F1 İstanbul'a geri döndü!

F1 İstanbul'a geri döndü!
F1 İstanbul'a geri döndü!
Beklenen F1 haberi geldi. İstanbul Park'ın işletme hakkını alan Intercity'nin patronu Vural Ak, dün sabah konuştuğu Bernie Ecclestone ile anlaştıklarını söyledi

Radikal.com.tr - İstanbul Park’ın işletme hakkını alan Intercity’nin patronu Vural Ak, Formula 1’i Türkiye ’ye geri getirmek için her konuda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Birkaç gündür F1’in geri dönüş haberi beklenirken, İstanbul Park’ın 10 yıllığına işletmesini 125 milyon dolara alan Vural Ak, Formula’nın Türkiye’ye dönmesi için F1’in patronu Bernie Ecclestone’ye teklif yaptığını ve büyük olasılıkla anlaşmayı Dünya Konseyi’ne katılmak için İstanbul’a gelen Ecclestone ile yapacağı görüşmede karara bağlayacaklarını söylemişti.

Son söz Erdoğan’da
Ak, Ecclestone’nin de F1’in Türkiye’ye dönmesini istediğini ancak tek sorunun para ve az seyirci olduğunu belirterek, “Türkiye 13.5 milyon dolar veriyordu, Ecclestone 26 milyon dolar isteyince anlaşma sağlanamamıştı. Bu konuda orta yol bulacağız, 20 milyon dolara yakın bir fiyata anlaşacağımıza inanıyorum. Ecclestone’ye ayrıca 60 bin seyirci garantisi de vereceğim” demişti. Bunun üzerine Ak ile Ecclestone’un dün sabah yaptığı görüşmenin ardından da büyük organizasyonun tekrar Türkiye’ye dönme kararı çıktı. Konuyla ilgili son sözü ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

Ecclestone sinyali vermişti
Bu kararın en yakın sinyalini ise önceki gün Bernie Ecclestone vermişti. F1’in patronu yaptığı açıklamada, Türkiye Grand Prix’sinin New Jersey’nin yerine yeniden takvime dahil olabileceğini belirtmiş ve “Planlanan New Jersey yarışı 2013 takviminden çıkartılıp 2014’e ertelendiği için boşluğu Türkiye ile doldurulabiliriz” demişti. Formula 1 İstanbul Grand Prix’inin Ağustos 2013’te düzenlenmesi bekleniyor.

Ekim ortasında yapılan ihalede İstanbul MC Yarış Sporları ve Motorlu Araçlar’ın, yasal sürede 9.1 milyon lira ve KDV toplamı tutarındaki teminat mektubunu getirememesi nedeniyle en yüksek ikinci teklif veren şirket olarak İstanbul Park Pisti’nin işletmesini üstlenen Ak, yıllık 9 milyon lira+KDV ödeyecek. F1 organizasyonunun çok masraflı olduğunu belirten Vural Ak, “Sadece yarışın olduğu hafta yaklaşık 4-4.5 milyon dolar harcanıyor. İlk 2-3 yıl buradan para kazanmayı düşünmüyorum” demişti.

En büyük açık oto pazarı
Vural Ak’ın projeleri sadece otomobil sporlarıyla sınırlı değil. Türkiye’nin en büyük filo kiralama şirketi Intercity’i İstanbul Park’a taşımayı planlayan Ak, ayrıca buraya Türkiye’nin en büyük açık oto pazarını kurmayı hedefliyor.