Fark bu kapağın altında

Efes Pilsen, Eurolig'de Hırvat temsilcisi Cibona Zagreb'i 91-57 gibi farklı bir skorla mağlup ederek, onuncu maçında altıncı galibiyetini aldı. Oyunun birinci dakikasından itibaren skorda hep önde giden Lacivert-Beyazlı ekibimiz, ilk 20 dakikada rakibine 23 sayı fark yaparak, ikinci yarıyı adeta antrenman havasında oynadı.

Efes Pilsen: 91
Cibona Zagreb: 57
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Ramos (İsp), Stokes (İng), Hesse (Alm)
EFES PİLSEN: Kerem 8, Brown 21, Granger 11, Kaya 10, Kambala 16, Golemaç 10, Alper 3, Ender 2, Ömer 8, Asım 2
CIBONA ZAGREB: Planiniç 6, Rimaç 4, Mamiç 15, Mujezinoviç 8, Alihodziç 4, Krjniç 3, Kus 6, Stimaç 6, Mance 1, Ruziç 4, Prkacin
1. Periyot: 21-17, 2. Periyot: 48-25
3. Periyot: 72-39İSTANBUL - Efes Pilsen, Eurolig'de Hırvat temsilcisi Cibona Zagreb'i 91-57 gibi farklı bir skorla mağlup ederek, onuncu maçında altıncı galibiyetini aldı. Oyunun birinci dakikasından itibaren skorda hep önde giden Lacivert-Beyazlı ekibimiz, ilk 20 dakikada rakibine 23 sayı fark yaparak, ikinci yarıyı adeta antrenman havasında oynadı. Efes 21-17 önde kapattığı ilk periyottan sonra ikinci yarıda savunmadaki sertlik dozunu artırdı. Bunda oyuna sonradan giren Alper'in katkısı büyüktü. Kaptığı topları hızlı hücumlara çeviren ve tempoyu dikte eden ekibimiz, 14. dakikada farkı on sayının üzerine (33-22) çıkardıktan sonra, konsantrasyonunu hiç yitirmeden iyi savunma yapmayı sürdürdü. Çeyreğin sonuna gelinirken Efes, farkı 20 sayının üzerine taşımış (45-24)ve tribünleri coşturmuştu. Rakip potaya 13 sayı bırakan Kambala ve ribauntlarda sağlanan 21-11'lik üstünlük maçın koparılmasında başrolü oynayan faktörlerdi. Marcus Brown da 48-25 sonuçlanan ilk yarıda 12 sayı üretti.
Makine düzeni
Daha önce Türkiye'de oynamış dört oyuncusu (Rimaç, Mamiç, Mujezinoviç ve Alihodziç) olan Cibona, ikinci yarıda farkı kapatabilmek için her şeyi denedi. Ancak yaptığı oyuncu değişikliklerinden de, denediği alan savunmasından da sonuç alamadı. Bir makine düzeninde oynayan Kerem'in yönetiminde neredeyse hiç hata yapmayan Efes Pilsen, 28. dakikada farkı 30 sayıya (65-35) çıkardı.
Maçın son çeyreği coach Oktay Mahmuti'nin daha ziyade yedeklerini sahaya sürdüğü ve rakibin 'bitse de kurtulsak' havasında oynadığı bir on dakikaydı. Efes bu periyotta da farkın kapanmasına izin vermedi ve hem ikinci tur için önemli bir atmış, hem de haftasonunda oynayacağı Ülker maçı öncesi moral depolamış oldu. (Spor Servisi)