELİRLENECEK?

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın CAS heyetinin en geç 26 Temmuz’da belli olması bekleniyor. UEFA da 9 Ağustos’ta savunma dilekçesini kurula sunacak. Fenerbahçe için 28, Beşiktaş içinse 30 Ağustos’tan önce nihai karar verilecek.

Bakan Kılıç'tan CAS yorumu