F1'de müthiş kovalamaca

Formula 1 dünyasında güç dengelerinin bir anda değişmesi konuşuluyor. Sezona çok kötü bir başlangıç yapan Williams takımı hakkında, 'nasıl kurtulur' şeklinde yazılar yayınlanmaya başlarken,
İngiliz ekibi büyük bir çıkış gösterdi.

MAGNY COURS - Formula 1 dünyasında güç dengelerinin bir anda değişmesi konuşuluyor. Sezona çok kötü bir başlangıç yapan Williams takımı hakkında, 'nasıl kurtulur' şeklinde yazılar yayınlanmaya başlarken,
İngiliz ekibi büyük bir çıkış gösterdi. Son dört yarışın üçünü kazanan ve yine son dört yarışın üçünde pol-pozisyonu elde eden Williams takımı son iki yarış, Avrupa ve Fransa Grand Prixlerinde de ilk iki sırayı almasını bildi.
Geçen sezon 17 yarışın 15'ini kazanan Ferrari bu iki yarışta rakibinin hızına ayak uyduramamasına ve bu yıl geride kalan 10 yarışta dört birincilik almasına karşın herhangi bir kriz içinde olduğunu reddediyor.
Ferrari takımının Fransız şefi Jean Todt, Williams'ın önemli bir avantaj elde ettiğini kabul etse de kendilerinin de boş durmadığını söylüyor. Jean Todt önümüzdeki hafta boyunca üç ayrı yerde testler yaparak rakibin pefromansını yakalamayı hedeflediklerini açıkladı. Şef Todt tek hedefin lider durumda bulundukları her iki konumlarını sezon sonuna kadar korumak olduğunu vurguluyor.
Sezonun onuncu yarışının ardından Michael Schumacher sürücüler klasmanında en yakın rakibi Kimi Raikkonen'in sekiz, üçüncü Ralf Schumacher'in 11 puan önünde yeralıyor. Markalarda ise Ferrari ile ikinci Williams arasındaki fark sadece üç puan...
Geçen yıl Fransa'daki yarıştan sonra dünya şampiyonluğunu ilan eden Michael Schumacher bu kez üçüncülüğü bile zor elde etmesine karşın inancını ve soğukkanlığını koruyor. "Henüz birşey kaybetmedik" diyen Alman pilot, en yakın rakibi ile arasındaki farkı bir puan daha açtığını hatırlatıyor. Williams'ın biraz arkasında kaldıklarını kabul eden Schumacher bu durumu kısa zamanda tersine çevireceklerine de inanıyor. Fakat rakipler de iddialı. Şampiyonluk yarışında performans kadar dayanıklılığın da önemine dikkat çeken McLaren takımının patronu Ron Dennis, "Bir birincilik ve Michael'in finiş görememesi herşeyi değiştirir" diyerek umutlarını ortaya koydu. Dennis, Williams'ın önemli bir atak yaptığını fakat kendilerinin de mücadeleyi asla bırakmayacağını söyledi. Son yarışı rahat kazanan Ralf Schumacher de, şampiyonluğa yakın olduğunu dile getirerek, "Aracımız geçtiğimiz yıllara göre çok daha iyi. Michelin'le de büyük uyum içerisindeyiz. Kariyerimde ilk kez şampiyon olacağıma bu derece inanıyorum. Kendimi kardeşim kadar şanslı buluyorum" açıklamasını yaptı.
Formula 1'de bir sonraki yarış 20 Temmuz'da İngiltere'de yapılacak. Silverstone Pisti'nin ve hava şartlarının Ferrari'nin lehine olacağına inanılıyor. Fakat istim üstündeki Williams da iddialı... Takımın Kolombiyalı pilotu Juan Pablo Montoya, "Ferrari bizden biraz daha istikrarlı. Ama bizim de lastiklerimiz daha iyi. O yüzden biz yine iddialıyız" diyor. (Spor Servisi)