F1 kovboylar diyarında

Formula 1'de Avrupa yarışları tamamlandı ve takımlar sezonun sondan ikinci grand prix'si için Atlantik'i geçerek Amerika'ya gittiler.

Formula 1'de Avrupa yarışları tamamlandı ve takımlar sezonun sondan ikinci grand prix'si için Atlantik'i geçerek Amerika'ya gittiler. Üç sürücünün şampiyonluk iddiasını taşıması yarınki mücadelenin önemini ve heyecanını bir kat daha artırıyor. Ferrari pilotu Michael Schumacher en yakın rakibi Williams sürücüsü Juan Pablo Montoya'nın üç, üçüncü sıradaki McLaren pilotu Kimi Raikkonen'in ise yedi puan önünde yeralıyor. Formula 1'de bu yıl uygulanmaya başlanan puan sistemine göre ilk sekize (10-8-6-5-4-3-2-1) puan veriliyor. Schumacher rakiplerinden daha çok yarış kazandığı için puan eşitliği halinde de avantajlı. Bu nedenle Alman pilot bu haftasonu Montoya'dan yedi, Raikkonen'den de üç puan fazla aldığı takdirde şampiyonluğunu ilan edecek. Yani rakiplerinin alacağı sonuçlara bağlı olarak Birleşik Amerika'da alacağı bir birincilik veya ikincilik Schumacher'in altıncı dünya şampiyonluğunu garantilemesine yetebilir.
Dünyanın en ünlü yarış pistlerinden biri olan Indianapolis normalda oval şeklinde bir parkura sahip. Fakat Formula 1 yarışları Indy-car ve Nascar gibi oval pistlerde düzenlenmediği için oval bölümünün sadece bir kısmı kullanılıyor.
Oval kısmı dar ve yavaş virajlarla dolu olan bölüm tamamlıyor. Sürücüler pistin oval ve hafif eğimli bölümünde 20 saniyeyi aşkın süre tam gaz gidiyor ve burada saatte 330 kilometreyi aşkın hızlara ulaşıyorlar. Daha sonra ise dar ve yavaş olan iç bölüm geliyor. İç bölümde geçiş neredeyse imkansız olduğu için genellikle geçişler bu hızlı oval bölümün sonundaki frenajda gerçekleşiyor. Bu da motor gücü daha iyi olan otomobillere avantaj sağlıyor.
Indianapolis diğerlerinden hayli farklı olsa da uzun düzlükler ve yavaş bölümlerden oluşması nedeniyle İspanya, Avusturya ve Kanada'daki pistlere benzetilebilir. Bu üç pistte yapılan yarışı da kendilerinin kazandığını hatırlatan Michael Schumacher, Amerika'da da iyi bir sonuç almamak için hiçbir neden olmadığını söylemişti. Özellikle de Williams'ın favori olarak gösterildiği Monza'da kazanmalarının ardından şampiyonun morali üst düzeyde...
Yine de otoriteler bu haftasonu daha iddialı tarafın Williams olduğuna inanıyor. Buna neden olarak ise Williams'ın otomobilinin buraya daha uygun olmasını gösteriyorlar. Schumacher ise bu tahminlere karşı çıkıyor. Ferrari ile Williams arasındaki farkların çok küçük olduğunu söyleyen Schumacher'e göre sonucu günlük performanslar belirleyecek. O gün daha iyi olan, otomobilin ayarını daha iyi olan veya biraz daha şanslı olan avantaj sağlayacak.
İtalya'da rakibinin gerisinde kalarak farkın üç puana çıkmasına engel olamayan Montoya'nın hedefi ise aynı şeyin tekrarlanmaması... Montoya hedefini, 'Aradaki puan farkını kapatmak, hatta mümkünse öne geçmek' olarak gösteriyor. "Tabii Raikkonen'i de unutmamak gerek. Onun da önümüze geçmesini istemeyiz" diyen Montoya, Pazar günü çok çekişmeli ve ilginç bir yarış olacağını, kendilerinin de her yönüyle bu zorlu mücadeleye hazır olduklarını söylüyor.
Bitime iki yarış kala liderin yedi puan arkasına düşen Raikkonen kağıt üzerinde şansını azaltmış görünse de umudunu koruyor. Fin pilot otomobilinin Schumacher ve Montoya'ya oranla daha yetersiz olduğunu biliyor ama bu ikilinin yaşayacağı muhtemel sorunları değerlendirmenin planlarını yapıyor. Bunun dışında kaybedecek bir şeyi olmadığını bilen Raikkonen'in hayli risk alarak yarışması da pek sürpriz olmayacak.
Şampiyonluk adayı üç pilot içinde Indianapolis Pisti'nde en başarılı olan isim Michael Schumacher... Alman pilot burada yapılan üç yarışta da pol pozisyonu kazanırken, bir birincilik iki de ikincilik elde etti. Aslında Schumacher geçen yılki yarışı da kazanıyordu ama finiş sırasında frene fazlaca basınca takım arkadaşı Rubens Barrichello'ya saniyenin binde 11'i gibi küçük bir farkla geçilmiş ve ikincilikle yetinmişti.
Montoya 2001'de finiş görememiş, geçen yıl ise dördüncü olmuştu. Buna karşın Montoya Formula 1 günleri öncesi Indy-Car'da yarışırken ünlü indy 500 yarışını kazanmayı bilmişti. Montoya yarın birinci olursa hem Indy 500'ü hem de Indianapolis Pisti'ndeki düzenlenen Formula 1 ABD Grand Prix'sini kazanan ilk pilot olacak.
Raikkonen'in ise iki kez katıldığı Amerika Grand Prix'sinde finiş görmüşlüğü yok.