F.Bahçe'den o reste ilginç çözüm

F.Bahçe'den o reste ilginç çözüm
F.Bahçe'den o reste ilginç çözüm
Fenerbahçe, TFF'nin "Taraftar kartıyla e-bilet satamazsın" restine ilginç bir hamle yaptı. Bilet satışını iptal ederken, sadece kimlik numarası ve fotoğrafını aldığı kombine sahiplerinin stada gireceğini açıkladı.

Federasyon, e-bilet satışlarının kulüp kartları üzerinden yapılmasına izin vermeyeceğini açıkladı. E-Biletin TFF ile anlaşmalı uygulayıcısı Passolig, Süper Lig ve PTT 1. Lig’deki 35 takımla el sıkışıp sistemini kurmuştu. İşte bu sisteme dahil olmayan ve kendi kartı üzerinden bunu yapma planı TFF’den dönen Fenerbahçe dün ilginç bir adım attı. Pazar günkü Karabükspor maçı için kağıt bilet satmayacağını, kombine kartı olanların stada girebileceğini duyurdu.

Volkan'ın Galatasaray kabusu!


Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu restleşmenin altında yatan detaylar şöyle:

1. Kağıt bilet tarih olmuştu
Fenerbahçe kağıt bilet satamıyor çünkü teknik olarak on binlerce biletin üstüne kimlik numaralarını basıp sunma durumu çok zor. Kişiye tanımlanmamış bilet satışı da 6222 sayılı yasaya göre artık yasak.

2. Bilgiler TFF’ye yollanmalı
Kombine kartlarda kişiden kimlik numarası ve fotoğrafı alınıyor. Dolayısıyla kanunun istediği tanımlama gerçekleşiyor. Ancak kısmi oranda kalıyor. Kanunda, e-biletteki merkezi satış yetkisi ve organizasyonu tamamen TFF’ye verilmiş durumda. Fenerbahçe söz konusu bilgileri alıyor olsa da yasal zorunluluk olan merkezi sisteme henüz entegre olmuş değil. Fenerbahçe kombine kart karşılığı aldığı kişisel bilgileri maça kadar TFF’ye gönderebilir.

3. Teknik olarak bu ihtimal var
Bugün saat 10.30’da İstanbul Valiliği’nde bu maç için güvenlik toplantısı yapılacak. Yasada statlara şart koşulan güvenlik sertifikası için e-bilete uygunluk aranıyor. Valilik bugün 2 karar verebilir. Fenerbahçe’nin kağıt bilet satmamasını ve kombinelerde kimlik numarası almasını yeterli görebilir. Ancak bu durumda e-bilete giren diğer kulüpler çifte standart isyanında bulunabilir. Zaten TFF’nin son açıklamasında Anayasa’daki eşitlik ilkesine kadar atıfta bulunulması buna yorumlanıyor. Valilik ya da kanunun tam olarak karşılanmadığı gerekçesiyle güvenlik sertifikasında eksiklik olduğunu belirtip stadın kullanılmasına bile engel koyabilir. Teknik olarak bu mümkün fakat zor bir ihtimal.

'Volkan yeter artık, sus!'


4. Satılan kombine sayısı 17 bin
Fenerbahçe şu ana kadar 17 bin kombine satabildi. Karabük maçında cezası nedeniyle kale arkalarına zaten taraftar alınmayacak. 17 bin rakamın içinde kale arkaları da var. Son ana kadar bir çözüm üretilmezse Fenerbahçe büyük bir taraftar eksikliğiyle sahaya çıkacak.

5. 8 milyon dolarlık pazarlık
Fenerbahçe’nin Passolig ile henüz anlaşmamasının nedenlerine gelirsek; Galatasaray ve Beşiktaş ’a verilen 8 milyon dolarlık sponsorluk ücretinin üstünde bir rakam istiyor. Taraftar kartını devreden çıkarmayı kabul etmiyor.

Ve Baroni resmen gitti!