F.Bahçe'de tartışılan soru: Ya ceza onanırsa...

F.Bahçe'de tartışılan soru: Ya ceza onanırsa...
F.Bahçe'de tartışılan soru: Ya ceza onanırsa...
Yargıtay kararı onarsa ne olacak? Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşer mi? İşte muhtemel senaryolar...
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Şike davası Yargıtay’da görülmeye devam ederken, Aziz Yıldırım kongrede tekrar Fenerbahçe Başkanlığına aday olduğunu önceki gün resmen açıkladı. Herkesin merak ettiği ise tekrar seçilmesi ve şike davası kararının Yargıtay tarafından onaylanması durumunda Aziz Yıldırım’ın başkanlığının ne olacağı.

 
Yargıtay’ın şike davası kararını önümüzdeki aylarda açıklaması bekleniyor. Yargıtay kararının açıklanmasına az bir süre kala Aziz Yıldırım, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan kongrede başkan adayı olduğunu resmen açıkladı. Aziz Yıldırım’ın yeniden başkan olması ve Yargıtay’ın da şike kararını onaması durumunda gerçekleşecek muhtemel senaryolar ise şöyle:

Başkanlık direk düşer
Bu görüşe göre İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Aziz Yıldırım hakkında verilen kararın Yargıtay tarafından onanması durumunda 6222 sayılı kanunun 11. maddesine göre Aziz Yıldırım’ın yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanması gerekir. Yine Fenerbahçe Dernek tüzüğünün 6. maddesine göre dernek ‘Kötü şöhret sahibi olanlar’ ve ‘Cezaları tecil edilmiş veya affa uğramış olsalar bile, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hapis cezası ile mahkum olanlar’ Fenerbahçe Spor Kulübüne üye olamazlar. Tüzük gereği Yargıtay kararının onanmasından sonra Fenerbahçe disiplin kurulu, Aziz Yıldırım’ın başkanlığını düşürebilecek. Dernek tüzüğünde yer alan maddeleri gerekçe gösteren birinin Aziz Yıldırım’ın başkanlığının düşürülmesi için dava açması da yeterli olabilecek.

Aziz Yıldırım'a bir destek daha


Yasa değil, tüzük düşürür
Bu görüşe göre ise Aziz Yıldırım 6222 sayılı Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi kanununda yasaklılık getiren maddenin Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar açısından bir bağlayıcılığı yok. Ceza hukuku profesörü Ersan Şen, şike davasından ceza alanların yasaklanamayacağını şu sözlerle özetliyor:
“6222 sayılı kanunun 11. maddesi 10 Aralık 2011’de değiştirildi. Değiştirilen kanunda 'Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde kişi hakkında ayrıca TCK 53 maddesi hükümlerine göre spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına hükmolunur' diyor. Ancak bu kanun 3 Temmuz sürecinden sonra çıkarılmış bir kanun değişikliğidir. Böyle bakılırsa failin aleyhinde uygulanamaz. 6222 sayılı kanunun ilk metninde böyle bir hüküm yoktu. Bu hüküm 10 Aralık 2011’de değişti. Kanun failin lehine geriye doğru etkilenir, ancak aleyhine olan hususlar etkilenmez. Bu madde üzerinden Aziz Yıldırım’ın başkanlığı düşmez.

Bu konuda 3 farklı düşünce var.
1- Bu kanun değişmiş, aleyhe uygulanır ve başkanlık düşer.
2- Yeni kanunun, fail lehine olanı uygulanır, aleyhe olanı uygulanmaz. Yani başkanlık yasaklanamaz, düşürülemez. Benim katıldığım görüşte olduğu gibi...
3- Bu karmadır, kanunun iyi olanını oradan alıyorsunuz, kötü olanını oradan alıyorsunuz. Böyle karma bir uygulama yapamaz, bütün olarak uygulanması lazım. Yeni kanunun lehe de aleyhe de olanını dikkate alman gerekir. Ceza indiriminden faydalandığına göre, değişiklikte yer alan yasaklanmada faile uygulanmalı.

Anayasa, ceza kanunu ve evrensel hukuk prensiplerine göre baktığımızda 3 Temmuz sürecinden 5 ay sonra değiştirilen bu kanunun aleyhe olan kısımlarının Aziz Yıldırım ve diğer yönetim kurulu üyelerini etkilemeyeceğini düşünüyorum. Nihai görüşüm şu; 6222 sayılı kanunun 11. maddesine eklenen hükmün uygulanmayacağını düşünüyorum. Aleyhe sonuç doğurduğu için geriye dönük etkilemeyecektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu emsal niteliğinde bir karar var. ‘Welch kararı’ yeni bir kanun koyup geriye dönük geçmişteki bir hadiseye bu cezayı uygulayamazsın’ diyor. Bu karar kesinleşirse karar, Fenerbahçe spor kulübünün disiplin kuruluna kalıyor. Yargıtay onasa bile Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe başkanlığı devam edebilir.”

Kilit isim Ali Koç