'Farklı bir milli takım olacak'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, en üst seviyede futbol ligi olan bir milli takımla karşı karşıya geleceklerini ve rakiplerinin son dönemde aldığı başarısız sonuçların kendilerini yanıltmaması gerektiğine dikkat çekti.
Haber: BİLAL MEŞE / Arşivi

NEWCASTLE - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, en üst seviyede futbol ligi olan bir milli takımla karşı karşıya geleceklerini ve rakiplerinin son dönemde aldığı başarısız sonuçların kendilerini yanıltmaması gerektiğine dikkat çekti. Güneş, rakibin ciddiye alınması gerektiğine işaret ederek, "Kamuoyunda bizim İngiltere'yi çok rahat yenebileceğimiz şeklinde bir hava yaratıldı. Ne olursa olsun rakibimizin çok güçlü olduğunu biliyoruz. İngiltere de bizi ciddiye aldığı
için seyirci baskısını ve yan unsurları kullanmak isteyecektir. Seyirci faktörüne, sahanın zeminine ve hakeme hazır olmak durumundayız" dedi.
'Yerden oynamalıyız'
Güneş, İngiltere'den çok kendi oyun planları üzerinde yoğunlaştıklarını vurgulayarak maç taktiğini şöyle anlattı: "Özellikle kart konusunda oyuncularımı uyardım. Agresif olacağız ama kart görmeyeceğiz. Gereksiz fauller, hakemin kararlarını aleyhimize çevirebilir. Rakibimizin avantajı, temposunu maçın sonuna kadar sürdürebilmesi. Ancak uzun top kullandıkları zaman defanslarında büyük açıklar veriyorlar. Bu boşlukları kullanmalıyız.
İsabetli paslar ve yerden top yaparsak gol veya goller bulabiliriz. Bana göre maç orta alan mücadelesi şeklinde geçecek. Onlar da fazla risk almayacaktır. Asla 'biz favoriyiz ve maçı alırız' havasına girmeyeceğiz"
Tecrübeli çalıştırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Takımlarında zaman zaman forma şansı bulamayan futbolcularımız var. Örneğin Alpay'da sıkıntı olabilir. Ancak milli maçlarda elinden geleni yapıyor. Forvette ise formda olan isimleri oynatacağım. Ancak tecrübeli isimlere de şans verebilirim. Dünya Kupası'ndaki kadroyla çıkacağız diye birşey yok. Kim iyiyse formayı o giyer."
Alpay Özalan ise, İngiltere'nin hava ve yan toplarda etkili olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Yerden oynar, sıkı bir pres uygularsak, onların oyun kurgusunu bozarız".
İngiltere ile 2 Nisan'da karşılaşacak Ay-Yıldızlılar, Newcastle kentinde kampa girdi. Milliler, 1 Nisan'da maçın oynanacağı Sunderland Light Stadı'ndaki çalışmayla hazırlıklarını tamamlayacak. Bu arada FIFA'nın, mart ayı dünya klasmanında, Türkiye, 732 puanla klasmanda 7. sıradaki yerini korudu.